Depresyondan Kurtulmanın Yolları-Depresyondan Kurtulmak İçin

Depresyondan Kurtulmanın Yolları-Depresyondan Kurtulmak İçin

depresyondan kurtulmanın yolları

depresyondan kurtulmanın yolları

Günümüzde bir kişinin hayatım boyunca hiç depresyon geçirmedim biçiminde bir iddiada bulunması oldukça zor bir şeydir. Hepimiz insan olarak depresyon adı verilen ruhi bunalımları geçirmeye eğilimliyiz.  Depresyon hayatımızın bir parçasıdır. ve Depresyon bitkinlik, olumsuz bir takım düşüncelerin hakim olduğu bunalım dönemlerine verilen isim olup kesinlike utanılmaması ve sıkılınmaması gereken bir psikolojik sorundur. Depresyon tedavisinde en yaygın kullanılan yöntem psikiyatrist eşliğinde ilaç tedavisinin de dahil olduğu bir dizi tedavi yöntemi olsa da depresyondan kurtulmak büyük ölçüde bizlerin elindedir. Depresyondan kurtulmak için neler yapabiliriz. İşte bu sorunun cevabı olan depresyondan kurtulmanın yolları ve yöntemlerini sizler için araştırdık. Depresyona yakalandıysanız veya yakalanma riskiniz varsa bu öneriliremizi printleyerek evinizde sürekli görebileceğiniz bir yere asmanızı öneriyoruz.

* Yapmaktan zevk aldığınız şeyleri yapmak için her gün en azından 1 saatinizi kendinize ayırın.

* Pozitif düşünceli, eleştirmeyen ve açıklarınızı aramayan arkadaşlarınızla vakit geçirin. Emin olunuz ki pozitif arkadaşlar edinmek sizin de depresyona girmenize mani olacaktır.

* Bir kağıda kendinizle ilgili nelerden hoşlanmadığınızı yazın ve bu kağıdı yakarak kendinizle barışın. Böylelikle ruhunuzla aklınız daha iyi bir uyum sürecine girecektir.

* Güzel kokan çiçekler ve hoş kokulu tütsüleri odanıza getirin. Hoş koku depresyondan kurtulmada önemli bir etkiye sahiptir. Çünkü beyinde pozitif enerjinin oluşmasına yardımcı olur.

* Güneşli günleri değerlendirin ve güneşli ortamlarda mümkünse hafta sonu bir gününüzü doğada gezintiye ayırın.

* Yeme içme alışkanlıklarınızı değiştirin. Et tabanlı beslenme yerine tae meyve ve sebzelerden oluşan bir beslenme planı uygulayın.

* Yalan söylemeyin. İnsanlara karşı açık sözlü olun. Açık sözlü olmak ve düşünceleri gizlemeye ihtiyaç duymamak, ruhunuzda ve beyninizde oluşan baskıyı ortadan kaldıracaktır. Gizli gündemi olmayan kişilerin düşünmeleri gereken sorunları da olmaz. Sorunlarınızı dostlarınızla paylaşın.

* Yoga ve meditasyon yapın, ayrıca dini inancınızdan kaynaklanan ibadetler de depresyona karşı sizi güçlü kılacaktır.

* Dans edin ve melodik müzikler dinleyin.

* Düşünce tarzınızı kökten değiştirmeye çalışın. Kendinizi bu dünyada asla yalnız hissetmeyin. Sevdiklerimiz ile birlikte bir yaşam sürdüğümüzü hatırlayın. Olaylara olumlu yönleri ile bakın. Olumsuz bakış açısı geliştirmekten kaçının.

* Bir spor dalı ile ilgilenin. Spor yapmanın vücudun işlevlerini yürütebilmesi için gerekli olan oksijenin vücuda daha fazla gelmesine yardımcı olduğunu biliyoruz. Bol oksijen etkin beyin faaliyetleri ve neticede depresyondan kurtulmak manasına geliyor.

* Gece uykusundan feragat etmeyin. En geç gece 1 de yatağa girin ve sabah 8 de kalkın.

* Kaçınma imkanınızın olduğu ama daha önce farkında olamadığınız küçük veya büyük çaplı stres kaynaklarını tespit edin ve bu kaynakların kökenine inin. Strese girmekten kesinlikle kaçının. Hiç birşey sizin sağlığınızdan daha önemli değildir.

* Çocuğunuzla daha fazla vakit geçirin. Çocuklar doğası gereği neşeli varlıklar oldukları ve pozitif enerji taşıdıkları için bu enerjinin bizlere de sirayet etmesi için çocuklarla daha fazla vakit geçirmemizde fayda vardır.

* Sigarayı ve alkolu mümkünse bırakın değilse azaltın.

* Paylaşım yapmak için bize yazın. Bizler de sizlere sagligimiza.com olarak destek verelim. Bize aşağıdaki okur yorumları kısmından yazabilirsiniz.

Comments
 1. yılmaz oztek
 2. irem
 3. aslı
 4. inci
 5. admin
 6. inci
 7. seda
 8. tuğçe
 9. damla
 10. fatma
 11. bayram
 12. Ayşe
 13. aylin
 14. Asu
 15. admin
 16. gunay

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir