Saçkıran Tedavisi Nedir-Saçkıran Hastalığı Neden Olur-Saçkıran Bulaşıcımı?

Saçkıran Tedavisi Nedir-Saçkıran Hastalığı Neden Olur-Saçkıran Bulaşıcımı?

Saçkıran hemen hepimizde görülebilen bir saç dökülmesi problemidir. Saçkıran (ingilizcesi ringworm) konusunda insanlarda yanlış bir takım bilgiler bulunmaktadır. Hem saçkıran hakkındaki yanlış bilgileri düzeltmek hem de saçkıran tedavisi konusunda bilgi edinerek saçkıran nasıl geçer öğrenmek isteyenler için aşağıdaki yazıyı okumalarını öneriyoruz.

Saçkıran Nedir?

Saçkıran, mantarların neden olduğu bir cilt hastalığıdır. Her ne kadar adına saç kıran denilse de bu rahatsızlığa neden olan mantarlar, saçta, deride, tırnakta ve ayak parmaklarında mantar enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Alopesi de denilen saçkıranlı hastanın kullandığı tarak vb. malzemeleri kesinlikle kullanmamak gerekmektedir. Saçkıran erkek ve dişi biçiminde ikiye ayrılıyor. Saçkıran dişi ise yayılma eğilimi gösteriyor ve başın her bölgesine yayılıyor.

Saçkıran Hastalığı Kimlerde Görülür?

Saçkıran hastalığı herkeste görülebilir. Ancak çocuklarda ve ergenlerde, yetişkinlere nazaran saçkıran hastalığının belirli tiplerine yakalanma riski daha yüksektir.

Saçkıran Hastalığı Bulaşıcı mı?

Saçkıran (Alopesi areata)  hastalığı bir mantar enfeksiyonu olduğu için bulaşıcıdır. Özellikle hastalıklı deriye doğrudan temas neticesinde hem insanlardan hem de havyanlardan saçkıran bulaşabilir. Saçkıran nasıl bulaşır diye merak edenler için mutlaka hastalığa neden olan mantarın bir diğer insanın cildine bir şekilde aktarılmasıyla bulaştığını hatırlatalım. Diğer yandan makas, tarak, bigudi gibi saça temas eden malzemelerden de saçkıran mantarı sağlıklı kişilere bulaşabilmektedir.

Saçkıranın Belirtileri Nelerdir?

saçkıran hastalığı saç mantarı

saçkıran hastalığı saç mantarı

Saçkıran nasıl anlaşılır: Saçkıran başlangıcı genellikle küçük kabarcık ve sivilce gibi bir görünüme sahiptir. Saçkıranın belirtileri arasında ilk ve en önemlisi budur. Bu kabarcık olan bölgede zamanla halka biçiminde bir genişleme görülür ve enfekte ettiği bölgedeki saçı dökmeye başlar. Bu saç dökülmesi başlangıç aşamasında geçicidir. Ancak saçkıran tedavi edilmezse saç dökülmesi kalıcı kellik durumuna da dönüşebilir. Saçkıran olan bölgede saçlar incelir ve kırılgan bir hal alır. Nadiren saçkıran olan bölgede sarımsı cilt lekeleri de oluşabilir. Tırnaklarda görülen saçkıran mantarı şikayetlerinde tırnak şeklinde bozulmalar ve kalınlaşmalar görülür. Vücuda yayılan saçkıran yüzük biçiminde halkamsı lekeler oluşturur. Ayaklarda ciltte çatlaklara neden olur.

Saçkıran Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Saçkıranın bulaşmadan itibaren ne zaman hastalık belirtilerini ortaya çıkaracağı genelde belirsizdir. Ancak yapılan araştırmalarda bulaştıktan sonra saçta ilk dökülmelerin görülmesinin 10-14 günlük bir sürede olduğu  ortaya çıkmıştır. Hastalığın kuluçka süresi ortalama 6-10 gündür.

Saçkıran geçer mi?

Saçkıran nasıl geçer: Saçkıran çoğunlukla kendiliğinden iyileşmez veya geçmez. Saçkıranın geçmesi için antifungal ilaçlar denilen mantar öldürücü krem veya ilaç tedavisi şartttır.

Saçkıran geçiren kişi bağışıklık kazanırmı?

Saçkırana neden olan çok sayıda mantar çeşidi olduğu için vücudun değişik mantar türlerine tek bir hastalık geçirme neticesinde bağışıklık oluşturabilmesi neredeyse imkansızdır.

Saçkıran Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçkıran tedavisi varmı? Saçkıran kesin tedavisi olan bir cilt hastalığıdır. Saçkıranı tedavi edebilmek için öncelikle saçkırana neden olan enfeksiyon yapıcı mantarları yok etmek gerekecektir. Bu da genellikle mantar ilaçları adı verilen toz, tablet veya krem şeklinde olan ilaçlarla mümkündür. Söz konusu ilaçlar genellikle topikal uygulama denilen hastalık olan bölgeye sürülerek tatbik edilmektedir. Ancak tabletler ağız yoluyla da alınabilmektedir.  Griseofulvin tablet, en sık kullanılan tedavi ilacıdır.  Saçkıran iğne tedavisi de yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır. Ağır vakalarda kenakort gibi kortizonlu iğneler veya haplar saçkıran tedavisi için tercih edilmektedir. Minoxidil içeren spreyler de saçkıran olan alana uygulanır. Diğer yandan bazı bitkisel çözümler de saçkıran vakalarına iyi gelir ancak bu çözümler kesinlikle ilaç tedavisinin yerini tutmaz. Aşağıda sizlerle paylaştığımız kortizon için doğal tedavi yöntemlerini kesinlikle saçkıran ilaçları olarak değerlendirmeyiniz.

Saçkırandan Nasıl Korunulur?

Hastalıktan korunmak için günlük hayatta sürekli prensip haline getirilebilecek bir takım önlemler alınmalıdır. Bu önlemler, çoğunlukla bulaşıcı olan saçkıranın aile bireyleri veya aynı evde yaşayanlar arasında olası bulaşma ihtimalini en aza indirir. Havlu veya giysiler gibi cilde temas eden malzemeleri aile içerisinde de olsa ortak olarak kullanmak bulaşma riskini yükseltmektedir. Bu tedbirler çocuklar için de geçerlidir. Ailede saçkıran görünmesi durumunda aile hekiminize danışmalısınız.

Saçkıran saç dökülmesine neden olur mu?

Saçkıran tedavi edilince genellikle hastalıklı bölgede tekrar saç çıkar. Ancak bazı ilerlemiş vak’alarda kalıcı saç dökülmesi yani kellik oluşabilir. Bu durumda saçkıran saç ekimi ile estetik görünüme kavuşturulabilir.

Ahmet Maranki Saçkıran Bitkisel Tedavi Kürü:

Saçkırana doğal çözüm arayanlar için Ahmet Maranki Saçkıran tedavisi için ısırgaotu ve sarımsak kürünü tavsiye edebiliriz.

Ahmet Maranki Saçkıran Kürü Nasıl Yapılıyor: Isırganotu yağı, çam yağı ve sarımsak yağını karıştırıp, saçkıran olan bölgelere sürün. 1 hafta içerisinde etkisini göreceksiniz. Özellikle saçkıran başlangıcı döneminde hastalık ilerlemeden mantar enfeksiyonunu durduruyor.

Ender Saraç ve Suna Dumankaya saçkıran bitkisel tedavi kürü:

Saçkıran için doğal tedavi kürü: Suna dumankaya saçkıran ve sakal kıran için doğal çözüm önerisi ile Ender Saraçın saçkıran bitkisel tedavi formülü hemen hemen aynı olduğu için bu ikisini tek formülde vermek istedik. saçkıran için doğal çare tedavisi: Gerekli Malzemeler: • 1 çorba kaşığı vazelin • ½ çorba kaşığı ardıç katranı • ½ limon suyu

Doğal Saçkıran Şampuanı Nasıl Yapılır: Yukarıda sayılan malzemeleri bir kapta karıştırın ve saçkıran olan bölgeye sürün. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ve zeytinyağı ile ıslatıp yumuşatarak çıkarın. Bu karışım aynı zamanda erkeklerdeki sakal kıran içinde kullanılabilir.

Saçkıran hakkında yorumları veya soruları, tecrübeleri olanların aşağıdaki yorum kutucuğuna yazmalarını rica ediyoruz.

Comments
  1. EBRU
  2. sultan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir