Spiral Nedir Nasıl Takılır-Spiral Çeşitleri ve Fiyatları

Spiral Nedir Nasıl Takılır-Spiral Çeşitleri ve Fiyatları

Spiral Nedir Nasıl Kullanılır

Spiral Nedir Nasıl Kullanılır

Tüm dünyada yaygın bir kullanım alanı olan doğum kontrol yöntemleri arasında en fazla öne çıkan iki doğum kontrol tekniğinden birisi doğum kontrol hapları kullanmak ise diğeri de hiç kuşkusuz spiral yöntemi adı verilen gebelik önleme yöntemidir. Spiralin faydaları arasında en fazla öne çıkan, maliyetinin düşük olması ve kullanımının oldukça kolay olmasıdır.

Spiral Nedir:

Spiral kadınların rahim ağzına yerleştirilen T şeklinde bir alettir. Bu aletin yapımında bakır tel ve polietilen materyal kullanılmaktadır.
Spiral (RİA) Nedir?, Nasıl bir araçtır ?

Yapısı genellikle T harfine benzeyen, geri dönebilir doğum kontrolü sağlayan ve ana yapısı kıvrılabilir polietilen olan küçük bir araçtır. Gövde üzerinde bakır tel sarılıdır. Bu bakır zaman içinde yavaş yavaş salınarak RİA’ nın etki mekanizmalarından birini oluşturur. Günümüzde kullanılan modern spirallerin önerilen kullanım süreleri değişkendir. Üretici firmalar 3 yıl ile 10 yıl arasında değişen kullanım süreleri belirtmektedirler. Ülkemizde yaygın olarak takılan T spiralleri 5-10 yıl süreli koruma sağlamaktadır .

Büyük bir kısmı T şeklinde olmakla birlikte piyasada değişik marka ve yapılarda pek çok “ria” bulunmaktadır. Bunların etkinlik açısından birbirlerine üstünlükleri yoktur. Sadece bir kısmının  boyutu küçük olup uygun rahimlere takılmada kolaylık sağlamaktadır.

Spiralin alt ucunda genellikle bir halkaya da topuz bulunur. Bu bölüme  ipi bağlıdır. Bu ip pamuk ya da bazı doğal materyalden üretilmiş iplikler gibi sıvı çekerek şişmez. İpin görevi RİA çıkartılacağı zaman kolaylık sağlamaktır. Bunun yanı sıra kontrollerde ipin uzunluk ve durumu spiralin yerinden kayıp kaymadığının anlaşılmasında yardımcı olmaktadır.Genel olarak spiral çıkarma – çıkartma,spiral takma -taktırma kolay bir işlemdir.

Spiral Çeşitleri Nelerdir ve Kaç çeşit spiral vardır?

Spiral Çeşitleri değişik firmaların ürettiği spiral markaları ile piyasada ve eczanelerde satılmaktadır. Burada önemli olan şey, spiralin çeşitlerinden ziyade tüm spirallerin kullanım tekniğinin tıpatıp birbirinin aynısı olmasıdır. Dolayısıyla gebeliğe karşı da spiral çeşitleri aynı koruma imkanını sağlamaktadır. Ancak spiralleri çeşitlere ayırmak gerekirse; bakırlı spiraller, hormonlu spiraller olarak ikiye ayırmak mümkündür. Bunun haricinde bundan 20 yıl kadar önce kullanılan hormonsuz ve bakırsız düz spiraller ise artık piyasada satıştan çekilmiştir. Bakırlı spirallere T spirali adı da verilmektedir.

ü       Bakırlı spiraller : Ülkemizde ve tüm dünyada en yaygın bir biçimde kullanılan ve en fazla tercih edilen spiral çeşitleri Bakır Spirallerdir. Bakırlı spirallerin Copper T, Nova-T ve Multiload gibi alt çeşitleri bulunmaktadır. Bu spiral türlerinden hangilerinin kullanılacağına Doktorlar karar vermektedir. Burada kadının rahim genişliği, darlığı ve küçüklüğü gibi bir takım etkenler neticesinde hangi spiral çeşidinin kullanılacağına karar verilebilir. Sağlık ocaklarında spiral takımı ücretsiz yapılmaktadır.

ü       Hormonlu spirallerHormonlu spiraller adından da anlaşılacağı gibi haznesinde progesteron hormonu taşımaktadırlar. Bu hormon kadınlarda adet kanamasına ve yumurtlamaya mani olmaktadır. Haznedeki progesteron hormonu yavaş bir biçimde salgılanarak uzun süreli bir gebelik kontrolü sağlamaktadır. Hormonlu spirallerin yan etkileri ve zararları çok sorulan bir sorudur. Hormonlu spiral kullanıldığı sürece regl kesilir ve bu kadınlarda psikolojik olarak sıkıntı oluşturabilir. Hormonlu spiral çıkarıldıktan sonra veya spiralin haznesindeki hormon bittikten sonra regl düzene girer ve doğal olarak ta kadının doğurganlığı tekrar normal ve aktif hale gelir. Hormonlu spiraller ülkemizde Mirena ismiyle satılmaktadır. hormonlu spiral fiyatları uygundur ve hormonlu spiral kullanım süresi yaklaşık 4-5 yıldır. Piyasada hormonlu spiraller yaklaşık 240 tl ye satılıyor ve bunun 180 tl kadarını SGK karşılıyor.

ü       Herhangi bir madde içermeyen spiraller: Bundan 10-15 yıl öncesi ülkemizde yaygın olarak kullanılmışlardır. ‘S’ şeklinde veya halka şeklinde olup üzerinde herhangi bir madde (bakır, hormon ) içermezler. Şu anda  temin etmek mümkün değildir, satılmamaktadır.

Spiral (RİA) gebeliği nasıl engeller?.

Spiralin gebeliği engellemede ilk etkisi rahim içinden geçen sperm hareketlerini bakır aracılığı ile bozmasıdır. Ayrıca  RİA üzerinde bulunan bakır yavaş yavaş salgılanarak rahmin içini döşeyen endometrium tabakasında inflamasyon adı verilen bir reaksiyona neden olur ve bu dokudan olan enzim üretimini değiştirir. Bu etki sonucu yumurta döllenmiş olsa bile rahim içinde tutunamaz. Öte yandan bakır prostoglandin adı verilen maddelerin üretimini etkileyerek gebeliği destekleyen hormonların üretimini bozar. Yani spiral hem döllenmeyi engeller hem de döllenme olsa bile bu embriyonun rahim içinde tutunma ve canlılığını devam ettirme şansını azaltır.

Spiralin güvenirliliği ne kadardır?

Spiral güvenirliliği en yüksek olan korunma yöntemlerinden biridir. Başarısızlık oranı yaklaşık %2’dir. Koruyuculuk spiral  takıldığı andan itibaren başlar. Spiralin koruyuculuğu çıkarıldığı anda biter ve yumurtlama üzerine etkisi olmadığı için  kadın tekrar gebe kalma yeteneğine kavuşur.RİA’nın cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı hiçbir koruyuculuğu yoktur. Bu nedenle bu hastalıklar açısından yüksek risk grubunda olan kadınlar  pelvik enfeksiyon kolaylıkla gelişebileceği için  mutlaka prezervatif kullanmalıdırlar.

Spiral kimler için uygun bir yöntemdir?

*       35 yaş üstündeki ve çocuk yapmayı artık düşünmeyen ve hormonal ilaçlar ile doğum kontrolü yöntemi denemek istemeyen kadınlar.

*      Yüksek etkili, uzun süreli ve geri dönebilen bir yöntem arayanlar.

*      Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için yüksek risk grubunda olmayan kadınlar.

*       Emziren anneler: Emziren anneler için bakır spiral ideal bir yöntemdir.

*       Sigara kullananlar kadınlar şayet doğum kontrol hapı kullanırlarsa damar tıkanıklığı riski yükselmektedir. Bu nedenle sigara içen kadınlar daha çok spiral taktırmayı tercih edebilirler.

*       Her gün ilaç kullanmak istemeyenler ve unutkanlık dolayısıyla hamile kalma riski olan kadınlar.

Spiralin yan etkileri var mı?

Spiral bazı riskleri taşıyan kişilerde yan etkileri ve hatta zararları olabilen bir cihazdır. Bu nedenle aşağıdaki risk gruplarından bir ya da birkaçına siz de dahilseniz spiral takmanız önerilmez.

*      Hamile kalmış olma ihtimali ve gebelik şüphesinin varlığı

*       Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanmış olmak

*       Son 3 ay içinde endometrizis adı verilen Uterus İltihabı,Rahim İltihabı, rahim içi zarı iltihabı gibi rahim enfeksiyonu geçirmiş olmak

*       Son 3 ay içinde enfeksiyondan kaynaklı bir düşük vakası ile karşı karşıya gelmiş olmak

*       Kontrol altında genital enfeksiyon olması

*       Nedeni kesin olarak tespit edilememiş anormal vaginal kanamaların mevcut olması

*       Bilinen yada şüphe edilen serviks veya endometrium kanseri olması

*       Rahim ağzı ve/veya rahimde RİA’nın takılmasını olanaksız ya da tehlikeli hale getiren anatomik bozuklukların olması

*       Büyük myomların mevcudiyeti

*       PAP smear sonucunun normal olmaması

*       RİA’dan daha küçük ve kısa bir rahim olması

*       Bakıra alerjik olduğu bilinen kadınlar

*      Kalıtsal bir hastalık olan ve vücudu zehirleyecek kadar bakırın vücutta birikmesine neden olan Wilson Sendromu

*       Bağışıklık sistemini zayıflamasına neden olan kronik bir takım rahatsızlıklar.

 

Spiral Kilo Aldırırmı

Spiral kilo aldırmaz ve metabolizma hormonları ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. Bu bakımdan spiral kullananlar kilo alma gibi endişe taşımaları gerekmez.

Spiral taktırmak caiz mi günah mıdır?

Doğum kontrol yöntemleri İslam’da yasaklanmamıştır. Dolayısıyla spiral takmak günah değildir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir