Kol Ağrısı Kalp Krizinin Belirtisi Mi-Sol Kol Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kol Ağrısı Kalp Krizinin Belirtisi Mi-Sol Kol Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

sol kol ağrısı kalp krizi

sol kol ağrısı kalp krizi

Kol ağrısının elbette bir çok değişik nedeni olabiliyor. Bilhassa kaslarda görülen gerinmeler, kas çekilmeleri, sinir sıkışmaları ve kas yırtılmaları kol ağrısının nedenleri arasında oldukça sık görülenleridir. Diğer taraftan eklemlerde ortaya çıkan yangılar, iltihaplar, romatizmal rahatsızlıklar da kol ağrılarına neden olabilir. Diğer yandan sol kolda görülen bıçak gibi ani ağrılar kolun kendisindeki rahatsızlıklardan çok kalple alakalı problemlerin ortaya çıktığına işaret olabilir. Daha doğrusu sol kolda ağrı ve sızı neden olur diye kendi kendinize soruyorsanız bunun muhtemel nedenlerinden bir tanesinin de kalp damarlarında oluşan koroner tıkanıklıklardan dolayı ortaya çıkabileceğini hatırdan çıkartmayın.

Peki kalp krizi nedir nasıl gerçekleşir buna bir göz atarak geçmiş bilgilerinizi tazelemeye ne dersiniz?

Kalp Krizi Nedir Nasıl Oluşur?
Kalp krizi, koroner kalp damarları adı verilen kalbi besleyen damarlardaki kan akışının damar tıkanıklığı nedeniyle büyük oranda veya tamamen durmasından kaynaklanan kalp hücrelerinin oksijensiz kalması neticesinde ortaya çıkan bir durumdur. Kalp krizi süresince kalbe oksijen ulaşamadığı için kalbin çalışmasını sağlayan kaslardaki hücreler ölür. Şayet kalp krizi uzun süreli devam ederse ölüm riski yükselir. Kalp krizinin nedenleri arasında günümüzde yapılan araştırmalara göre en çok görülen nedenler, sigara kullanımı, stresli yaşam tarzı, hareketsizlik, kolesterol ve trigliserit gibi kan damarlarını tıkayan etkenler önde gelmektedir. Kalp krizi bir anda gerçekleşir. Ancak öncesinde de bir çok belirti verir. Bu belirtilerin başlıcaları, efor harcanması durumunda ortaya çıkan göğüs ağrıları (angina pectoris), sırtta batma hissi, soğuk terleme gibi belirtilerdir.

Kalp Krizi ve Kol Ağrısı
Kalp krizi belirtileri arasında en çok dikkat çekici olanı hiç şüphesiz göğüs ağrısıdır. Ancak kalp krizinde görülen göğüs ağrıları soğuk algınlığı, veya akciğer rahatsızlıklarında görülenlerden farklı olarak göğüsün sol bölgesinde yoğunlaşır. Kalp ağrısı ağrıları olarak da bilinen bu ağrılarda sol kolda ve omuzda ortaya çıkan ağrılar enseye yayılır. Bunun nedeni ise kalbi besleyen damarların ekseriyetle kalbin de buunduğu vücudun sol tarafında yoğunlaşmış olmasıdır. Kalp krizi sırasında göğsün sol tarafında başlayan ağrı yayılma eğilimi gösterir ve göğüsten omuzlara, ense, çene ve sol kola doğru genişleme yapar. Doğal olarak kalp krizi geçiren kişilerin büyük çoğunluğunda sol kolda ağrı ve sızı görülmektedir. Kalp krizi ile ilişkili sol kol ağrıları 12 saate kadar uzayan bir zaman diliminde sürebilmektedir.

Sol kol ağrıları kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla şiddetli geçer. Hatta bazı kadınlarda göğüs ağrısı hissedilmez ama kol ağrısı görülebilir. Bu durumda da kalp krizi aslında gerçekleşmektedir. Bu tür kol ağrınız ani ve şiddetli bir biçimde geldiyse hiç vakit kaybetmeden 3 adet aspirini çiğneyin, sürekli öksürün ki kalp damarlarınız açılsın ve hiç vakit kaybetmeden doktora gidin. Erken müdahale kalp krizinde hayat kurtarır.

Sol kol ağrısı görülen herkeste kalp krizi görülecek diye bir şart yoktur. İncinme burkulma gibi fiziksel nedenlerle, ve hatta panik atak gibi psikolojik nedenlerle ortaya çıkan belirtiler bile çoğu kişide kalp krizi korkusu oluşturabilir. En garantili yol, doktora acilen giderek kalbinizde bir sorun olup olmadığını test ettirmektir.

Comments
 1. seyf
 2. admin
 3. hakan
 4. admin
 5. ezgi
 6. Alparslan
 7. parinaz
 8. metin
 9. tugba
 10. Serpil
 11. AYLİN
 12. Hamdi Ali
 13. Meltem
 14. servet balcı
 15. hilal
 16. Uğur
 17. cahit YETGİN
 18. songul
 19. SEMRA
 20. zeynep

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir