Guatra İyi Gelen Yiyecekler ve Besinler-Guatr Tedavisi İçin Bitkisel Çözümler

Guatra İyi Gelen Yiyecekler ve Besinler-Guatr Tedavisi İçin Bitkisel Çözümler

Guatır toplumda oldukça yaygın görülen ve tiroid hormonunun yetersiz salgılanması neticesinde ortaya çıkan bir hormon rahatsızlığıdır. Tiroid bezlerinin az çalışması neticesinde görülen tiroid yetersizliği, ilerleyen evrelerde guatr a dönüşmekte ve metabolizmanın yavaşlamasından kanser riskini artırmasına kadar bir dizi riskleri beraberinde taşıyan bir rahatsızlıktır.

Şimdi bu yazımızda öncelikle guatır nedir ne değildir bunları yanıtladıktan sonra guatra bitkisel çözüm kürleri iile doğal yıllardan guatr nasıl tedavi ediliyor hep birlikte göreceğiz

Boynun ön yüzünde şah damarlarının arasında, cildin hemen altında sağda ve solda yerleşmiş tiroid bezinin kanser harici büyümesine guatr denir. İyot azlığından ortaya çıkar. Bilhassa ergenlik çağında fazla görülür. Kadınlarda erkeklerden daha az görülür.

Tiroid bezinin iyi çalışması için

Midye: omega- 3 yağı açısından zengin bir besin kaynağıdır. İçerdiği selenyum minerali tiroid bezelerinin normal işleyişi için gereklidir. Metabolizma için çok gerekli olan tiroid hormonlarının üretimi için yeterince iyot alınmalıdır. İyot en çok deniz- su yosunu, deniz ürünleri ve iyotlu tuzda bulunur.

Guatr hastalarının alması gereken besinler

Pırasa, kuru erik, balık, fasulye, sarımsak, soğan, dut, inek sütü, hoşaf, havuç, lahana, turp ve mısır yenmemelidir. Kabız olunmamalıdır.

Tiroid fazla çalışırsa tansiyon ve vücut ısısını yükselmesi ortaya çıkar.
Tiroid az çalışırsa kilo artması, yorgunluk, kabızlık, dikkatin azalması, depresyon, çabuk üşüme, tırnak kuruması, saç kırıklığı ve kolesterol yükselmesi gibi sorunlar ortaya çıkar.
Antep fıstığı guatr hastalığına iyi gelir.
Çay faydalıdır. Dut guatr hastalığı için kullanır.
Hünnap guatr hastalığında kullanılır.
Kereviz guatr hastalığı için faydalıdır.

Kereviz kaynatılır suyu içilirse faydalıdır.
Karalâhana guatr yapıcıdır.

Katırtırnağı tiroid bezi için faydalıdır.
Tere tohumu şekerle yenirse faydalıdır.
Yoğurt otu faydalıdır.
Yulaf guatr önleyici etkisi vardır.

Tiroid bezinin büyümesi sonucu ortaya çıkan ve boynun ortasında, yutkundukça aşağı yukarı hareket eden şişlikle kendini belli eden bu hastalığa guşa veya cedre de denir. Tıp dilindeki adı strumadır. Guatr, özellikle geceleri nefes darlığı yapar. Bazen de rahatsız edici öksürüklere neden olur. İki çeşit guatr vardır.

– Basit Guatr : Bu çeşit guatrda tiroid bezi balon gibi şişer. Nedeni alınan iyotun yetersiz olmasıdır. Dağlık bölgelerde oturanlarda, ergenlik yaşlarında ve hamilelerde çok görülür.

– Yumrulu Guatr : Bu çeşit guatrda, tiroid bezinin iki yanında kabarıklık veya üzüm salkımını andıran şişlikler görülür. Her iki çeşit guatrda da endişelenecek bir durum yoktur. Ancak tedaviye erken başlamak gerekir.

Yemeklerde iyotlu tuz kullanmak, mümkün olduğu kadar çok balık, pırasa, kuru erik, yumurta, taze fasulye, pazı, soğan, sarmısak, dut veya dut kurusu, havuç yemek; inek sütü, erik hoşafı, ve havuç suyu içmek çok faydalıdır. Ayrıca kabız olmamaya gayret etmek gerekir. Lahana, mısır ve turp da yenmemelidir. Aşağıdaki reçetelerden de faydalanılır.

Tedavi için gerekli malzeme : Meşe dalı kabuğu.
Hazırlanışı : 1 avuç meşe dalı kabuğu toz haline gelinceye kadar dövülür. Bu tozla guatırın üzeri ovulur. Aynı işlem hergün tekrarlanır.

Comments
 1. guatırlı kız
 2. Denna
 3. sevtap
 4. sevtap
 5. Fazlı Erdoğan
 6. admin
 7. sezai öztürk
 8. semra
 9. hazal
 10. aytekin yılmaz
 11. melek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir