Tüp Bebekte Yumurta Toplama işlemi Nedir Nasıl Yapılır-Yumurta Toplama Video İzle

Tüp Bebekte Yumurta Toplama işlemi Nedir Nasıl Yapılır-Video İzle

yumurta toplama işlemi nasıl yapılır

yumurta toplama işlemi nasıl yapılır

Tüp bebek tedavisinin aşamalarından bir tanesi olan yumurta toplama işlemi, Tedavi neticesinde anne olacak adayın yumurtalıklarının yumurta çatlatma iğnesi (hCG hormonu) ile uyarılmasından önce, rahimde üretilen ve tıpta follikul adı verilen yumurtaların içinde bulunduğu keseciklerin açılarak varsa içerisindeki yumurtaların toplanması işlemidir. Yumurta toplama işlemi başlamadan evvel yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelikle anne rahminin yumurta üretimini teşvik etmek amacıyla yumurta çatlatma iğnesi olarak bilinen hCG hormonu yapılır. Yumurta toplama işlemi ise bu iğnenin yapılmasından sonra 30-35 saatlik bir zaman diliminde yapılmaktadır.

Tüp bebekte yumurta toplama işlemi ne zaman yapılır

Yumurta toplama zamanı tüp bebek tedavisinde çok önemlidir. Burada gerek yumurta kalitesinin tutturulması gerekse yeterli sayıda yumurta toplama yapılabilmesi için tedavi gören hastanın tüp bebek kliğine bu tedaviyi yaptırmak için zamanında gidip gelmesi gerekmektedir. 30-35 saatlik sürenin geçmesi durumunda yumurta kalitesi düşer veya foliküller içerisinden yumurta çıkmayabilir. Bu duruma boş folikül sendromu adı verilir. Bu durumda tekrar hCG iğnesi yapılarak 24 saat sonrasına randevu verilir. Yumurta toplama işlemi elbette uzman hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Laparoskopi adı verilen bir yöntemle yapılan yumurta toplatma işlemi, biraz emek ve incelik isteyen bir iş olup doktorları bir hayli yormaktadır.

Tüp Bebekte Yumurta Toplama işlemi Nasıl Yapılır

Öncelikle hastaya vajinal ultrasonografi çekilerek yumurta toplama işlemine başlanır. Ultrason ile yumurtalıkların sağlıklı ve anatomik olarak yerinde olup olmadığı incelenir. Hasta ultrasonun ardından jinekolojik muayene pozisyonunda yatar ve hastanın üzerine sterilize edilmiş ameliyat örtüsü konur. Hastanın vajinal tüy temizliğini muaynehaneye gelmeden önce yapmış olması gerekir.

Lokal anestezi altında uygulanan yumurta toplama işlemi acı ve ağrı yapar mı diye endişe etmeyin. Lokal anestezi ile hiç bir şey hissetmeyeceksiniz. Anestezinin ardından özel bir kanül yardımıyla vajinal yoldan anne rahminin içerisinde bulunan ve yumurtaları kesesinde barındıran folliküllerin içerisine girilerek sıvı iğne ile çekilir. Follikül sıvısı içerisinde yumurta olup olmadığı mikroskop altında belli olmaktadır. Şayet follikülde yumurta bulunamadıysa yine aynı iğneyle follikülün içerisi özel bir sıvı yardımıyla yıkanır ve varsa içerisindeki yumurta son bir kez alınmaya çalışılır. Anne rahmindeki tüm folliküller bu şekilde tek tek incelenerek içerisinden tüp bebek tedavisi için gerekli olan yumurta temin edilmeye çalışılacaktır.

Yumurta Toplama işlemi Video izle

Yumurta toplama işlemi ne kadar sürer

Her iki yumurtalık için ayrı ayrı yapılması gereken yumurta toplama işlemi yaklaşık olarak 20-25 dakika sürmektedir.

Yumurta toplama sonrası kabızlık kanama, ağrı ve abse görülebilir mi?

Yumurta toplama işlemi yaptıranlar’ın ifadelerine göre yumurta toplama işlemi son derece güvenilir bir işlemdir. Ancak bazı hastalarda ağrı ve bir takım komplikasyonlar görülebilir. Özellikle OPU iğnesi adı verilen yumurta toplama iğnesi, nadiren de olsa vajinada zayıf bir kanama yapabilir. Özellikle çikolata kisti olan bayanların bu kisti tedavi ettirmeden tüp bebek tedavisine ve yumurta toplatma işlemine girip giremeyeceğinin doktor tarafından tetkik ve tespiti gerekebilir. Yumurta toplatanlarda nadiren kabızlık şikayetleri görülebilmektedir. Bu şikayet geçici olup bağırsaklar, lifli yiyecekler tüketilerek 24 saatte normale döner. yumurta toplama işlemi sonrası karında şişlik ve ağrı da olabilir ve bu normaldir. Anormal bir durum olduğu takdirde doktorunuza gitmeyi kesinlikle ihmal etmeyiniz.

Yumurta toplama sonrası cinsel ilişki serbest mi yasak mı?

Yumurta toplama işlemi sonrası 4 hafta süreyle cinsel ilişki yasaktır.

Yumurta toplama adetin kaçıncı günü yapılır

Yumurta toplama işlemi ile adet periyodunun kesin bir süre sınırı bulunmamaktadır. Yumurtalar olgunlaştığı anda bu işlem yapılabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir