Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı Olurmu-Regl Dönemi Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı Olurmu

adet döneminde mide bulantısı

adet döneminde mide bulantısı

Adet döneminde bir çok kadında bir takım belirtiler görülebilmektedir. Adet öncesi belirtilerin başlıcaları baş ağrısı ve mide bulantısı, kasık bölgesinde kramplar sayılabilir. Bu belirtiler kadından kadına şiddet ve süre bakımından farklılık göstermektedir. Ancak mide bulantısı özelinde konuyu ele alırsak, elbette mide bulantısı bir çok hastalığın ve hamilelik gibi bir takım durumların belirtisi olabileceği gibi regl döneminin de belirtileri arasında yer almaktadır.

Peki kadınlar adet döneminde neden mide bulantısı hissi yaşarlar?

Adet Döneminde Mide Bulantısının Nedenleri:

Bunun en muhtemel nedeni, kadınların adet dönemlerindeki hormon salgılamasında bir takım dengesizlikler görülmesidir. Hormon salgısındaki değişiklikler neticesinde mide asidi salgısı artar ve bunun neticesinde bazılarında hafif bir mide yanması hissi oluşabilirken bazılarında ise şiddetli bir mide bulantısı oluşabilmektedir. Doğum kontrol hapları kullanan bazı bayanlarda adet döneminde mide bulantısı şiddeti azalmaktadır. Bunun sebebi ise doğum kontrolünde kullanan hapların kadınların hormonlarının salgı şiddetini azaltmalarıdır.

Adet Döneminde Mide Bulantısı Tedavisi İçin Ne Yapmalı?

Mide bulantısını bastırmak ve yok etmek adet dönemi öncesinde ihtiyaç duyulabilen bir gereksinimdir. Bunun için günümüzde eczanelerde bir takım ilaçlar satılmaktadır. Diğer yandan antasit tablet denilen mide gazını ve asidini azaltan bir takım ilaçlar da regl döneminde mide bulantısına kesin çözüm olabilmektedir. Mide bulantısına bitkisel çözüm arayanlar için ise zencefil, nane çayları tavsiye edilmektedir. Bitki çayları arasında adaçayı, rezene çayı, kuşburnu çayı, biberiye çayı gibi bitkisel çaylar da mide bulantısına iyi gelir. Bunlardan hangisinin sizin için iyi geleceğini ise deneme yanılma yöntemiyle bulmak durumunda olacaksınız.

Adet bulantıları genelde olağan bir durum olup ancak çok aşırı şiddette gerçekleştiğinde ve uzun süre devam ettiğinde ve daha önce hiç başınıza gelmemesine rağmen son birkaç adet döneminde başınıza geldiyse kaygılanılmalıdır. Bu durumda doktora danışmak faydalı olacaktır. Doktor, şiddetli mide ve karın ağrısı, ve mide bulantısının sebepleri için bir takım tetkikler yaparak bulantının ardında yatan gerçek nedeni tespit etmeye çalışacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir