Kansere ne iyi gelir-Kanseri önleyen lifli gıdalar yiyecekler nelerdir

Kansere ne iyi gelir-Kanseri önleyen lifli gıdalar yiyecekler nelerdir

Kanser ile beslenme arasındaki ilişki uzun zamandır bilinen bir bilimsel gerçektir. Ancak son dönemlerde lifli bitkisel gıdaların kanseri önleyici etkileri ve faydaları olduğu ortaya çıktı. İşte sizlere lifli besinler ve faydaları:

Lifi düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor? Favori kahvaltınız ya da şekerli ürünlerse bir daha düşünün. Bu önemli besin doğal bitki bazlı besinlerde bulunan bir kaynaktır. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’ne göre, bitkisel kökenli gıdalarda bulunan lifin kolorektal kanser riskini azalttığı, zararlı toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olduğu belirlenmiştir.

Zarar görmüş fitokimyasal içeren kanser hücrelerinin korunmasına neden olur. Kanser bulaşmadan korur. Yüksek lifli bir diyet toplam kalori alımını da azaltır. Sağlıklı ağırlığı koruyarak formda kalarak da ayrıca kanserle savaşır. Diyet lifi içeren besinler ayrıca ömrü de uzatmaktadır.
Diyet lifi, insanların sindiremediği bir tür karbonhidrat içerir. Yiyecek ve içeceklerin mideden çıkma hızını yavaşlatır. Yemeklerden sonra rahatlatır.

Kilo kontrolünü sağlar. Yüksek lifli gıdalar az kalori içerir. Kanser ve diğer hastalıkların önlenmesinde en önemli faktörlerden biri kilo kontrolüdür.
Kolesterolü düşürür. Yağ ve kolesterol emilimini önlemeye yardımcı olur. Kolesterolü düşürür.

Kan şekeri düzeyini düşürür. Diyabetik veya diyabetik olma riskinde olanlara müjde! Lif, kan dolaşımındaki şekeri hızlıca alıp yöneterek kan şekeri seviyesini etkiler.
Bağırsak Yönetimi. Sindirim sorunlarına iyi gelir, bağırsak ülserine karşı korur, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

Tabağınızın üçte ikisi lifli gıdalardan oluşsun. Kırmızı eti sınırlandırın, mutlaka haftada 3 kez balık yiyin.
Gaz sıkıntılarına iyi gelen mideyi rahatlatan lifi almaya özen gösterin.
Yeterince su içtiğinizden ve sıvı tükettiğinizden emin olun. Lifli gıdalar kanser hücrelerini vücuda girmeden önler veya onlarla savaşır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir