Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl Yapılır-Yumurta Çatlatma İğneleri İle Hamile Kalanlar

Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl Yapılır-Yumurta Çatlatma İğneleri İle Hamile Kalanlar

Kadınlarda inferitlite yani kısırlığın nedenlerinden bir tanesi de kadınların yumurtalıklarında üretilen ve sperm hücreleri ile birleşerek embriyoyu oluşturacak olan yumurtanın çatlamamasıdır. Çatlamayan yumurtalar spermin yumurtanın içerisine girerek döllenme olayının gerçekleşmesine izin vermezler. Bundan dolayı da kadınlar bebek sahibi olamazlar. Yumurta çatlamasını sağlamak için yumurta çatlatma iğnesi adı verilen bir tür hormon tedavisi yaygın bir biçimde yapılmaktadır. Bu yazımızda yumurta çatlatma iğnesi nasıl yapılır konusunda bilgiler verecek ve yumurta çatlatma iğnesi hakkında kadınlar kulübü, ekşi sözlük gibi başvuru kaynağı sitelerde yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalanlar’ın yaptığı yorumlar sizlere aktarılacaktır. Şimdi gelin sizlere gebelik yumurta çatlatma iğnesi hakkında bilgiler vererek yumurta çatlatma iğnesi nedir sorusuna yanıt arayalım

Yumurta çatlatan iğnelerde HCG adı verilen ve kadınlarda salgılanan bir hormon bulunmaktadır. Zaten yumurtaları çatlamayan kadınlarda yumurtaların çatlamamasının en önemli nedeni HCG hormonunun eksik salgılanıyor olması veya hiç salgılanmıyor olmasıdır. HCG aynı zamanda zayıflama sektöründe de zayıflama damlası adıyla kullanılan bir hormon olup kadınlarda doktor tavsiyesi ile kullanılmasında fayda olan bir hormondur.
Doğal şartlarda kadında bir siklus döneminde bir kez yumurtlama (ovulasyon) olur ve yumurtanın (ovum) ortalama 24 saat kadar döllenebilme yeteneği mevcuttur. Dolayısı ile kadının bir siklus içinde gebe kalma şansı çok fazla değildir. Ovulasyon, kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle bir adet döneminin ortalarında olur. Örnek vermek gerekirse; 26-28 günde bir düzenli adet gören bir kadında ovulasyon günü siklusun 13-17 günleri arasında ki bir gün olabilir.

Haftada en az iki kez düzenli cinsel ilişkisi olan ve çocuk olmasın diye herhangi bir korunma yöntemi kullanmayan bir kadın, eğer 1 yıl içinde gebe kalamıyor ise , eşi ile birlikte değerlendirmeye alınmalıdır.

Ovulasyon Takibi

Adet kanamasının olduğu ilk günü 1. gün olarak kabul edersek, siklusun 3.-4. günü vajinal yol ile ultrasonografi yapılır. Her iki yumurtalığın (ovaryum) görünümü ve içindeki folikül sayıları değerlendirilir. İkinci ultrasonografik inceleme, ilk değerlendirme sonuçları göz önünde bulundurularak, yaklaşık siklusun 7.-9. günleri arasında yapılır. Folikül gelişimi kayıt edilir. Bu bulgular göz önünde tutulmak kaydı ile siklusun 11-12. günleri tekrar inceleme yapılır. Normal şartlarda yumurtanın hangi yumurtalıkta gelişeceği belirmeye başlamıştır. Bir sonraki inceleme en son yapılan inceleme bulgularına göre değişmekle birlikte 13-14 günlerde yapılır. Ovulasyona hazır olan folikül yaklaşık olarak 20-22 mm boyutlarına erişmiştir . Bu dönemde yapılacak olan cinsel birliktelik veya aşılama ( intrauterin inseminasyon) ile gebelik şansı artar. Ovulasyon gerçekleştikten sonra folikül içindeki sıvı karın boşluğuna dökülür. Ultrasonografi ile bakıldığında daha önce 20-22 mm boyutlarında ki folikül kisti küçülmüş ve büzüşmüş olarak gözlenir (Resim 1-2 ). Rahmin arkasındaki bölgede ( douglas) karın boşluğuna dökülmüş olan sıvı görülür.

infertilite%20kısırlık%20ovulasyon%20yumurtlama%20kısırlık%20tedavisi Prof.%20Dr.%20Tugan%20beşe%20infertilite%20kısırlık%20ovulasyon%20yumurtlama%20kısırlık%20tedavisi
Resim 1- Ovulasyon öncesi 20 mm’lik folikül             Resim 2- Ovulasyon sonrası  (T.Beşe-özel arşiv)

Gebeliğin Oluşumu

Ovulasyon ile karın boşluğuna dökülen folikül sıvısı içinde gözle görülmeyen boyutlarda, kadının genetik şifresini içeren esas yumurta ( ovum) mevcuttur. Bu yumurta tüpün (tuba) içine girer. Gebelik tubanın içinde olur. Tubanın içerisinde canlı ve dölleme yeteneği olan ve erkeğin genetik şifresini taşıyan sperm var ise , sperm ovumun içine girerek döllenme (fertilizasyon) gerçekleşir ve hücre bölünmeye başlar. Bölünmeye devam ederek hızla büyüyen gebelik ürünü 4-5 gün sonra rahim içerisine geçer ve rahim iç tabakası (endometriyum) içerisine yerleşir. Gebelik bu aşama da ultrasonografik olarak görülemez ama 3-4 gün içerisinde anne ile arasında kan dolaşımı başlar ve kanda b-hCG testi ile gebelik saptanabilir. b-hCG düzeyi 1000 mIU civarında vajinal yol ile yapılan ultrasonografik incelemede gebelik kesesi görülmeye başlar.

Ovulasyon İndüksiyonu ve Rahim İçi İnseminasyon

Çocuk sahibi olabilmek için en sık kullanılan yöntem yumurtanın ilaçlar ile uyarılarak bir veya çok daha fazla sayıda folikül gelişimine olanak sağlamaktır. Bunun için ağızdan alınan ilaç veya deri altına yapılan enjeksiyonlardan yararlanılır. Yukarıda anlatıldığı gibi ultrasonografik olarak folikül gelişimi takip edilir. Folikül 18-19 mm erişince folikülü çatlatmak için (ovulasyon) kalça yolu ile enjeksiyon yapılır. Enjeksiyondan yaklaşık 34-36 saat sonra ovulasyon gerçekleşir. Bu dönemde erkekten alınan spermler hazırlanarak bir kanül yardımı ile rahim içerisine yerleştirilir. Böylece kadın yumurtası ile erkek yumurtasının bir araya gelerek döllenme şansı artırılmış olur. Ağızdan alınan ilaçlar ile çoğu kez 1-2 adet folikül gelişirken, enjeksiyon uygulanan kadınlarda doza da bağlı olarak 5-6 adet folikül gelişimi olur. Klasik yöntemler ile gebelik elde edilemez ise, hasta Tüp Bebek uygulamaları için sadece bu işle uğraşan merkezlere yönlendirilmelidir

Folikül çatladıktan sonra “çatlama bölgesinde” Sarı Cisim (lat: Corpus Luteum) adı verilen bir yapı oluşur ve bu yapı progesteron hormonu üretmeye başlar.

Sarı Cisim gebelik oluştuğunda bebeğe hormon desteği vermek üzere yaklaşık 10. gebelik haftasına kadar progesteron hormonu salgılamaya devam eder. 10. haftadan itibaren bebek kendi progesteron hormonunu kendisi üretebilecek hale gelir ve görevi devralır.

Gebelik oluşmazsa Sarı Cismin işlevi 14 günde biter ve sarı cisim geriler. Sarı Cismin hormon salgısının durmasıyla kanda progesteron hormonu seviyesi kısa sürede düşer ve bu rahim iç tabakasının desteğini kaybederek “yıkılmasına” neden olur. Bu “yıkılma” adet kanamasıyla birlikte olur ve “yıkılan” doku kanamayla birlikte vücuttan atılır.

Adet kanamasıyla birlikte yeni bir adet döngüsü başlar.

Yumurtalık dokusunda adet döngüsünün ilk yarısında östrojen hormonu hakimiyetinde gerçekleşen folikül olgunlaşması foliküler evre, ikinci yarısında Sarı Cisim (Corpus Luteum) tarafından salgılanan progesteron hormonu hakimiyetinde gerçekleşen evre luteal evre adını alır.

Adet döngüsünde yumurtalıkta gerçekleşen olaylar

Adet kanamasının ilk günü yeni bir adet döngüsünün başlangıcıdır. Bu aşamada beyin dokusunun derinlerinde yer alan hipotalamus adlı bölgeden salgılanan GnRH adı verilen hormon, hipotalamusa yakın yerleşimli hipofiz adı verilen salgı bezinden folikül uyarıcı hormon (FSH) salgısını başlatır. FSH hormonu etkisiyle yumurtalıklardan birinde yeni bir yumurta hücresi folikül adı verilen bir kesecik içinde olgunlaşmaya başlar. Bu olgunlaşma süreci tamamlandığında, olgun folikül içinde üretilen yüksek miktarlarda östrojen hormonu etkisiyle bir yandan rahim iç tabakası gelişmeye başlar, öte yandan hipofiz bezinden LH adı verilen başka bir hormon salgılanır. LH hormonu yumurta hücresini barındıran folikülü “çatlatır” ve yumurta hücresini serbest bırakır. Yumurta hücresinin serbest kalmasına yumurtlama (ovulasyon) adı verilir.

Üstteki şekli ortadan ayıran kesikli çizgi yumurtlamanın oluştuğu anı, eğriler ise LH ve FSH hormonlarının kan seviyesini göstermektedir. Hemen yumurtlama öncesinde LH (HCG) hormonunun ne kadar keskin bir yükselme gösterdiğine dikkat ediniz. Bu ani yükselmeye LH piki (pik, ingilizcede doruk anlamına gelen peak kelimesinden dilimize uyarlanmıştır) adı verilmektedir. LH pikinin oluşamadığı durumlarda folikül olgunlaşsa dahi, yumurtlama gerçekleşemez. Halk arasında “çatlatıcı iğne” olarak bilinen ilaçlar LH hormonu içerirler.
arkadaşlar çatlatıcı iğne LH hormonunun görevini yapıyor.

yumurta çatlatma igneleri değişik marka ve isimlerde satılıyorlar. Tabi bu iğnelerin kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

yumurta çatlatma iğnesi fiyatı, pregnyl 5000 yumurta çatlatma iğnesi,yumurta çatlatma iğnesi nasıl yapılır pregnyl 5000 yumurta çatlatma iğnesi,yumurta çatlatma iğnesi hakkında kadınlar kulübü,yumurta çatlatma igneleri,yumurta çatlatma iğnesi nedir,gebelik yumurta çatlatma iğnesi hakkında,yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalanlar,yumurta çatlatma iğnesi fiyatı,yumurtlama çatlama, yumurtlama çatlatma iğnesi

“Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl Yapılır-Yumurta Çatlatma İğneleri İle Hamile Kalanlar” için 52 yorum

 1. Yumurta çatlatma tedavisi eğer sorun hormonlardan kaynaklanıyorsa %95 faydalı oluyor.

 2. doktorum bana bol miktarda yumurtam olduğunu fakat çatlamadığnı söyledi klomen kullanmamı ve yumurta takibi yapacağını söyledi sizce basarılı olurmuyum ilaç işe yaramazsa sonraki adım ne olur. tesekürler.

 3. Büyük ihtimalle başaracaksınız ilknur hanım. Endişe etmenize gerek yok.

 4. mrhb bn tuba doktorum bu ay catlama ıgnesı yapılacagını soyledı.fsh hormonum çokyuksektı fakat bu ay cok dusmus.8 kusur gıbı bısey.çıktı yumutalarımda tembellık oldugunu soyledı.bakalım bu ay ne olucak .yaptırmam dogrumu.

 5. klomen kullanıyorum doktorum 13 gün sonra çağırdı iğne yaparak çatlatacagını söyledi bu iğne nasıl nerden yapılıyor merak ediyorum???

 6. bana yardımcı olun ltfn bn bu gün çatlama ignesi olucam fakat ilişkiye ne zaman girilior bn bunu soamadım dr uma çekindim bana yardımcı olun ltfn

 7. Yarın sabahtan itibaren cinsel ilişki ile hamile kalma denemesi yapmaya başlayın.

 8. yumurta olgunlaştırıcı ilaç ya da bilinen ismiyle yumurta çatlatan iğne yapıldıktan sonra ertesi günden itibaren hamile kalma ihtimali bir hayli yükselmektedir. Yarın sabahtan itibaren cinsel ilişki ile hamile kalma denemesi yapmaya başlayın.

 9. cuma öğlen 12 de çatlatma iğnesi olucam.doktorum cumartesi gece ilişki tavsiye etti geç kamış olur muyum? teşekkürler

 10. selam ben 1 yıllık evliyim adetim düzensizdi doktorum ilk olarak primolut daha sonrada klomen kulandım ve doktorum yumurtanın olgunlaşmış hali 19 mm olduğunu söyledi daha sonra ovitrelle çatlama iğnesi verdi ve kullandım ve doktorum hiç bir sorun olmadığını , herşeyin yolunda olduğunu söyledi sizce hamile kalma şansım ne kadar lütfen yardım edin

 11. uzun zamandır pregnly iğnesi aradık ama bulamadık daha bu hafta bir arkadaş sağ olsun bursa bir eczacı oldugu söyledi sipariz verdik geldi. benım gibi ilacı bulmakta sıkıntı yaşayanlar 0535 768 53 20 arasınlar yardımcı oluyorlar..

 12. arkadaşlar ben bu iğnelerden kullandım dördüz gebelik oluştu onların ikisini indirgediler ikisinide erken doğumla kaybettim çok sıkıntı çektim lütfen dikkatli olun iyi araştırın bana doktorum söylememişti şimdi yine iğne vurunmaya başlıycam çok korkuyorum aynı şeyleri yaşıycam diye

 13. dozu ayarlansada yine 3üz filan olma ihtimali varmı bilen varsa söylesin lütfen

 14. ben bugün progestan’a başladım ve saat 10:25 te çatlatma innesi vurundum ama göbekten ve eczacıda bu şekilde daha etkili olacağını söyledi bu iğneyi göbekten vurduran varmı ve bu şekilde daha etkili olduğu doğrumu çünkü daha önce iki kez kalçadan vurunmama rağmen sonuç alamadım birde böyle denemek istedim sizce doğru birşeymi yaptım son olarak 10:25’te iğne olduğuma göre nezaman ve saat kaçta ilişkiye girmem gerekiyor bilgilerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

 15. Merhaba bende klomen kullandım. Solda bir tane yumurta oluştu ve çarşamba günü akşam saat 8 de çatlatma iğnesi oldum.Doktorum Yine çarşamba günü gece 11-12 gibi ilişki olsun dedi. Bekliyeceğiz allah herkezin yardımcısı olsun.

 16. merhaba bende göbekten çatlatma iğmesi yaptırdım acaba olurmu çoçuk allah büyüktür 29 zunu bekliyom belkıs fiyatı 68

 17. merhaba bende kist vardı hap kullandım gectı cok sükür pesıne catlatma iğnesi vuruldum göbekten . şimdi beklıyorum adetımden bır hafta evel lekelenmeler oldu sımdıde bıse yok 26. günüm bugün dün test yaptım negatıf cıktı malesef 🙁 ama hala bıse yok bakalım nolcak

 18. ben bır ay once progestan kullandım iki tane yumurtam oluştu ama çatlamadı doktorum tekrar progestan kullanmamı soyledı yumurtalıklarım çatlamıyor iğnesi nasıl oluyor sonuç nasıl olur hiç bilmiyorum bilgilenmek istiyorum lutfen yardımcı olun

 19. yaklaşık 4 aydır bebek tedavisi görüyorum.doktorum klomen verdi 5 gün boyunca günde 3 kez aldım.4 gün sonra tekrar gittim ve yumurta çatlatma iğnesi verdi.bir gün sonra sabah 9 gibi göbekten yaptırdım ve aynı gün akşam ve bir sonraki gün akşam eşimle birlikte olmamı ve yataktan hiç kalkmamamı söyledi.dediğini yaptım ve bekliyorum.Allah yardımcımız olsun,isteyen herkese nasip etsin.iğne korkulacak kadar değil.can yakmıyor.

 20. slm arkadaslar ben almanyadan benimde doktorum yumurtalarm kucuk oldugu icin adetliyken hap kullandim clomofien 24.11.12 de cuma gunu catlatma ignesi vuruldum esimle iliskiye girmen mi soledi ve fitil verdi 2 hafta kullancagim 10.12.12 de hamilelik testi yapacaklar cok sabirsizim olur mu acaba yuzde kac sansim var acaba lutfen yardimci olu bana

 21. Merhaba bende 1 aydır tedavi görüyorum yumurta oluşuyor ama büyümüyormuş 3 hafta boyunca kendime igne vurdum şeker ignesi gibi merak edenler olabilir yumurtayı büyütmek için bugün sabah doktora gittim yumurtamın 19 mm oldugunu söyledi ve saat 9:30 gibi catlatma ignesi vurdu aradan 8 saat gecsin akşam ilişkiye girin dedi girdik bakalım 😀 yarın sabah yine gidicem lütfen dua edin rabbim isteyen herkeze bu duyguyu tattırsın inşallah

 22. Deniz bende almanyadayim ayni asamalardan gecmisiz sanirim bende bugün gittim rahimden sperm aldi doktorum ve mikroskopla baktik 🙂 bigün öncede catlatma ignesi vurdu ve 07.12.12 ye termin verdi ve bana fitil vermedi o ne icin?? Ayni durundayiz ilk denemem benim ilk denemede olucak diye bisey yok insallah olur sendede bendede tüm istiyenlerde 🙂

 23. merhabalar.ben ikiz bebek sahibi olmak istiyorum.hiç bir sorunum yok.sırf ikiz bebek sahibi olmak için klomen kullanacağım.adetin 5. günü günde 1 adet 5 gün diye öğrendim şimdilik.peki çatlatma iğnemi ne zaman vurduracağım acaba?

 24. bende bugün iğne vurulacağım. ama nereden vurulur ve nasıl olur acırmı acımazmı bilmiyorum. klomen kullandım bitti şimdide folic asit kullanıyorum

 25. BENDE 2,5 YILLIK EVLİYİM BEBEK İSTEMEMİZE RAGMEN OLMUYOR YUMURTALARIM BÜYÜMÜYORMUŞ TEDAVİYE BAŞLADIM ADETİM 3 GÜNÜ DR GİTTİM VAJINAL USG İLE ALTAN BAKTI VE BANA SEROPENE İSMİNDE BİR İLAÇ BİRDE ALTAN SIKMALI 15 ADET JEL VERDİ VE ŞİMDİ 18.01.13 TARİHİNDE KONTROLE GİDECEGİM VE ÇATLATMA İĞNESİNE BAŞLAYACAK SANIRSAM ÇÜNKÜ SANA İĞNE YAZACAGIM DEDİ İLK MUAYENEDE İNŞ.HAYIRLISI OLUR ARKADAŞLAR ALLAH İSTEYEN HERKESİ EVLAT SAHİBİ YAPSIN…….

 26. merhaba arkadaslar bizde bebek için doktora gittik hormonlarım filan hep iyi çıktı birsorunum yok 8 aylık evliyim biliyorum erken ama eşim ve ben çok istiyoruz doktor bana 2 tane antibiyotik ve bir tanede fitil verdi adet görünce gel yumurta çatlatcam dedi fakat ben kararsızım acaba nasıl olacak olur mu v.b 🙂

 27. Merhaba arkadaşlar ben de 1.5 yıllık evliyim ve maalesef ikimizde de bir sorun olmamasına rağmen çocuğumuz olmuyor işten güçten fırsat bulup doğru düzgün doktora da gidemiyorum.Çatlatma iğnesi düşünüyorum ama tutmazsa yıkılırım diye korkuyorum ne olacak bilemiyorum

 28. Ezelciğim. Öncelikle doktora görünün ve problemin neyden kaynaklandığını öğrenin. Şu anda tam üreme çağındasınız ve yıllar geçtikçe çocuk sahibi olmanız oldukça güçleşecek. İnsanlar gerçeklerle yüzleşmek yerine hiç birşey olmuyormuş gibi davranarak bu tür sorunları halledeceklerini sanıyorlar. Aslında sadece sorunun çözümünü geciktiriyorsunuz. Gerçi tedavi için 1.5 yıl deneme yapmak çok uzun bir süre değil ama bundan fazlasını beklemek kesinlikle zarar.

 29. bende kolomen kullanacagim doktorum addetin 4. gunu kullan gunde 2. tane olmak uzere ilac bittikten sonrada 4.gun gel catlatma ignesi yapacam dedi catlamasa yumurtalrim insaaallah gerek kalmaz igneye kolomenle hamile kalirim

 30. Slm bende iyi yillik evliyim almanyadan yaziyorum.Bu benim ikinci catlatma ignesi denemem ve 11.03 doktorda randevum var kan testı yapılacak bende karnımda hatta tam karnımda bıle degıl aciyo agrı gıbı ve gögüslerımde hassasıyet var buunlar neden acaba? Bırde hamıle kalınca ılk haftadan ınsan anlıyabılır mı?

 31. Derya hanım bence 5 gün sonra regl olmazsanız hassas gebelik testi yapın.herşey gönlünüzce olsun

 32. Tesekkurler yardiminiz icin pazartesi kan testi yaptircam burayada yazarim sonucu ins Allah isteyen herkese versin ☺sizde mi igne kullandiniz yada kullaniyo musunuz?

 33. Bugün saat11.30gibi kalçadan çatlatma iğnesi yaptırdım 1gibide ilişkiye girdim erkenmi oldu bidahaki nezaman ve kaç günde bir
  olmalı

 34. Erken degil galiba ama üc gün iliski oneriyolar dua et benimki ikinci catlatma ignemmde tutmadi

 35. Teşekkürler derya inşallah isteyen herkese nasip olur benim adet tarihinden 2gün önce bel ve kasık ağrısı başladı birgün kala kahverengi lekelenme oldu kasık ağrıları devam ediyo 3ncü gün kanamam oldu ama sadece Sol kasığımda ağrı var yumurta da solladı ultrason da ve bu sefer ki herzaman ki gibi sancılıda geçmiyor ve azaldı gibi doktorum yine adetin ve gecikince söktürücü ilaç veririm 3ncü günü hormon testi yaparsın demişti 2ncj gün kesilirse ilaç içinde geçmi kalmış olurum ki şaşırdım bende, ne zormuş bu işler:(

 36. Mrb ben 18.03 de catlatma ignemi oldum 29.03 de tes yaptim dayanamadim testte ikinci cizgi zorla gorunecek kadar vardi fakat bu hala ignenin etkisi mi yoksa yeni baslayan bir hamilelik mi yardimci olursaniz sevinirim

 37. mrb benım sorunum yumurtalıklarımda tembellık varmıs gec buyuyormus ve catlamıyormuss ılk cocuguma hemen kalmıstım bı kızım var 2ncı bı cock ıstıyorum bakalım dok.gıdıcem yarım yumurta takıbı tedavısı hayırlıaıyla bırde erkk bebegım olsun ıstıyorum.allah herkezın gonlune gore versın…

 38. benimde yumurtalarım çatlamiyomuş bende bu ay iğne olucam allah nasip ederse bende çok istiyorum bir çoçugum olsun 2 senedir beklıyrz çok hastane gezdim en özel hastanelere gittim ama i çare bulamadlır inş bu sefer olucak allah herkesin gönlüne göre versin isteyen herkesede versin………..

 39. Meraba bende iki aydir klomen kullaniyorum gecen ay folekul patlamadi, yanliz bu ay klomeni 2ser tane kullandim yemekden sonra 5 gun reglin 5ci gununden itibaren basladim ve reglin 13 gunu USM de folekulun olcusunun 22 mm oldugunu soyledi doktor hic bi iyne yapmadim.Mayisin 25i regl olmam gerek ama kendimi hamile hiss ediyorum karnimda bi sislik var, surekli idrar geliyo,belimde karin bolgemde hafif agrilar var ve en onemlisi canim asiri derecede ciger istiyo, bunuda soyleyim ben asla hayatimda ciger denilen bi sey yemedim.Sizce hamilelikmidir bu?

 40. Dun bi test yapdim ikinci cizgi cok fazla gorulmuyo, hatta cok zor gozukuyo acaba hamilemiyim?

 41. merhaba benim ablam klomen 3 ay kullandı sonuç alamadı sonra dr iğneyi söyledi onuda iki kutu aldı hergün göbekten vurdu sık sık konturole gitti ve her seferinde dr dozaşı yükselti en sonunda yumurtalar oluştu 5 6 tane ve çatlama iğnesi yaptı ama gün be gün karnı anormal şekilde şişiyordu ve en sonunda 3 gün özelde yattı ne olduğunu anlamdı dr sonra araştırma hastanesine sevki yapıldı hamile ama tüm vücüd ödem olmuş cigerlerine bile sepmiş konuşamıyo nefes alamıyo lütfen çok dikatli olun Rabbim önce sağlık sonra hayırlıysa evlat nasip etsin

 42. bende 13 aylık evliyim admin hanım bebek istiyoruz ama olmuyr doktora gittm klomen içtm cuma günü iğne yapacak doktorm acaba hamile kalırmym?

 43. bebek yapmak için henüz çok erken. yani en azından bu tür bir paniğe kapılmanız şimdi çok yersiz. Bana kalırsa sıkıntınız psikolojik olabilir. Yumurta çatlatma iğnesi sizi rahatlatabilir ve psikolojik olarak hamile kalma olasılığınızı çok yükseltebilir. Bence kesinlikle panik yapmayın. Bebek sahibi olacağınızdan adım gibi eminim. Bu arada yaşınız kaç?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir