Kirpik dibi iltihabı nasıl geçer-Kirpik dibi şişmesi neden olur?

Kirpik dibi iltihabı nasıl geçer-Kirpik dibi şişmesi neden olur?

Kirpik dibi iltihabı neden olur? (Blefarit Nedenleri)

Kirpik dibinde oluşan iltihaplar yaygın bir şekilde görülen bir göz kapağı hastalığıdır. Kirpik dibi iltihapları erken dönemde teşhis ve tedavi edilmediklerinde gözde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Göz kapağı iltihabının oldukça yaygın görülen bir çeşidi olan kirpik dibi iltihabı kadın, erkek, genç, yaşlı hemen herkeste görülebilen bir göz hastalığıdır. Gözde özellikle dış göz kapağı bölgesi ile kirpik dibi denilen bölgeler bu iltihabi hastalıktan etkilenmektedirler. Kirpik dibi iltihabı bakteriyel bir rahatsızlık neticesinde ortaya çıkan bir iltihaptır. Göz kapağının nemli ve yağlı yapısı, normal şartlarda da burada zararsız bir takım bakterilerin yaşamasına olanak sağlamaktadır. Ancak göz kirpiklerinin dibindeki bu bakterilerin aşırı biçimde çoğalması, bu bölgede enfeksiyon oluşturucu bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Kirpik Dibi İltihabı

Kirpik Dibi İltihabı

Aşırı miktarda üreyen bakterilerin gerek oluşturdukları atıklar gerekse salgıladığı toksin benzeri maddeler kirpiklerin diplerinin iltihabına yol açabilir. Diğer yandan bağışıklık sisteminin zayıflaması, yağlı cilde sahip kişilerin kirpik dibindeki yağ hücrelerinin de aşırı yağ salgısı yapması, sigara dumanı, bir takım ilaçlar, kimyasal maddeler,viral etkenler, alerjiye neden olabilen bir takım alerjik maddeler de kirpik dibi iltihabının nedenlerindendir. Bazı kişilerde ise yukarıda saydığımız etkenler var olan bir kirpik dibi iltihabının daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Kirpik dibi iltihabının belirtileri nelerdir.

Kirpik dibi iltihabının en önemli belirtileri arasında konjonktivit,göz kuruluğu, kirpik batması gibi kirpik dibi iltihabı ile karakterize bir takım şikayetler görülebileceği gibi her iki gözde batma, yanma hissi, kızarıklık, sulanma, kaşıntı, çapaklanma gibi bir takım şikayetlere de neden olabilmektedir. Ayrıca kirpik dibi iltihabı olan kişilerde göz kapağı yanması, kirpik dökülmesi, çapaklanma, kirpik yapışması gibi şikayetler de görülebilmektedir. Tabi bu şikayetler başka göz hastalıklarında da görülebilen genel belirtiler oldukları için doktor tarafından yapılan göz muayenesi neticesinde kişinin kirpik dibi iltihabı olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

Kirpik dibi iltihabı kronik bir göz kapağı hastalığıdır. Kirpik dibinde iltihap geçiren bir çok kişi bu rahatsızlıkla uzun yıllardır mücadele etmektedirler. Bu da kişinin yaşam kalitesinde ciddi anlamda düşmeye neden olmaktadır. Bunun nedeni ise kirpik dibi bölgesindeki bakteri florasının dengesi bozulmakta ve aşırı bakteri üremesi neticesinde sık bir biçimde kirpik dipleri iltihaplanmaktadır. Kirpik dibi iltihabı, göz kapaklarında ve cilt altı bölgede bulunan yağ dokularıyla alakalı olduğu için kronik seyreden durumlarda arpacık ve şalazyon benzeri yağ kisti oluşumları ortaya çıkabilmektedir. Kirpik dibi iltihabı görülen kişilerde yaygın görülen bir diğer yanetki ise kuru göz sendromu’dur. Bu sendrom özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde göz kirpiklerinde içe dönme, göze batma ve dökülme gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kirpik dibi iltihabı gözün görme işlevini etkilemez. Çok nadiren gözün kornea tabakasında iltihaba ve görme sorunlarına neden olabilir. Göziçi ameliyat geçirecek hastalarda, ameliyattan sonra enfeksiyon gelişmesi riskini arttırabilir.”

Kirpik dibi iltihaplanan kişilerin bebek şampuanı veya kapak hijyeni için özel geliştirilmiş temizleme solüsyonları ile kirpik diplerinin yıkanması ve sıcak su ile durulanması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Diğer yandan kirpik dibi iltihabını kronik hale getirebilen gözkapağı kenarlarının düzenli olarak yağdan arındırılması  ve bakımı Kirpik Dibi İltihabı Tedavisi için son derece önemlidir.
Hastalar gözkapağı bakımını uzun süre uygulamalıdır. Bu bakımda önce gözkapağı kenarına, yakmayacak biçimde, sıcak pansuman uygulanır. Böylece birikmiş ve sertleşmiş olan yağlı maddeler, kabuklar yumuşar. Daha sonra ıslak bir gazlı bez ya da kulak pamuğu gözkapağı kenarına sürülür, kirpik dipleri ve çevresindeki birikintiler temizlenir.

Eğer gerekli ise son aşamada gözkapağı kenarına antibiyotikli-steroidli ilaçlar uygulanır. Bu tedaviye bazı hastalarda yapay gözyaşı damlalar da eklenir. Bazı hastaların doktor kontrolü altında 1-2 ay süreyle ağızdan antibiyotikli ilaç kullanması da önerilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir