Kilo Almak İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Kilo Almak için Hangi Doktora Gidilmeli?

kilo almak için diyet

kilo almak için diyet

Kronik zayıflık sorunu olan kişilerin kilo alamamasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de bir takım sağlık sorunları nedeniyle kilo almanın neredeyse imkansız hale gelmesidir. Öncelikle kilo almanıza engel olan etkenler neler olabilir bunları sıralayalım. Çünkü her bir etken biraz sonra sizin de görebileceğiniz gibi farklı tıp alanları ile ilgili sorunlara işaret ediyor ve doğal olarak görülmesi gereken doktor da değişebilmektedir. Neden kilo alamıyorum sorusunun cevapları şunlar alabilir

1) Hastalık olarak kabul edilmeyen nedenler: Büyüme yaşı sürecinde olmak kilo almanın bir hayli zor olduğu bir döneme işatet eder. Özellikle 25 yaşına kadar çoğu kişi kilo alamaz. Bunun nedeni vücudun metabolizma hızının bu dönemde oldukça yüksek olması ve gıdalarla alınan besinlerin de kemik ve kas gelişimine harcanmasıdır. O nedenle büyüme tamamen durasıya kadar kilo alamıyorum diye doktora gitmenize gerek yoktur. Diğer yandan anne ve babanız oldukça zayıf bir bünyeye sahiplerse bu durumda sizlerin de kilo alması bir hayli zor olacaktır.

2) Bir takım rahatsızlıklar ve hastalıklardan dolayı kilo alamama:

Bu durumda bir doktora görünmek gerekebilir. Peki bu hastalıklar neler olabilir?

– Tiroid hormonu gibi hormon bozuklukları: Bu durumda bir endokrinoloji veya iç hastalıkları uzmanına görünmeniz gerekecektir.

– Bağırsaklarda veya vücudun diğer organlarında görülen parazitler: Parazitler için de bir iç hastalıkları uzmanına veya gastro entoroloji uzmanına görünmeniz gerekebilir

– Depresyon, veya başka psikolojik nedenlerle yemek yemeye iştahsızlık durumu: Bu durumda yerine göre bir psikoloğa veya psikiyatr uzmanına gitmek uygun olacaktır.

– Diğer yandan genel iştahsızlık, beslenmeyi bilmeme, veya sağlıksız yaşam tarzı nedeniyle kilo alamama durumunda bir diyetisyene görünmek faydalı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir