Saçlar nasıl hızlı uzar-Saçları çabuk uzatmak için ne yapmalı?

Saçlar nasıl hızlı uzar-Saçları çabuk uzatmak için ne yapmalı?

 

Saçlarınız seyrekse ve de çabuk uzamıyorsa bu durumda görünüm açısından bir takım problemlerle karşı karşıyasınız demektir. Ayrıca kötü bir saç kesiminin de bir an önce uzaması gereken saçlar ile önlenebileceği de aşikar. Peki saçların uzamasını hızlandırmak için ne yapılabilir. Bu konuda elbette saç uzamasının kalıtımsal bir takım etkenler neticesinde ortaya çıktığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkarıldı. Ama bizlerin de saçları hızlı uzatabilmek için yapabileceğimiz bir takım şeyler var.

 

Proteinli besinlerce zengin yiyecekler ile beslenmek: 

saç uzamasını hızlandıran yiyecekler

saç uzamasını hızlandıran yiyecekler

Özellikle protein bakımından zengin besinlerle beslenmek saç uzamasını hızlandırmak için bir hayli işe yaramaktadır.  Protein vücudumuzun yapı taşlarıdır. Ayrıca saçın ana maddesi olan ve saçta bulunan keratin maddesi de bir aminoasit olarak proteindir. Bu nedenle saçlardaki keratin üretimini artımak ve saç uzamasını hızlandırmak için proteince zengin besinlerle beslenmek gerekmektedir. Protein içeren besinlere örnek vermek gerekirse et, süt ürünleri yumurta, bal, baklagiller, kabuklu meyveler, soya ürünleri gibi yiyecekler saçların hızlı uzayabilmesi için gerekli olan protein kaynağı olan besinler olarak sayılabilir.

 

Demir ve çinko bakımından zengin besinler tüketmek.

Demir ve çinko eksikliği de saç uzamasını durdurduğu ve yavaşlattığı gibi aynı zamanda saç dökülmesine, anemi gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu bakımdan demir, saç köklerine oksijen taşınmasını ve saçların daha hızlı büyümesini sağlamaktadır. Çinko ise saç oluşumunda ihtiyaç duyulan bir mineral olarak saç köklerindeki yağ bezlerinin kendini onarmasına yardımcı olmakta ve saç uzamasına hızlandırıcı bir etki sağlamaktadir. Kırmızı ve beyaz etler, yumurta, fasulye, mercimek, tofu, soya fasulyesi gibi sebzeler de çinko ve demir bakımından zengin yiyecekler olarak bilinirler. Bu yiyecekleri tüketmek saç uzamasını hızlandırmaktadır.

 

Yağlı yiyecekleri tüketin: Hayvansal yağlar ve zeytin yağı gibi bitkisel yağlar ile beslenmek te saç köklerini canlandırmak için faydalıdır. Yağda eriyen vitaminlerin saç uzamasına katkısı büyüktür. Bu nedenle saçları besleyen A,D,E,K vitaminleri yeteri kadar almak için tereyeğı, Omega-3 doymamış yağ asitleri vb yağları tüketmeyi ihmal etmeyin.

 

C vitamini bakımından zengin yiyecekler yiyin: C vitaminin hem ciltteki kollajen yapıyı tamir etme yeteneği vardır hem de saçı besler. C vitamini eksikliği görüldüğünce cilt mat, kuru ve kırışıklıklara yatkın bir hale gelir. Saçlar da cansızlaşır ve kırılmaya yatkın olur.   C vitamini hangi yiyeceklerde bulunur: turunçgiller, ananas, çilek, guava, brokoli, lahana ve biber c vitamini bakımından zengin olan gıdalardır.

 B vitamini tüketin ki saçlarınız dökülmesin. Saç uzamasında bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da saç dökülmesini en aza indirmektir. Saçlar ne kadar hızlı uzarsa uzasın, saç dökülmeleri yoğunsa bu durumda saçlarınızın uzamasını sağlayamazsınız. riboflavin ve biotin bakımından zengin besinler ile beslenmek saç dökülmesini önemli ölçüde azaltacaktır.   Peki B vitaminini hangi besinlerden temin edeceğiz: deniz ürünleri, ıspanak, yulaf ezmesi ve diğer tam tahıllar, soya ürünleri, yağsız süt, yağsız et, muz, mercimek, patates (deri ile), bezelye, pancar, brokoli, ve enginar B vitamini açısından yararlı yiyeceklerdir

 

Stresten uzak durun: Stres düzeyinin yüksek olması vücudu baskı altına alacak ve saç dökülmelerine neden olduğu gibi saç uzamasının da önüne geçecektir. Stresle baş etmeyi öğrenmek saç dökülmeleri, saç kırılmaları, saçların beyazlaması gibi yan etkileri önler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir