muzun faydaları ibrahim saraçoğlu-muz neye iyi gelir-muz zayiflatırmı kilo aldırır mı

muzun faydaları ibrahim saraçoğlu-muz neye iyi gelir-muz zayiflatırmı kilo aldırır mı

Muz & Muzun sağlığa faydaları nelerdir, içindeki yapısındaki elementler nelerdir?
Lezzetli bir meyve olarak sofralarımızı süsleyen muz meyvesi aslında sağlığa olan yararları ve faydaları bakımından da bolca tüketilmesi gereken bir besindir.
Muz bitkisi, Muzgiller familyasından; sıcak bölgelerde yetişen, çok yıllık ve çok büyük bir otsu bitki cinsidir.
Yurdumuzda Antalya ve Anamur çevresinde yetiştirilir. Muz ağacının gövdesi; toprak altında kök-sap veya soğan halinde bulunur. Yaprakları bu kök-saptan çıkar.
Tabandaki çiçekleri meyve verir. Meyvelerin tamamı sarkık bir sapın üzerinde toplu halde bulunur.
Nişasta ve şeker bakımından zengindir. Lezzetlidir. Fırında veya güneşte kurutulduğu zaman çok besleyici bir un verir.
Muzun Faydaları: Muz özellikle mideye çok faydalıdır. Mideyi güçlendirir ve korur. Ülser ve gastrit rahatsızlığı olanlara çok iyi gelir. Kabızlığı giderir. Böbrek iltihabı ve bağırsak hastalıklarında yararlıdır. Kandaki kolesterol oranını düşüren muz, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Stresi azaltır ve tansiyonu düşürür. Adet sancılarını azaltır. Vücudun ve beynin yorgunluğunu giderir. Enerji verir. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Kemik gelişimini destekler. Krampları engeller. Öksürüğe ve göğüs ağrılarına iyi gelir. Muz, tropik bölgelerde yetişen, ağaca benzeyen, 2-3 m boyunda, mor çiçekler açan otsu bir bitkidir. Muz meyveleri çekirdeksiz üzümde olduğu gibi dişi çiçeklerden döllenmeksizin meydana gelir. Muzlar olgunlaşmadan kesilir ve olgunlaştırılıncaya kadar yeşil olarak saklanırlar. Muz bitkisi sömürgeleştirme döneminde önce deniz yoluyla Afrika’ ya oradan da İspanyol ve Portekizliler tarafından Kanarya Adaları üzerinden Amerika kıtasına ulaşmıştır.

Muz zayıflatırmı

Muzun içerisinde bolca bulunan diyet liflerinin zayıflatan bir özelliğe sahip olduklarını biliyoruz. Muzu sindirmek için vücudumuz neredeyse muzun barındırdığı kalorinin çok daha fazlasını harcamaktadır. Tok tutucu ve doygunluk hissi verici bir meyve olan muz elbette zayıflatır ve kilo verdiren bir özelliğe sahiptir.

muzun faydalari nelerdir,muz zayıflatırmı,muz faydaları nelerdir,muzun içindeki elementler,muzun faydaları,muzun saça faydaları,
muzun yapısındaki elementler,muz yararlari,muz faydaları,meyvelerin içindeki elementler,muz meyvesinin faydaları,muzun elementleri,Muz meyvesi,muz yapısındaki elementler nedir,muz nelere faydaları

Comments
  1. mehmet uçar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir