Evde Göz Makyajı Nasıl Temizlenir-Doğal Göz Makyajı Temizleyici

Evde Göz Makyajı Nasıl Temizlenir-Doğal Göz Makyajı Temizleyici

Farklı cilt tiplerine göre farklı ürünler kullanıldığı için göz makyajı temizliğinde bilmeniz gereken ilk şey cilt tipidir. Göz makyaj temizliğinde cilt tipinize uygun ürünleri tercih ederek cildinizin ihtiyacı olan nemi doğru oranda karşılamasına yardımcı olabilirsiniz.

göz makyajı nasıl temizlenir

göz makyajı nasıl temizlenir

Öncelikle cildinizin yapısını belirleyerek işe başlayın. Kuru ciltlerin ve yağlı ciltlerin ihtiyaçları oldukça farklıdır. Kuru ciltler için daha yumuşak temizleyiciler gerekirken yağlı ciltler için yıpratmayan ve aynı zamanda yağ sökücü özelliği olan ürünler kullanılıyor. Makyaj temizleme ürünlerinin cilt yapısına göre değişmesinin en önemli nedeni ise cildin ihtiyacını karşılarken aynı zamanda cildin doğal yapısını bozmayan, cilde zarar vermeyen bir temizleme işlemi uygulanmasıdır. Mesela elinizi yıkadığınız sabunla yüzünüzü yıkadığınızda cildinizin gerildiğini ve kuruduğunu fark edersiniz. Çünkü sabunun ph değeri hassas yüz yapısı için uygun değildir. Aynı etkiyi normal bir kremi göz çevrenize uyguladığınızda da yaşayabilirsiniz. Uygulamadan sonra ya göz çevresi gerektiğinden fazla yağa maruz kalır ya da gerektiği kadar yağı alamaz.

Göz makyajınızı çıkarmak için ise kesinlikle göz için özel olarak üretilmiş temizleme ürünlerini kullanmalısınız. Göz çevresindeki deri yüzeyinin en ince ve hassas bölgesini oluşturur. Bu nedenle çok daha özen gösterilmesi gereken bir bölgedir; aksi takdirde çabuk tahriş olabilir, kırışıklıklar oluşabilir ve kuruyabilir. Göz makyajı temizlemek için piyasada pek çok ürün bulunuyor. Jeller, losyonlar, göz makyajı temizleme sütleri ve yağlı petler… Cildinizin yapısına uygun olarak seçeceğiniz temizleme ürününün alkol içermemesine özen göstermelisiniz. Çünkü cildiniz yağlı da olsa kuru da olsa alkol içeren göz makyajı temizleme ürünleri göz çevrenize zarar verecektir.

Eğer göz makyajınızı yağlı bir temizleme ürünüyle temizliyorsanız; ardından kesinlikle göz çevresinde kalan yapları ıslak bir pamuk yardımı ile almalısınız. Göz çevresinde yağ salgılaması olmadığı için göz çevrenizi yağlı bırakmanız göz altının şişmesine neden olacaktır. Göz makyajınızı temizlerken disk şeklinde yada kare şeklinde göz makyajı temizlemek için üretilen pamuklardan yararlanabilirsiniz. Özellikle göz makyajınızı temizlerken pamuğu az miktarda ıslatırsanız daha etkili bir temizleme gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde makyaj kalıntılarından kurtulmuş ve daha az ürün harcamış olursunuz.
• Göz makyajınızı kozmetik temizleme ürünleri ile temizlenecek ise öncelikle ıslattığınız pamuğa az miktarda temizleme ürünü dökerek gözünüzün üzerine yerleştirin ve 2 – 3 dakika kadar bekleyin. Ardından fazla ovuşturmadan yavaş hareketler ile makyajınızı temizleyin. Göz çevresi hassas olduğu için olabildiğince az bastırmaya özen gösterin. Eğer suya dayanıklı makyaj malzemesi kullandıysanız göz makyajı temizleme ürününüz de çift etkili temizleyicilerden olmalı. Ancak bu şekilde makyajınızı kalıntısız çıkarabilirsiniz.

• Losyon kullanarak göz makyajınızı temizleyecek iseniz, öncelikle losyonu bir pamuğa dökün. Burada dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Göz makyajı temizliğine göz altından başlamalısınız ve göz çukurundan başlayarak içten dışa doğru nazik hareketler ile göz makyajınızı temizlemelisiniz. Ardından göz kapağının üst kısmını ve rimeli temizleyebilirsiniz. Eğer ağır bir göz makyajı yaptıysanız bu işlemi tek gözünüz için iki kez tekrar edebilirsiniz. Kirpik diplerinde rimel kalıntılarının kalmamasına özen gösterin. Çünkü kirpik diplerinde kalan kalıntılar kirpiklerinize zarar vererek dökülmelerine neden olabilir.

• Eğer losyon ve göz makyajı temizleme sularını sevmiyorsanız kremsi yapıdaki ürünleri de tercih edebilirsiniz. Göz makyajı temizleme kremi ile yine aynı şekilde içten dışa doğru, aynı adımları izleyerek göz makyajınızı temizleyebilirsiniz.

Doğal göz makyajı temizleme yöntemleri:

Eğer kozmetik ürünler ile göz makyajı temizlemek istemiyorum, daha doğal yöntemler istiyorum diyorsanız bebek şampuanını ya da vazelini kullanabilirsiniz. Bu iki yöntem de gözlerinizi yakmaz ve kirpiklerinizi besler.

1) Bebek Şampuanı Kullanın

Bebek şampuanı sadece banyo için kullanılmıyor ve bebek şampuanları aslında gözleri yakmayan özelliği ile birlikte rimel, göz farı ve eyeliner gibi ürünleri temizlemek için harika bir yol. Göz makyaj temizleyici sık sık bitiyorsa, sizin için pahalıya çıkıyorsa ve daha doğal yöntemler arıyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Öncelikle su ile gözlerinizi ıslatın. Gözlerinize bir miktar bebek şampuanı uygulayın ve masaj yapar gibi dairesel hareketler ile köpürtün. Ardından ılık su ile durulayın. Bebek şampuanının ardından bir pamuğa az miktarda krem alın ve pamuğu gözlerinizin üzerine koyup 2 3 dakika kadar bekletin. Ardında yavaş hareketler ile göz çevrenizi nemlendirin. Yalnız fazla yağlı bir krem kullandıysanız göz çevrenizin çok yağlı kalmamasına dikkat edin.

2) Vazelini Deneyin

Göz makyajı temizleme yöntemlerinden biri de vazelindir. Göz makyajı temizleme ürünlerinin sıvı yapısından hoşlanmıyorsanız özellikle göz farını çıkarmada çok etkili olan vazelini kullanabilirsiniz. Vazelinle tüm makyajınızı değil sadece göz makyajınızı çıkarmalısınız. Bir pamuk yardımı ile göz çukurundan başlayarak tüm göz çevresi makyajınızı vazelin ile çıkartabilirsiniz. Ayrıca sık sık yapılan makyaj hataları ve yine sık karşılaşılan eye liner’ın göz kapağına bulaşması, yamuk çizilmiş göz kalemi çizgisi durumlarında bir kulak çubuğuna bir parça vazelin sürerek bulaşmış olan yeri temizleyebilirsiniz.

Eğer göz makyajınızı vazelin ya da bebe şampuanı ile temizlemekten memnun değilseniz bebekler için üretilmiş ıslak mendilleri kullanabilirsiniz. Hassas bebek cildi için üretilen bu ürünler sizin de göz çevrenizi koruyacaktır. Ayrıca ıslak mendil ile göz makyajınızı temizlerseniz gözenekler tıkanmak, kalıntısız bir temizlik sağlanır. Islak mendili gözlerinizi kapatarak, kirpiklerinize ve göz altınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Makyajın bulaşması durumunda ise ıslak mendil ile sadece bulaşmış bölgeyi hafifçe silmeniz yeterli. Fakat silerken kesinlikle gözü ovmak gerekir.

Bu yöntemlere ek olarak göz makyajınızı zeytinyağı ile de çıkarabilirsiniz. Bir pamuğa az miktarda zeytinyağı dökün ve ardından göz kapağınızı bu pamukla silin. Anında makyajın çıktığını göreceksiniz. Eğer zeytinyağı kokusundan rahatsız olursanız kokusuz bir losyonla göz kapaklarınızın üzerinden geçebilirsiniz.

Göz Makyajı Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

evde göz makyajı temizleme

evde göz makyajı temizleme

Göz makyajını temizlemek için nelere dikkat etmeliyim diye kafanızda soru varsa aşağıdaki makyaj temizleme ipuçlarını uygulayın.

• Göz makyajınızı temizlerken çok sert hareketler yapmamalısınız. Sert ovma hareketleri hem gözünüze zarar verir hem de göz çevrenizi yıpratarak kolay kırışmasına neden olur.
• Göz makyajınızı temizlerken önce bir gözünüzü sonra diğer gözünüzü olmak üzere tek tek temizleyin. İki gözünüze de aynı anda işlem uygulamayın.
• Vazelin ile göz makyajı temizleyecek iseniz alerjinizin olmadığından emin olmalısınız. Eğer gözlerinizde batma, sulanma ve göz yaşı akıntısı oluşursa kullanmayı kesin ve hemen bol su ile yıkayın.
• Göz makyajınızı hangi ürünle temizlerseniz temizleyin ardından mutlaka ılık su ile yıkayın. Yüzünüzü kurularken ise normal havlu yerine kağıt havlu kullanın. Her kullanımdan sonra atacağınız için daha hijyenik olacaktır.
• Alkol içeren temizleyicilerden uzak durun. Bu tarz temizleme ürünleri gözlerinizin kızarmasına, şişmesine, göz çevresinin kurumasına ve kaşınmasına neden olabilir.
• Göz makyajınızı temizledikten ve göz çevrenizi yıkayıp kuruladıktan sonra mutlaka nemlendirici özelliği olan göz çevresi kremi kullanın. Hem temizleme ürünleri hem de yıkama işleminden sonra göz çevreniz kuruyabilir. Buradaki derinin ve hücrelerin kendini toplaması için neme ihtiyaçları olacaktır. Nemlendirici göz kremi kullanarak cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayabilirsiniz. Ayrıca oluşabilecek minik çizgileri, ufak kırışıklıkları da bu şekilde engellemiş olursunuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir