Şiddetli Baş Ağrısının Nedenleri

baş ağrısı

baş ağrısı

Herkes baş ağrısı şikayetinden muzdarip olabilir. Baş ağrısı genellikle geçici olup ağrı kesici ilaçlarla veya birkaç saatlik uykuyla kolayca geçirilebilmektedir. Ancak bazen baş ağrısı o derece şiddetli olabilir ki bu bir çok kişi için dayanılmaz bir hal alabilmektedir. Bu durumda baş ağrısını geçirebilmek için öncelikle başağrısının nedenlerinin neler olabileceğini bulmak gerekecektir.

Şiddetli başağrısının değişik sebepleri olabilir. Örneğin menenjit, viral enfeksiyonlar, sinüzit, veya yüksek tansiyon rahatsızlıkları, kas ve iskelet hastalıkları gibi rahatsızlıklar şiddetli baş ağrısının önemli nedenleri arasındadır. Şiddetli baş ağrısı şayet dayanılmaz bir hal aldıysa bu durumda acilen bir sağlık kurumuna gitmekte yarar vardır. Şimdi şiddetli baş ağrısının olası nedenlerini daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Migren, Menenjit Sinüzit ve Soğuk Algınlığı:

Menenjit adı verilen beyin zarı iltihaplanmasında çok şiddetli baş ağrısı görülebilir ve bu ağrı yüksek ateş ile birlikte seyrederek hastanın havale geçirmesine neden olabilir. Acilen tedavi edilmeyen menenjit hastalığı ölümcül olabilmektedir. Memenjit şüphesi olan kişilerin en kısa zamanda bir hastaneye ulaştırılması ve tedavi altına alınması gerekir. Menenjit rahatsızlığı ilk dönemlerde soğuk algınlığı veya grip belirtileri gösterebilir.

Şiddetli baş ağrısının diğer bir nedeni ise özellikle kadınların baş belası olarak tabir edilen migren rahatsızlığıdır. Migrenli hastalarda tekrarlanan ağır baş ağrıları görülebilmektedir. Migren ağrılarının tedavisi için öncelikle migren rahatsızlığı teşhis edilmelidir. Migrenin belirtileri arasında baş ağrısının yanında, ışığa karşı hassasiyet ve kusma isteği de dikkate alınmalıdır. Migren ergenlik öncesi çocuklarda da yagın rastlanan bir baş ağrısı türüdür.

Sinüzit te baş ağrısını şiddetlendiren bir hastalık olup özellikle sonbahar ve kış aylarında bir çok kişide kronik baş ağrılarının en önemli etmenidir. Sinüzit ağrısının diğer baş ağrılarından önemli bir farkı, alın, şakak, burun sütü ve göz altı bölgesine de yayılma eğiliminin olmasıdır. Sinüzitin bir diğer belirtisi ise gözlerde geçmeyen kanlanmalardır. Sinüzit ağrısını geçirmek için ağrı kesici hapların yanında sinüs adı verilen boşlukları açmak için burun yoluyla buhar banyosu yapılması da yararlı olacaktır. Buhar banyosu nasıl yapılır bunu bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım. Bir kovaya yarıya kadar soğuk su ekleyerek içerisine tercihen bir kaşık kadar viks atılacak. Daha sonra bir havlu ile başımız tamamen kapanacak şekilde kovaya kafamızı hafifçe sokacağız ve buharın solunarak sinüslere ulaşmasına yardımcı olacağız.

Soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, üst solunum yolları hastalıkları ve grip şikayeti de şiddetli ve geçmeyen baş ağrısının önemli bir nedenidir.Bu rahatsızlıklarda bitkinlik ve kas yorgunluğu hissi de baş ağrısına eşlik etmektedir.

Glokom ve diğer bazı göz hastalıkları da akut ve şiddetli baş ağrılarına neden olabilir. Kanlanmış gözler ve görme bulanıklıkları da glokom ve göz iltihaplarının sık görülen diğer belirtileri arasındadır. Göz rahatsızlıklarını hafif seyreden hallerinde asetaminofen parasetamol adı verilen ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar faydalı olmaktadır. Daha ciddi haller için elbette doktora görünmek gerekebilir.

Yüksek tansiyondan kaynaklanan bağ ağrıları genellikle yetişkinlerde ve kadınlarda görülmektedir. Yetişkinlerin yaklaşık % 90 ının hayatın belirli bir döneminde yüksek tansiyondan kaynaklı baş ağrısı şikayetlerine kesinlikle rastlanmaktadır. Bu durumda doktor reçetesi ile tansiyon düşürücü ilaçlar baş ağrısını da kesmektedir. Yüksek tansiyonun neden olduğu baş ağrısını diğer ağrılardan ayırt edebilmek oldukça kolaydır. Bu ağrı çeşidi başın arka kısımda boyunun başladığı bölümde başlar ve boyunda sıkma hissi ile birlikte karışık bir ağrı oluşturur. Tansiyon ağrılarını kesmek için aspirin, ibuprofen (Motrin, Advil), asetaminofen (Tylenol) ve naproxen gibi ağrı kesiciler çok faydalı olmaktadır.

Diğer yandan sekonder baş ağrıları adı verilen ve beyin damarlarında daralma, tümör gibi oluşumların neden olduğu baş ağrısı şikayetleri de yaygın olarak görülmeseler bile hesaba katılması gereken rahatsızlıklardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir