Atrial Fibrilasyon Belirtileri-Atrial Fibrilasyon Muayenesi

Atrial Fibrilasyon Belirtileri-Atrial Fibrilasyon Muayenesi

Atrial Fibrilasyon EKG

Atrial Fibrilasyon EKG

Atrial fibrilasyon rahatsızlığı çeken bir kalbin etkin ve verimli bir biçimde atmaması doğaldır. Zira atrial fibrilasyonda kalbin pompaladığı kan miktarında düşüş yaşanmaktadır. Atrial fibrilasyon rahatsızlığı çeken kişilerin büyük bir bölümü bu rahatsızlığa yakalandıklarının bile farkında olmadan yaşayıp gitmektedirler. Ancak bazı kişilerde ise Atrial fibrilasyon belirtileri daha belirgin olmaktadır. Bazı hastalarda ise Atrial Fibrilasyon hastalığı, doktor muayenesi ile ortaya çıkmaktadır. Gerek doktor muayenesinde gerekse hastanın günlük yaşamında Atrial Fibrilasyon Belirtileri aslında dikkat çekecek biçimde tipiktir. Bu belirtileri başka rahatsızlıklar ile karıştırmak ta pekala mümkündür.

Atrial Fibrilasyon Belirtileri Nelerdir:

– Göğüste çarpıntı (bu çarpıntı düzensiz, hızlı ve rahatsız edici biçimde olan kalp çarpıntılarıdır.)
– Tansiyonun Düşmesi
– Halsizlik ve yorgunluk
– Baş dönmesi
– Bulantı
– Göğüs ağrısı
– Nefes alıp vermede güçlük

Paroksismal Atriyal Fibrilasyon adı verilen hastalık çeşidi, sürekli ortaya çıkmayan, aralıklarla belirti verip sonra kaybolan bir Atrial Fibrilasyon türüdür. Bu süre dakikalar sürebileceği gibi saatler de sürebilmektedir. Kronik Atrial Fibrilasyon hastalığında ise kalp atışlarındaki düzensizlik süreklidir.

Atriyal Fibrilasyon belirtileri ile karşı karşıyaysanız hiç vakit kaybetmeden bir kalp doktoruna (kardiyolog hekime) gitmenizde sayısız yarar vardır. Atriyal Fibrilasyon öncelikle basit bir EKG veya EKO ile ya da kan testi ile teşhis edilemeyen bir rahatsızlıktır. Özellikle paroksismal atriyal fibrilasyon ataklarının ortaya çıkışı ve kayboluş süresi belli olmadığı için Ritim Holter cihazı takılarak 24 saatlik bir kayıt süresi sonucunda tespit edilebilmektedir.

Şayet sizin de göğüs ağrısı şikayetleriniz oluyorsa hiç vakit geçirmeden bir acil servise gidip göğüs muayenesini yaptırmanızda fayda vardır. Kalp krizi ve diğer bi çok koroner kalp hastalıklarının ortak belirtileri göğüs ağrılarıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir