Kıkırdak Güçlendiren Bitkiler-Kıkırdakları Geliştiren Bitkisel Çözümler

Kıkırdak Güçlendiren Bitkiler-Kıkırdakları Geliştiren Bitkisel Çözümler

kıkırdak güçlendiren bitkisel çözümler

kıkırdak güçlendiren bitkisel çözümler

Bir çoğumuz kıkırdakların kas ve hareket sistemi üzerindeki önemini pek ciddiye almayız ama kıkırdaklar gerçekten vücudumuzda kemikler ile kasların bir arada uyum içerisinde faaliyet göstermesini sağlayan önemli bir göreve sahiptir. Kıkırdaklar sağlıklı zamanlarda pek sorun çıkartmazlar. Ancak yaşlanma, kaza, çarpma ve yaralanmalar neticesinde kıkırdaklar eski işlevlerini kaybetmeye başladıklarında hele bir de eklem ve kıkırdaklarda kireçlenmeler baş gösterdiğinde işte o zaman ciddi manada başımız ağrıyacak demektir. Bir çok profesyonel sporcunun menisküs veya kıkırdak zedelenmeleri neticesinde aktif spor yaşamlarını sona erdirdiklerine şahit oluyoruz. Kıkırdaklarda aşınma (kıkırdak aşınması) ve kireçlenmenin başlıca nedenleri artrit, karpal tünel sendromu gibi bir takım eklem rahatsızlıkları da olabilmektedir. Kıkırdakları güçlendiren yiyecekler, besinler ve gıdalar ile beslenmek kıkırdak aşınması gibi rahatsızlıkların baştan önlenmesi için son derece gerekli olmaktadır. Şimdi kıkırdak geliştiren meyve ve sebze türleri neler olabilir bunlara göz atalım.

Kıkırdak aşınmasının meyveler sebzeler ve yiyecekler ile tedavisi

OMEGA-3 YAĞ ASITLERI İÇEREN BESİNLER:

Omega-3 yağ asitleri hakkında muhtemelen bir çok olumlu yazı ve yayın ile karşılaşmışsınızdır. Kıkırdakları güçlendirici etkisi de omega-3 yağ asitleri bakımından zengin yiyecekler ve gıdaların faydaları arasındadır. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin besinlerin ortak özellikleri  kıkırdak çevresinde veya kıkırdak dokusu içerisinde problemlere yol açan iltihabı yok edici ve temizleyici etkiye sahiptir.  Bu nedenle Omega-3 yağ asitlerinin uygun miktardaki tüketimi  kıkırdak sorunları için etkili bir doğal çözüm olarak işe yaramaktadır. Omega 3 yağ asitleri hangi besinlerde bulunur: Somon ve ceviz gibi  gıdalar omega-3 bakımından zengin yiyecekler olarak bilinir.

ZENCEFIL:

Zencefil gerçekten ilginç ve bir o kadar da şaşırtıcı bir baharattır. Zencefilin kıkırdak iyileştirmek için eski hint ve çin bitkisel tıbbında yoğun bir biçimde kullanıldığı söylenmektedir. Zencefil, iltihap söktürücü etkisi ile kıkırdaklarda oluşan iltihabi deformasyonların da önüne geçmektedir.

ZERDEÇAL:

Doğal şifa baharatı olarak zerdeçal kıkırdak sorunları  olan kişilere bitkisel tedavi sunan mükemmel bir seçimdir. Toz zerdeçal biçiminde tüketilebileceği gibi yemeklerde kullanılarak ta zerdeçal kıkırdakları ve kemikleri güçlendirici etki yapmaktadır. Özellikle zerdeçal çayı, eklem kireçlenmesine bitkisel çözüm sunan bir bitki çayı olarak ta kullanılabilmektedir.

Comments
  1. sağlık

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir