Vücut bantları ne işe yarar: flaster Yara Bandı Kabarcık bantları Nasır Nikotin ve Ağrı Siğil bantları

Vücut bantları ne işe yarar: flaster Yara Bandı Kabarcık bantları Nasır Nikotin ve Ağrı Siğil bantları faydaları zararları yan etkisi etkileri

Bilinen eski bantlar (flaster) hijyenik yara bandı olarak kullanılmaktadır. Transdermal bantlar (flaster) ise on yıllardır tıbbi amaçlar için de kullanılmaktadır: bu bantlar, etkin maddelerin deri üzerinden vücuda verilmesinde kullanılmaktadır.

Bantların (flaster) tarihçesi çok eskiye gitse de, bu yapışkan tekstil parçaları yıllar içinde birçok değişikliğe uğradı. 18. ve 19. yüzyılda „Emplastrum“ olarak adlandırılan bant (flaster), eczacılar tarafından kurşun tuzları, yağlar ve bazı ilaçlarla karıştırılması ile hazırlanmakta ve özel bir kumaşla istenilen yerin üstüne yerleştirilmekte ve bu karışım kuruduktan sonra deriden uzaklaştırılmakta idi. 1870’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde ileride geliştirilerek bugün bildiğimiz steril bantlar haline gelecek kendi kendine yapışabilen ilk kauçuk bantlar satışa çıktı. Bantların yaralarda ve yanıklarda kullanımı, bantların kullanım alanlarından sadece biridir; çünkü tıp bilimi uzun süredir vücudun deri yoluyla iyileştirici maddeleri alabildiğini bilmektedir. Yıllar süren araştırmalardan sonra, 1980’li yıllarda ilaçları deri üzerinden eşit bir şekilde yayabilen yeni bir form olan Transdermal Tedavi Sistemi bulundu Transdermal bantlar bugün birçok alanda kendine kullanım imkanı bulmaktadır.

Transdermal bantların (flaster) çok sayıda avantajı vardır. Tablet alımına göre etkileri çok uzun, günlerce sürer. Ayrıca aktif
maddeler gastrointestal sistem (mide-bağırsak sistemi) ve karaciğerden geçmeden direk olarak kan dolaşımına girer. Bu,
yan etkileri önemli oranda azaltır. Kullanım kolaylığı hastaların tedaviye sedakatini arttırır. Tedavi için kullanılan bantların şikayetlerin ortadan kaldırılmasından çok bilinen bir örnek olan nikotin bantları gibi bazı alışkanların bırakılmasına yardımcı olmaya uzanan geniş bir kullanım alanı vardır. Gece vücudun istenilen bölgelerine ya da refleks alanlarına yerleştirilen wellness ve canlandırma bantları yeni bir gelişmedir. Bitki esansları ve değerli taşların tozlarından yapılan etkin maddeler içeren bu bantlar vücudun arındırılmasında ve vücudun rahat ettirilmesinde kullanılır.

Mevcut bant (flaster) çeşitleri:

Reçetesiz satılan bantlar

Yara Bandı
Genelde antibakteriyel maddelerle hazırlanan yara bandı, küçük yaraların üstünü kapatmak için kullanılır.

————————————————————————————————

Kabarcık bantları
Bir jel içeren bu bantlar acı veren tahriş olmuş bölgeleri ve kabarcıkları kirden
korur ve iyileşmelerine yardımcı olur.

————————————————————————————————

Nasır bandı
Nasır bantları içerdikleri salisik asitle nasır ve ölü derilerin tedavisinde kullanılır.

————————————————————————————————

Siğil bantları
Bu bantlar siğil dokusunu aşındıran asitler içerir.

————————————————————————————————

Herpes bantı
Şeffaf dudak herpes bantı kaşıntı veren bu bulaşıcı virüs hastalığının rahatsızlıklarını hafifletir. Bant, enfeksiyonlu bölgenin içindeki sıvıyı kurutarak bölgenin kapanmasını ve yaranın kabuk tutmadan iyileşmesini sağlar.

————————————————————————————————

Nikotin bantları
Nikotin bantları sigarayı bırakmaya yardımcı olur. Bu bant, nikotin maddesini kontrollü olarak 16 veya 24 saatte bir vücuda verir.

————————————————————————————————

Isı bantları
Bu bant, biberden elde edilen aktif maddesiyle ısı duygusunu tetikler, ağrıları hafifletir ve gergin kasları gevşetir. Sırt ağrısı, bel ağrısı ve romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılır.

————————————————————————————————

Ağrı bantları
Hafif ağrılar için kullanılan ve reçetesiz satılan bantlar (etkin madde Diclofenac) bulunmaktadır. Ağrının olduğu bölgeye yapıştırılan bu bantlar, rahatlatıcı, yanmayı ve inflamatur özelliklere sahiptir.

Reçete ile satılan bantlar

Seyahat rahatsızlıklarına karşı bantlar Scopolamin maddesi bulantı, kusma ve dolaşım bozukluklarını engeller. Bant
kulağın arkasına yapıştırılır ve 72 saat boyunca scopolamin maddesini vücuda verir. Seyahate çıkmadan önceki
gece bantın kullanımına başlanması tavsiye edilir.

————————————————————————————————

Hormon bantları
Hormon bantları hormonal bozukluklarından korunmak ya da hormonal dengesizlik durumlarında (örn. Menapoz) kullanılır. Banttan vücuda sürekli olarak hormon verilir

————————————————————————————————

Yüksek tansiyon, Angina Pektoris ve Kalp Yetmezliği (Miyokard Infarktüs) bantları Nitratlı örneğin nitrogliserinli bantlar, Angina Pectoris durumlarında ya da 26 Çok Yaşa 03/2010 kalp yetmezliği durumlarında kalbin hareketinin desteklenmesi için kullanılır. Bu madde venöz kan damarlarını genişletir ve böylece kan basıncı düşer.

————————————————————————————————

Ağrı bantları
Ağrı bantları Opioid maddesinin yavaş ve sürekli olarak deriden kana geçmesini sağlayarak kronik ağrılarda rahatlama sağlar.

————————————————————————————————

Parkinson ve Alzheimer bantları
Yeni geliştirilen bantlar nörolojik hastalıkların yan etkilerini hafifletir ve hastalıkların ilerlemesini yavaşlatır. İlaç alınımını sürekli hale getirmesi bu bantların avantajıdır. Parkinson hastalığında Dopamin-Agonist Rotigotin, Alzheimer hastalığında ise Rivastigmin maddesi kullanılır.

————————————————————————————————

İnkontinans bantı
Bu bant, mesane kasını rahatlatan antikolinerjik bir maddenin deri üzerinden vücuda verilmesini sağlar. Mesane kapasitesinin artmasıyla, tuvalete çıkma ihtiyacı azalır. Bant kalça veya karın üzerine yerleştirilir.

————————————————————————————————

Wellness ve Canlılık bandı
Wellness bantları çok uzun süredir Asya’da kullanılmakla beraber Avrupa’da yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır. Bu bantların çoğu ağaç özlerinden yapılan esanslar ve çoğu da Turmalin gibi değerli taşların tozundan veya bitkisel özlerden aktif maddeler içermektedir. Vücutta detoks etkisi yaratarak ve uyumu sağlayarak genel sağlık durumuna katkıda bulunurlar. Gece ayak tabanı üzerine yerleştirilen bantlar, ayaktaki refleks alanlarını uyarır. Ertesi sabah yapıştırıldığı yerden uzaklaştırılan bantların renginin koyulaştığı görülecektir. Bu bantlarda genellikle mandalina, bambu ya da meşe ağaşlarının özleri kullanılır.
Bu bantlar internetten yada eczanelerden, doğal ürünler, kosmetik ürünler ve esoterik ürünler satan mağazalardan temin edilebilir. Örnekler: Dr. Jacobs Vitalpflaster, Chi-Pads, Ken-Ko Vitalpflaster, Purasan Vitalpflaster, Kinotakara- Wellnesspflaster, Quintessence-Wohlfühlpflaster.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir