Gözde Kanlanma Nedenleri Sebepleri-Göz Kanlanması Nasıl Geçer Tedavisi Nedir

Gözde Kanlanma Nedenleri Sebepleri-Göz Kanlanması Nasıl Geçer Tedavisi Nedir

Göz kanlanması nedir?
Göz kanlanması özellikle yaz aylarında görülen ama diğer mevsimlerde de rahatsızlık veren bir göz hastalığıdır. Gözde kanlanma daha çok göz bebeğini çevreleyen beyaz kısmı ince bir zar biçiminde örten konjoktiva tabakasında ortaya çıkmaktadır. Bu bölge kılcal damarlar açısından son derece zengin olup bu kılcal damarlar genişleme ve büzülme yeteneğine sahiptirler. Bazı durumlarda göz beyazındaki bu kılcal damarlarda çatlaklar oluşabilmektedir. Bu durum halk arasında gözde kanlanma olarak adlandırılır.

Göz kanlanmasının nedenleri nelerdir?

Göz kanlanması ciddi bir takım göz hastalıkları veya travma, alerji vb nedenlerle görülebildiği gibi basit toz zerrecikleri, güneş ışığı gibi sebepler de göz kanlanmasına neden olabilmektedir. Göz kanlanmasının ve gözlerde kızarıklığın birçok nedenleri ve sebepleri olabilmektedir. Gözde görülen kanlanma genelde gözün konjoktiva tabakasını etkileyen bir enfeksiyona, tahrişe veya iltihabi hastalığa bağlı olabilmektedir. Gözde kanlanmanın diğer nedenleri arasında sık görülenler ise bilgisayar ve televizyon başında gözü kırpmadan saatler boyunca oturma neticesinde ortaya çıkan göz kuruluğu,gözde görülebilen allerjik reaksiyonlar, gözle görülemeyecek kadar küçük bir takım mikrobik partiküllerin neden olduğu durumlar, göze giren yabancı cisimler, göz bölgesinde oluşan travma, trahom, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit olarak bilinen göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, güneşe ve ultraviyole ışıklara maruziyet, sistemik hastalıklar göz kızarıklığı gibi göz kanlanması sebepleri sayılabilir. Romatolojik hastalıklar ve tiroid hastalıklarında da gözlerde kanlanmalar görülebilir.

Gözde kan oturmaları ise belli bir bölgede yerleşimli olup genelde kol tansiyonun yüksekliğine, travmalara ve ıkınma gibi ani göğüs kafesi basıncı artışına bağlı olarak oluşur.

Gözde Kanlanma nasıl ortaya çıkar ve gelişir?

Göz kanlanmalarının bir kısmı mikrobik konjoktivit, kornea enfeksiyonları, travma, yabancı cisim varlığı, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit ve ultraviyole ışığa maruziyetinde (kaynak alması) olduğu gibi ani başlangıçlı, bir kısmı da kuru göz, alerjik konjoktivit ve kirpik dibi iltihaplarında olduğu gibi daha kronik seyirlidir. Ani başlangıçlı olarak ortaya çıkanlar genelde tek gözde olurlar.

Göz Kanlanması Tedavisi ne yapılır?
Tek bir gözde olan kanlanmalar özellikle ağrı, sulanma ve görme kalitesinde azalmayla birlikte olduğu zaman acildirler. Daha uzun süreli, görme ve göz fonksiyonlarını bozmayanların ise uygun zamanda tedavi olmaları gerekir.Kanlanma yapan birçok farklı etken vardır. Tedavi altta yatan etkene göre yapılır.

Göz Kanlanması Nasıl Geçer ve Tedavi Edilir

Yabancı cisim varlığında cismin çıkartılması, ani göz tansiyonu varlığında tansiyonun düşürülmesi ve tedavisi, üveitlerde gerekli tedavinin yapılması ve sistemik rahatsızlıkların araştırılması, ultraviyole yanıklarında gözün uygun ilaçlar eşliğinde belirli süre kapatılması gerekir. Göz kızarıklığına neden olan olay göze kimyasal bir sıvının veya gazın gelmesi ise ilk yapılacak olan iş saniyeler içerisinde gözün ve çevresinin bol suyla yıkanması sonrasında en yakın sağlık merkezine ulaşılması olacaktır. Kontakt lens kullanıcılarında olan kanlanma ve ağrılarda kontakt lens kullanımı kesilip en kısa zamanda göz muayenesi yapılmalıdır. Alerjik durumlarda güneş gözlüğü ve gölgelikli şapkaların kullanımı önerilir. Şiddetli alerjik reaksiyonları tedavisi kısa sürede başlanılmalıdır..

Gözde Kanlanma durumunda dikkat edilmesi gerekenler
Göz kanlanması görüldüğünde sebebi tam olarak anlaşılana kadar şiddetli ve parlak ışıklardan uzak durulmalı, gözle fazla oynanmamalı ve mümkün olan en kısa sürede göz doktoruna muayene edilmelidir. Gözde kanlanma ve kızarıklığı, ağrıyı azalttığı iddia edilen göz damlalarının kullanımı göz hekimine danışılmaksızın yapılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu tür durumlarda göz damlaları göz kanlanmasına iyi gelmeyebilir, tam aksine göz kanlanmasını şiddetlendirip gözde tamir edilemez nitelikteki kalıcı bir takım hasarlara yol açabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir