İyimser Olmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir-Mutluluk ve Sağlık İlişkisi

İyimser Olmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir-Mutluluk ve Sağlık İlişkisi

İyimserlik sadece bir pozitif ruh hali değil, aynı zamanda sağlıklı yaşamın da gereksinimlerinden birisi olarak öne çıkıyor. İyimser insanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar ve deneyler gösteriyor ki mutlu kişilerin kalp ve damar sağlığı da kötümser ve mutsuz insanlar ile kıyaslanmayacak düzeyde iyi bir durumdadır. ABD’de yapılan bir araştırma, iyimser kadınların kalp hastalığına yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre, iyimser kadınlar ayrıca daha uzun da yaşıyorlar.
ABD’deki çalışma, daha önce Hollanda’da yapılan ve iyimserliğin erkeklerdeki kalp krizi riskini düşürdüğünü öne süren araştırmayı izliyor.

Yaklaşık 100 bin kadın üzerinde yapılan ve Circulation dergisinde yayımlanan araştırma, kötümserlerin tansiyonlarının ve kolesterol seviyelerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.
Risk faktörleri hesaba katıldığında bile, hayata bakışın risk oranlarını değiştirdiği belirtiliyor.
Buna göre, iyimser kadınların kalp hastalığına yakalanma riski yüzde 9 daha düşük.
Bunu takip eden sekiz yıl zarfında herhangi bir nedenle ölmeleri riski de yüzde 14 daha az.
Ancak çevresi hakkında düşmanca fikirler besleyen ve genellikle başkalarına güvenmeyen kadınların aynı süre zarfında ölmeleri riski yüzde 16 fazla.

Bu tespitlerin ardındaki nedenlerden birinin, iyimserlerin ters durumlarla baş etmekte daha becerikli olmaları ve örneğin hasta olduklarında kendilerine daha iyi bakabilmeleri olabileceği sanılıyor.
Negatiflik
Çalışmayı yürüten Dr. Hillary Tindle, “Kanıtların çoğu, yüksek oranlarda negatifliğin sağlığa zarar verdiğini gösteriyor” dedi.
İngiltere Kalp Vakfı tarafından yapılan açıklamada ise, “Hasımane duyguların vücutta çeşitli kimyasallar salgılayabildiğini ve bu kimyasalların kalp hastalığı riskini arttırabileceğini biliyoruz. Ancak bunun neden ve nasıl olduğunu tam olarak anlayamıyoruz.” denildi. Açıklama şöyle sürdü:
“İyimser ya da düşmanca tavırlar, sigara içmek ya da kötü beslenmek gibi kalp sağlığını etkileyebilecek diğer konularla da ilişkilendirilebilir. Kadınların tümü için, sigara içmemek ve iyi beslenmek gibi seçimler sağlıkları üzerinde hayata nasıl baktıklarından çok daha etkili olacaktır. Bu psikolojik tutumların sağlığı nasıl etkilediği hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir