Adet gecikmesinin nedenleri-Adet gecikmesi kaç gün sürer neden olur?

Adet gecikmesinin nedenleri-Adet gecikmesi kaç gün sürer neden olur?

adet gecikmesinin nedenleri
adet gecikmesinin nedenleri
Adetim gecikti hamile miyim diye çoğu kez aklınızdan geçirmişsinizdir. Bu tür şüphelerin bir kısmı gerçekten adetin gecikmiş olmasından kaynaklanırken, önemli bir bölümü ise kadınların adet döneminin ne anlama geldiğini bilmemesi ve adet kanaması hesaplama konusunda bir fikir sahibi olmamasından kaynaklanmaktadır.

Adet gecikmesi genellikle hamilelik belirtisi olarak bilinir. Peki ortada bir gebelik durumu yoksa bu durumda adet neden gecikir. Şimdi adet gecikmelerinin olası sebepleri nelerdir, adet gecikmesi kaç gün sürer, bu konuda sizlere bilgiler verelim.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınların cinsel yaşamlarında adet kanamaları olağan bir döngü olarak devam etmektedir. Rahim içerisinde yer alan yumurtalıklar, kadınların üreme yeteneklerini sağlayan organlardır. Her ay yumurtalıklarda olgunlaşan yumurtaların Hipofiz bezinden salgısı yapılan FSH hormonu sayesinde yeteri bir büyüklüğe erişir. Yeterli büyüklüğe ve olgunluğa olaşan yumurtalar östrojen hormonunun salgılanmasını tetikler ve bunun neticesinde yumurtalıklardan tüplere yumurta atılma işlemi gerçekleşir. Öncelikle bunun gerçekleşmesi için LH adı verilen hormon sayesinde yumurta çatlatma işlemi gerçekleşmektedir. Çatlayan yumurtalar yumurtalıkta asılı kaldığı yerden yumurtalıklarda tüp adı verile bölüme düşerler. Tüpe düşen yumurtalar, kadınlarda başka bir hormon olan LH hormonunun salgılanması sonrasında çatlayan yumurtalar, burada progesteron salgılamaya başlar ve adet döngüsünün başlamasına vesile olur. Yaklaşık 14 gün yumurtalık kanallarında döllenmeyi bekleyen yumurtalar, döllenmedikleri takdirde 14 günün sonunda kanama yoluyla vücuttan dışarı atılır. Bunun sonrasında rahimde yeniden yumurta üretimi ve büyümesi başlar ve bu döngü kadının menopoza girmesine kadar düzenli bir biçimde devam eder. Ancak bu bahsettiklerimiz sağlıklı bir kadında olan bir süreçtir ve kadınların bir kısmı 28 gün yerine 40-45 gün gibi sürelerle gecikmiş adet döngüsü yaşayabilirler.

Adet gecikmesi nasıl olur?

Normal adet süresi olan 28 günlük süreç her kadında eşit gelişmeyebilir. Bazı kadınlarda zayıflama, kilo alma, bazı hastalıklara yakalanma, seyahat, stres, yoğun egzersiz ve efor harcama, depresyon gibi bir çok dışsal nedenden ötürü adet gecikmesi görülebilmektedir. Bu noktada adet düzensizliği ile adet gecikmesini birbirine karıştırmamak gerektiğini hatırlatalım. Adet gecikmesinde adet peruodu 28 günden daha kısa da sürebilir ama uzun da gerçekleşebilir. Ancak adet gecikmesi adından da anlaşılacağı gibi sadece 28 günlük döngü süresinin uzaması durumunda söz konusu olabilmektedir. Kadınlarda yılda ortalama 2-3 kez adet gecikmesi olması normal karşılanabilir. Her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez ama üreme çağındaki ve korunmasız ilişkisi olan her kadındaki adet gecikmelerinde ilk akla gelen gebelik olasılığıdır. Beklenen adet görülmediğinde 1 hafta daha beklenmeli ve yine kanama yoksa gebelik testi yapılmalıdır.

Adet gecikmesi kaç güne kadar normal karşılanır?

35 güne kadar adet gecikmesi normal sayılmaktadır. 35 gün ve daha yukarısında adet gecikmelerinin nedenleri araştırılmalı ve patolojik bir durum olup olmadığı tetkik edilmelidir.

Adet gecikmesinden sonra ve önce kahverengi akıntı ile kasık ağrısı ne anlama gelir

Doğum kontrol haplarına bağlı olarak gelişebileceği gibi rahimde kist oluşumundan dolayı da görülebilmektedir.

Hamileyken adet olunurmu-Gebeyken adet görülür mü?

Hamile bir kadınde normal şartlarda adet süreci gelişmez. Ancak bebeğin rahim içine yerleşmesi sırasında daha farklı bir kanaması olabilir. Ayrıca rahim ağzı yaraları, enfeksiyon ve diğer nedenlerle de bazı vajinal kanamalar olabilir. Son adet tarihi ile ultrasonografide hesaplanan gebelik haftası birbirini tutmayan kadınlarda “üste görme” olarak bilinen bir durumdan bahsedilir. Dikkatli bir bayan son kanamasının zaman ve karakter olarak değişik olduğunu fark edebilir.

Adetli iken hamile kalmak mümkün mü-Adetliyken hamile kalınırmı?

Adetliyken hamile kalma riski yüzde yarım civarındadır. Bunun nedeni ise adet kanaması başlandığı ilk günde nadiren de olsa yumurtalıklarda olgunlaşmış bir yumurta kalabilmekte ve bu yumurta hızlı birbiçimd büyüyerek sperm ile birleşecek olgunluğa ulaşabilmektedir. Ancak genellikle bu duruma ileri yaşlardaki hanımlarda şahit oluyoruz.

Hamile kalmak için ne yapmalıyım?

Hamile kalmak istiyorsanız sizlerin bedeninizin hamile kalmasını sağlayacak 4 şartı yerine getirmesi gerekmektedir.
1. Rahimlerin yumurta üretme kabiliyetine sahip olması (yumurtlamanın tam ve eksiksiz gerçekleşmesi)
2. Erkeklerde sperm üretimi gerçekleşmesi ve bu spermlerin sayısı ve sperm kalitesinin iyi olması
3. Sperm ve yumurtanın buluşmaları için kadınlarda rahim içi tüplerin açık olması
4. Döllenmiş yumurtanın yerleşmesi için uygun bir rahim içi olması.

Hamile kalmak sanıldığı gibi kolay bir durum değildir. Yukarıdaki şartlar eksiksiz olarak bir araya gelse bile bir kadının her ay gebe kalma olasılığı %25 civarındadır.

Tam birleşme olmadığı durumlarda hamilelik ihtimali nedir?

Tam birleşme olmamasından kasıt erkeğin içeriye boşalmaması ise gebelik şansı teorik olarak sıfırdır. Ama erkek vajina içine boşaldı ise gebelik şansı yukarıda söylendiği kadardır. Cinsel organ üstüne boşalma ile de gebe kalmak mümkün değildir.

Doğum kontrolü yöntemleri hamile kalmaya % 100 engel midir?

Doğum kontrol ve gebelikten korunma yöntemleri arasında en yaygınları olan doğum kontrol hapları ile spiral kullanan kadınlarda hamile kalma ihtimali %1 den daha azdır. Prezervatif kullanımı yoluyla korunan çiftlerde ise hamile kalma riski %15 e kadar çıkmaktadır. Daha az güvenilir olan gebelikten korunma yöntemleri olan Takvim yöntemi ya da cinsel ilişkide boşalmanın hemen öncesinde geri çekme yönteminde ise %25 ihtimalle gebe kalınabilmektedir.

“Adet gecikmesinin nedenleri-Adet gecikmesi kaç gün sürer neden olur?” için 20 yorum

 1. Mrb Ben 10 nisanda regl oldum bi sonraki regl 10 mayista olmalidi AMA olmadi bi mac gun sonra kahve rengi akinti ve arkasindan ufak sivimsi kan geldi damla seklinde.iki kere evde bi kerese saglik ocaginda test yaptirdim negatif cikti Benin sorum hamile olabilirmiyim yada neden boyle oldu

 2. Hamilelikten ziyade rahim içerisinde bir iltihap ya da kist olma olasılığı var.

 3. mrb erkek arkadaşım kalçama boşaldı vajinaya akıp akmadığından emin olamadığımız için ertesi gün hapı içtim hamile kalma olasılığım varmı ? teşekkürler

 4. annem 18de adet olması grekıyodu 9 gün gecti hala olmadı 3.gün kahverengi bi leke geldi sonra sarımcı seklınde akıntıları oluyo 7 gün gecince test yaptık dıkkatlı bakmadık ama negatifti sanırım.bugun 9.gün oldu ve hala adet olmadı gecikme olmadan once adet olacam deyip durmustu sızce hamile mi

 5. 19 yaşındayım 4 ay önce pko teşhisi konuldu yaklaşık 3 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum.Geçen ay biraz düzensiz kullandım ve sınav haftam olduğu için stresliyim.geçen adetimden sonra 40 gün geçti. Normal midir??

 6. S.a.ben 7aylik bir cocuk annesiyim 26 yasindayim.Adet gecikmesi var subatin 12 adet gordum ama nerdeyse mart bitti hala adet olmadinUc kez hamilelik testi yaptim sonuc negativ sizce normalmi bu ay adet gormedim ilk defa boyle oluyor.

 7. merhabalar..kadın giyinikken erkek çıplak vaziyette kadın vajina kısmına boşalırsa gebelik oluşur mu? spermler kıyafetten geçebilir mi?

 8. adetim geçikti 7 gün ama kimseyle de ilişkiye girmedim hamile kalabilirmiym diye korkuyorum

 9. ben henüz 16 yaşındayım hiç bir erkeklede bir ilişkim olmadı bi hastalıkta geçirmedım ama yaklaşık 70 gündür adet olmuyorum bunun nedeni ne olabilir ?

 10. mrb ben her ay ayın 28 yada en gec 1 2 sı adet oluyordum evılıgım ıkıncı ayında ılk adetım yıne normal bı şekılde 29 nda oldu. ıkıncısı daha olmadı bugun ayın 12 sı ve hala olmadım kasıklarım sırtım ve gogus uçlarımda ağrıyor hamılelık testı yaptım ıkı defa negatıf cıktı. lütfen bana yardımcı olur musunuz bu konuyla ılgılı fıkrınız nedır

 11. Mrb ben bir ilski yasadim icime bosalip bosalmadigindan emin deilim fakat benm adetimde 19 gundur gecikme var bunun sebebi sizce nedir .

 12. Adet gecikmesi 15 gün oldu ve hala hasta olmadım.. Gebe testi yaptım negatif çıktı.. Kan testi yaptırdım o da negatif çıktı.. Sebebi ne olabilir.. Testlerden şüphelenmeye başlıyo insan acaba hata mı oldu diye.. Uzman kişi açıklamasına ihtiyacım var.. Tesekkürler…

 13. Adetim 6 gün geçikti ve sırtım çok ağırlıyor birde idrarım çok acaba bende hamile olabilir miyim 🙂

 14. Kız arkadasım 30 Ocak’ta adet gördüğünü ve bes gün sürdüğünü söyledi. Adet döneminden sonra yaklaşık 6 7 kez beraber olduk. Cinsel organının üstüne , kalçasına ( vajinaga aktimi bilmiyoruz) iki uç kere bosaldiktan hemen sonra spermin üzerini el ile silip iliskiye devam ettigimiz oldu. 4 marttayiz kız arkadasım hala adet görmedi. Vajinasinda beyaz bir akıntı , kasıklarında arasira kısa süreli ağrıları var acaba hamile mı ?

 15. merhaba en son 30 ocakta adet gördüm. şuan hala adetim gelmedi. yaklaşık 3 aydır dğum kontrol hapı kullanıyordum ama en son 30 ocakta adet gördüğümde haplarım bitti ve zamanında alamadığım için tekrar adetimin gelmesini bekliyorum fakat hala adetim gelmedi doğum kontrol haplarına başlamadan öncede hep düzenliydi adetim zaman zaman en fazla 1 hafta erken yada geç gelir di bunu da normal karşılardım
  1 hafta önce bi kere gebelik testi yaptım negatif çıktı . açıkcası hala adet olmadığım için korkuyorum bunun sebebi doğum kontrol hapları olabilir mi?
  cevap verirseniz çok sevinirim lütfen .

 16. mrb ben kendimce mazajlar yapıyordum kendime ve her zaman adeti gelirdi busefer gecikti acaba hamilemiyim? 13 yaşındayım

 17. geçen ayın 1 inde yeni biten reglimin sonunda erkek arkadaşımla ilişkiye girdim ve kondomun yırtıldığını farkettik 2 3 saat içinde ertesi gün hapı aldm. 10 gün sonra tekrar regl oldum ve normalde 5 gün süren reglim 8 gün sürdü. normalde 9 unda regl olmam gerekirken hala regl olmadm. 3 4 gün önce hamilelik testi yaptm ve negatif çıktı. ama haka regl olmadığım için endişeliyim. ilk defa böyle bir durum yaşadığım için aslında kafamda bir çok soru var. bu konuda yardımcı olabilir misiniz? sizce ne yapmalıyım?

 18. Merhaba ben normalde ayın son hafralarında 26 30 arası mutlaka adet olurdum fakat en son 26 ekimde oldum ve hala adet olmadım size sorum bu kadar gecikmesi normal mi bide 30 kasımda bi ilişkiye girdim fakat partnerim boşalmadığını söylüyor bu durumdada gebelik söz konusu olabilir mi 🙁

 19. Merhaba,
  En son 12 kasımda Regl oldum,ve bugüne kadar hala 2.Regl gerçekleşmedi dün gebelik testi yaptım fakat sonuç Negatif çıktı 🙁 birkaç gün daha bekleyip kan tahlili yapmayı düşünüyorum.
  Yapmalı mıyım ? Normal mi sizce bu durum?
  Rica etsem bana yardımcı olabilir misiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir