Adet gecikmesinin nedenleri-Adet gecikmesi kaç gün sürer neden olur?

Adet gecikmesinin nedenleri-Adet gecikmesi kaç gün sürer neden olur?

adet gecikmesinin nedenleri

adet gecikmesinin nedenleri

Adetim gecikti hamile miyim diye çoğu kez aklınızdan geçirmişsinizdir. Bu tür şüphelerin bir kısmı gerçekten adetin gecikmiş olmasından kaynaklanırken, önemli bir bölümü ise kadınların adet döneminin ne anlama geldiğini bilmemesi ve adet kanaması hesaplama konusunda bir fikir sahibi olmamasından kaynaklanmaktadır.

Adet gecikmesi genellikle hamilelik belirtisi olarak bilinir. Peki ortada bir gebelik durumu yoksa bu durumda adet neden gecikir. Şimdi adet gecikmelerinin olası sebepleri nelerdir, adet gecikmesi kaç gün sürer, bu konuda sizlere bilgiler verelim.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınların cinsel yaşamlarında adet kanamaları olağan bir döngü olarak devam etmektedir. Rahim içerisinde yer alan yumurtalıklar, kadınların üreme yeteneklerini sağlayan organlardır. Her ay yumurtalıklarda olgunlaşan yumurtaların Hipofiz bezinden salgısı yapılan FSH hormonu sayesinde yeteri bir büyüklüğe erişir. Yeterli büyüklüğe ve olgunluğa olaşan yumurtalar östrojen hormonunun salgılanmasını tetikler ve bunun neticesinde yumurtalıklardan tüplere yumurta atılma işlemi gerçekleşir. Öncelikle bunun gerçekleşmesi için LH adı verilen hormon sayesinde yumurta çatlatma işlemi gerçekleşmektedir. Çatlayan yumurtalar yumurtalıkta asılı kaldığı yerden yumurtalıklarda tüp adı verile bölüme düşerler. Tüpe düşen yumurtalar, kadınlarda başka bir hormon olan LH hormonunun salgılanması sonrasında çatlayan yumurtalar, burada progesteron salgılamaya başlar ve adet döngüsünün başlamasına vesile olur. Yaklaşık 14 gün yumurtalık kanallarında döllenmeyi bekleyen yumurtalar, döllenmedikleri takdirde 14 günün sonunda kanama yoluyla vücuttan dışarı atılır. Bunun sonrasında rahimde yeniden yumurta üretimi ve büyümesi başlar ve bu döngü kadının menopoza girmesine kadar düzenli bir biçimde devam eder. Ancak bu bahsettiklerimiz sağlıklı bir kadında olan bir süreçtir ve kadınların bir kısmı 28 gün yerine 40-45 gün gibi sürelerle gecikmiş adet döngüsü yaşayabilirler.

Adet gecikmesi nasıl olur?

Normal adet süresi olan 28 günlük süreç her kadında eşit gelişmeyebilir. Bazı kadınlarda zayıflama, kilo alma, bazı hastalıklara yakalanma, seyahat, stres, yoğun egzersiz ve efor harcama, depresyon gibi bir çok dışsal nedenden ötürü adet gecikmesi görülebilmektedir. Bu noktada adet düzensizliği ile adet gecikmesini birbirine karıştırmamak gerektiğini hatırlatalım. Adet gecikmesinde adet peruodu 28 günden daha kısa da sürebilir ama uzun da gerçekleşebilir. Ancak adet gecikmesi adından da anlaşılacağı gibi sadece 28 günlük döngü süresinin uzaması durumunda söz konusu olabilmektedir. Kadınlarda yılda ortalama 2-3 kez adet gecikmesi olması normal karşılanabilir. Her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez ama üreme çağındaki ve korunmasız ilişkisi olan her kadındaki adet gecikmelerinde ilk akla gelen gebelik olasılığıdır. Beklenen adet görülmediğinde 1 hafta daha beklenmeli ve yine kanama yoksa gebelik testi yapılmalıdır.

Adet gecikmesi kaç güne kadar normal karşılanır?

35 güne kadar adet gecikmesi normal sayılmaktadır. 35 gün ve daha yukarısında adet gecikmelerinin nedenleri araştırılmalı ve patolojik bir durum olup olmadığı tetkik edilmelidir.

Adet gecikmesinden sonra ve önce kahverengi akıntı ile kasık ağrısı ne anlama gelir

Doğum kontrol haplarına bağlı olarak gelişebileceği gibi rahimde kist oluşumundan dolayı da görülebilmektedir.

Hamileyken adet olunurmu-Gebeyken adet görülür mü?

Hamile bir kadınde normal şartlarda adet süreci gelişmez. Ancak bebeğin rahim içine yerleşmesi sırasında daha farklı bir kanaması olabilir. Ayrıca rahim ağzı yaraları, enfeksiyon ve diğer nedenlerle de bazı vajinal kanamalar olabilir. Son adet tarihi ile ultrasonografide hesaplanan gebelik haftası birbirini tutmayan kadınlarda “üste görme” olarak bilinen bir durumdan bahsedilir. Dikkatli bir bayan son kanamasının zaman ve karakter olarak değişik olduğunu fark edebilir.

Adetli iken hamile kalmak mümkün mü-Adetliyken hamile kalınırmı?

Adetliyken hamile kalma riski yüzde yarım civarındadır. Bunun nedeni ise adet kanaması başlandığı ilk günde nadiren de olsa yumurtalıklarda olgunlaşmış bir yumurta kalabilmekte ve bu yumurta hızlı birbiçimd büyüyerek sperm ile birleşecek olgunluğa ulaşabilmektedir. Ancak genellikle bu duruma ileri yaşlardaki hanımlarda şahit oluyoruz.

Hamile kalmak için ne yapmalıyım?

Hamile kalmak istiyorsanız sizlerin bedeninizin hamile kalmasını sağlayacak 4 şartı yerine getirmesi gerekmektedir.
1. Rahimlerin yumurta üretme kabiliyetine sahip olması (yumurtlamanın tam ve eksiksiz gerçekleşmesi)
2. Erkeklerde sperm üretimi gerçekleşmesi ve bu spermlerin sayısı ve sperm kalitesinin iyi olması
3. Sperm ve yumurtanın buluşmaları için kadınlarda rahim içi tüplerin açık olması
4. Döllenmiş yumurtanın yerleşmesi için uygun bir rahim içi olması.

Hamile kalmak sanıldığı gibi kolay bir durum değildir. Yukarıdaki şartlar eksiksiz olarak bir araya gelse bile bir kadının her ay gebe kalma olasılığı %25 civarındadır.

Tam birleşme olmadığı durumlarda hamilelik ihtimali nedir?

Tam birleşme olmamasından kasıt erkeğin içeriye boşalmaması ise gebelik şansı teorik olarak sıfırdır. Ama erkek vajina içine boşaldı ise gebelik şansı yukarıda söylendiği kadardır. Cinsel organ üstüne boşalma ile de gebe kalmak mümkün değildir.

Doğum kontrolü yöntemleri hamile kalmaya % 100 engel midir?

Doğum kontrol ve gebelikten korunma yöntemleri arasında en yaygınları olan doğum kontrol hapları ile spiral kullanan kadınlarda hamile kalma ihtimali %1 den daha azdır. Prezervatif kullanımı yoluyla korunan çiftlerde ise hamile kalma riski %15 e kadar çıkmaktadır. Daha az güvenilir olan gebelikten korunma yöntemleri olan Takvim yöntemi ya da cinsel ilişkide boşalmanın hemen öncesinde geri çekme yönteminde ise %25 ihtimalle gebe kalınabilmektedir.

Comments
 1. Efsun
 2. admin
 3. pelin
 4. pinar
 5. Şeyma
 6. cansu
 7. sevda
 8. elif
 9. Bengü
 10. ayşem
 11. su
 12. çagla
 13. Hayat
 14. Mertcan
 15. emine
 16. döne
 17. sedasfadkj
 18. sena
 19. Buğlem
 20. behiye
 21. fatma

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir