göz kaşıntısına ne iyi gelir-göz kaşıntısı için şifalı bitkiler ve bitkisel çözüm

göz kaşıntısına ne iyi gelir-göz kaşıntısı için şifalı bitkiler ve bitkisel çözüm

Gözlerdeki kaşıntı sorunu pek önemsenmeyen ancak ciddi bir mikrobik hastalığın belirtisi olabilecek bir göz sorunudur. Göz kapaklarında meydana gelen kaşıntılar kısa süreli de olsa günlük yaşantımızı çekilmez bir hale getirir. Göz kapağı kaşıntılarını gidermek için ise birkaç basit doğal ve ev yapımı yöntem mevcut. Ancak bu yöntemleri doktora danışmadan denemeyiniz.

– 1 su bardağı suya 1 marul yaprağı ince kıyılarak konur, 2 dakika kaynatıldıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakılır, süzülür. Bu su ile gözler banyo edilir.
– Bir bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı ufalanmış peygamber çiçeği konur, 20 dakika demlenir, süzülür. Günde 2-3 defa bu suyla gözler banyo edilir.
Göz kanlanması
Bazen gözlerde kanlanma olur. Bunu kısa sürede gidermek için; Günde 1-2 defa gözlere taze kesilmiş limon suyu damlatılmalıdır. Kısa bir süre gözler yanar ancak hemen geçer.
Kaz ayağı
Güneş ışığı, fazla mimik hareketler, göz bozukluğu, fazla göz kırpıştırması sonucu, göz çevresinde oluşan yelpaze şeklindeki çizgilere ‘kaz ayağı’ denir.
Kaz ayağı rahatsızlığının giderilmesi için; 1 yumurta sarısını bardağa koyun, üzerine 5 damla kantaron yağı ve 5 damla zambak yağı koyun. Bunları iyice karıştırın. Ufak bir gazlı bez yardımıyla bu karışımı çizgilerin üzerine bant yardımıyla yapıştırın. Karışımın, sabaha kadar çizgili bölgede kalması gereklidir.

Göz Kaşıntısı’nın Nedenleri:
Göz kaşıntısı, kişinin bünyesel(kendi vücuduna özgü) karakterlerinden kaynaklanabildiği gibi çevresel nedenlerden de kaynaklanabilmektedir.
Belli başlı göz kaşinması nedenleri aşağıda kısaca belirtilemiş ve açıklanmıştır.

Soğuk Algınlığı:
Bazen soğuk algınlığının belirtilerinden biri olarak görülebilir.

Arpacık (it dirseği):
Gözyaşı ve gözyaşı içindeki yağ kanallarının tıkandığı durumlarda ortaya çıkar

Bakteriyal Konjonktivit:
Bakterilerin yol açtığı bir alerji türüdür. Gözle ilgili eşyaların ortak paylaşılması sonucu bulaşır. Antibiyotikle tedavisi mümkündür.

Viral Konjonktivit:
Virütik bir rahatsızlıktır griple beraber seyredebilir.

Kornea Zedelenmesi:
Göze cisim kaçması yanlış lens kullanımı korneamızı zedeleyebilir ve kaşıntıya yol açabilir.

Aşırı Odaklanma:
Bilgisayar başında uzun saatler geçirme, trafikte yapılan uzun seyahatler gözlerimize çok yüklediğimiz zamanlar Gözlerimizde kaşıntı meydana gelebilir.

Cisim Batması:
Gözümüze giren cisimler ya da tozlar gözümüzün kaşınmasına yol açabilir.

Bahar Alerjisi:
Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan polenler gözlerimizde alerjiye dolayısıyla kaşıntıya neden olabiliyor

Not: Alerjik reaksiyonlarda genelde gözlerin ikisi de etkilenmektedir. Eğer göz kaşıntısının yanında gözde şişlik de varsa bu önemli bir soruna işaret edebilir.

Göz kaşıntısı için tavsiyeler-hangi özümler göz kaşıntısını geçirir:
Göz Kaşıntısı ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Gözlerimiz kaşınıyorsa ellerimizi bol sabunlu suyla yıkamalı ve grip kaynaklı olduğunu düşünüyorsak gözlerimiz de ılık suyla ve göz yakmayan bir şampuanla yıkamalıyız, Eczanede satılan suni gözyaşı ürünlerini kullanabilirsiniz fakat kendi kararınızla antibiyotik göz damlası kullanmayınız. Kişisel eşyalarınızı hiç kimse ile paylaşmayınız. Elinizi burnunuza götürdüğünüzde muhakkak yıkayınız. Bilhassa kadınlar makyaj malzemesi seçerken daha dikkatli olmalı ve sağlıklı ürünler seçmelidirler ayrıca makyajlı bir gözle uyumak göz hastalıklarına davetiye çıkarmaktır. Gözlerinizi rahatlatmak için sıcak suya batırılmış ve suyu alınmış bir havluyu gözlerimiz üzerine koyabiliriz.(çok sıcak olmayacak)

Uyarı: Gözlerinizi asla karıştırmayın ve ovalamayın. Bu durum göz içerisindeki korneya zarar verebilir ve korneanızı kaybedebilirsiniz körlük riski ile kaşı karşıya kalabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir