Unutkanlığa Karşı Bitkisel Çözüm-Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

Unutkanlığa Karşı Bitkisel Çözüm-Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

Hafıza zayıflığı sorunu çekenler için zihinsel egzersizlerin yanında unutkanlık için şifalı bitkiler de gerçekten hiç te gözardı edilemeyecek bir doğal tedavi olanağı sunuyor. Kimilerinde kronik bir hal alan ve yaşam kalitesini gerçekten olumsuz yönde etkileyebilen unutkanlığa iyi gelen bitkiler bakımından oldukça şanslı bir coğrafyada yaşıyoruz. Yeryüzünde bir çok insana egzotik gelebilecek bu yiyecekler ve bitkiler ülkemizde bolca yetişmekte ve oldukça ucuza temin edilebilmektedir. Şimdi hafıza zayıflığına iyi gelen bitkiler ile bitkisel çözümler nasıl geliştiriliyor bunları öğrenelim.

Sadece bir takım sağlık sorunları ve hastalıklar değil, aynı zamanda modern günlük hayatın bizlere dayattığı yaşam tarzı alışkanlıkları da unutkanlığın nedenleri arasında oldukça önemli rol oynamaktadır. Bilhassa stresli yaşam sürmek, mental olarak aşırı yüklenme, uykusuzluk, sürekli çalışma gibi bir takım şeyler unutkanlığa sebep olarak gösterilmektedir. Genç yaşlarda kendisini unutlanlık şeklinde gösteren alzheimer ve bunama gibi yaşlanmayla daha fazla ortaya çıkan mental hafıza rahatsızlıklarının ilk ve en önemli belirtilerinden bir tanesi de unutkanlıktır. Unutkanlığa karşı yapılabilecek önemli bir takım zihinsel aktiviteler, örneğin hergün bir fincan kahve içmek, bol bol bulmaca çözmek ve stresten arınmak unutkanlığa iyi gelmekte ve hafızayı güçlendiren faydalar sağlamaktadır.

Beslenme de unutkanlığın doğal tedavisi için son derece önemli etkenlerin başında gelmektedir. Örneğin kronik untkanlık sorunu olan kişilerin B6, B12 , folikasit, omega 3  E ve C vitaminleri bakımından zengin yiyecekleri bol miktada tüketmesi durumunda unutkanlık azalmakta ve hafıza güçlendirici etki oluşmaktadır.

Diğer yandan da Unutkanlığa Karşı Bitkisel Çözümler arayan arkadaşlar için Bitkisel Yollarda hafızayı güçlendiren ve unutkanlığa engel olan önemli bitki kürleri de mevcuttur. Bu bitkisel çözümlerin başlıcaları şöyle tatbik edilebilir:

  1. Bir bardak kaynar suya 10-15 gr. biberiye bitkisi konur 10 dk bekletilir ve günde 3 kere içilir.
  2. Bir bardak kaynar suya 3 gr. kekik konur. 10 dk. bekletilir, günde 3 bardak içilir.
  3. Hergün kuru üzüm, fıstık, ceviz ve biberiye yenilir.
  4. Öğrencilere sınav öncesi zihin açıcı  şu tarifi verebiliriz: 1 adet muz, 10 gr. ceviz, 1 veya 2 yemek kaşığı bal. Muzu halkalar halinde doğrayın, üzerine cevizleri dövrek serpin, cevizlerinde üzerine balı dökün. Bu karışımı sınavdan iki gün önce yapmaya başlayın. Günde 1 veya 2 kase yapabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir