Sağlıklı Yaşamı Olumsuz Etkileyen Günlük Yaşamdaki Hatalı Alışkanlıklar

Sağlıklı Yaşamı Olumsuz Etkileyen Günlük Yaşamdaki Hatalı Alışkanlıklar

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı yaşam tarzı artık günümüzde para ile ölçülemeyecek kadar büyük öneme sahip bir servettir. Sağlığımızı korumak için güzellik merkezlerine, fitness ve spor merkezlerine, bakım ürünlerine, zayıflamaya tonla para akıtıyoruz. Elbette bu harcadığımız paralar ve emekler bizlere fayda sağlayacaktır. Ancak günlük hayatta yaptığımız basit hatalar, sağlıklı yaşamın önündeki önemli engellerden birisi olarak diğer olumlu çabalarımızı tırpanlayıp atıyor. Bunların bir çoğu ise es geçtiğimiz basit görünen ama sağlığımıza son derece derin sonuçları olan şeyler. Şimdi günlük hayatta hangi alışkanlıklarımız bizleri hataya sürüklüyor bunları öğrenelim.

1- DİŞLERİ FIRÇALAMAK YERİNE ÇALKALAMAK

Çoğumuz zamandan tasarruf etmek için dişlerimizi fırçalamak yerine çalkalıyoruz. Ağız çalkalamak diş çürüklerine neden olan bakterileri yok etmede veya diş eti problemlerine yol açan diş plağını önlemekte pek bir yarar sağlayamıyor.

ÇÖZÜM: Her türlü bahaneyi bir kenara bırakın ve dişlerinizi her gün üç kez mutlaka fırçalayın.

2- HER YERE OTOMOBİLLE GİTMEK

Modern yaşam zamandan tasarruf etmemiz için neredeyse yürümeyi bile gereksiz hale getirdi. JFK Hospital’dan iç hastalıkları uzmanı Dr. Ahmet Uslu, bedenimizin de artık yeteri kadar hareket etmemesinin bedelini; kalp – damar hastalıkları, obezite, tip 2 diyabet, ostreoartrit, bunama ve kanser gibi çok ciddi hastalıklara yakalanarak ödediğine dikkat çekiyor.

ÇÖZÜM: Yakın mesafelerde aracınızı kullanmayı bırakın artık. Ne kadar yoğun olursanız olun her gün en az 30 dakikalık tempolu bir yürüyüşü yaşam tarzınız haline getirin.

3- ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE İLAÇ KULLANMAK

Başınızın tek tarafında oluşan şiddetli baş ağrısı yüzünden dikkatinizi işinize vermekte güçlük çekiyorsunuz. Aklınıza ilk gelen, aynı sorundan mustarip arkadaşınızın kullandığı ilaç oluyor. Sorununuza rastgele kullandığınız ağrı kesiciyle geçiştirmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü yakınmalarınıza kesin çözüm sağlayabilmek için her şeyden önce hastalığınıza doğru teşhis konulması şart.

ÇÖZÜM: Önerebileceğimiz tek şey var, o da mutlaka bir doktora başvurarak doğru teşhis konulmasını sağlamak.

4- YEMEKLERİ OTURMAK YERİNE AYAKTA YEMEK

Zamandan tasarruf etmek için alelacele yemek yerseniz sağlığınızı riske atarsınız.

ÇÖZÜM: Günlük programınızı önceden planlarsanız, sofrada yemek yiyebileceğiniz zamanı mutlaka yaratabilirsiniz.

5- İNTERNETTEN LENS SİPARİŞ ETMEK

Bazıları “Zamanım yok” bahanesine sığınarak yıllık göz kontrollerini ihmal ettiği gibi eczanelerden veya internetten gelişigüzel lens sipariş ediyor. Bu lensler göz yapısına uymuyorsa pek çok sorun ortaya çıkıyor.

ÇÖZÜM: İster görme kusurlarını gidermek, ister sadece kozmetik amaçlı olsun lenslerinizi de mutlaka göz hekiminizin önerileri doğrultusunda satın alın.

6- YIKADIKTAN SONRA ELLERİ KURULAMAMAK

Çoğumuz ellerimizi yıkadıktan sonra kurulamıyor. Unutmayın ki ıslak ve nemli eller kuru ellere oranla çok daha fazla bakteri çeker. Bu mikroorganizmalar da birçok hastalığı neden oluyor.

ÇÖZÜM: Eğer aceleniz varsa ellerinizi yanınızda taşıdığınız bir kağıt mendille kurulayın. Bu mendili kapıyı açmak için de kullanın.

7- UYKUYA DALAMAYINCA UYKU HAPLARINDAN MEDET UMMAK

Çoğumuz uykuya dalmakta güçlük çekince en hızlı çözüm olarak uyku haplarına başvuruyoruz.

ÇÖZÜM: Eğer uyku hastalığınız yoksa uyuyabilmek için birinci formül sabahları egzersiz yapmak, akşamları ağır yemekten kaçınmak ve tabii sorunları yatağa taşımamak.

8- İŞPORTADAN ALELADE BİR GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALMAK

İşportadan alınan gözlükler ucuz olabilir, ama gerçekten gözlerinizi güneşin zararlı etkilerinden korumaz. Güneşin zararlı ışınları korneada kurumaya bağlı enfeksiyonlar oluşturabiliyor.

ÇÖZÜM: UV ışınlarına karşı yüzde 100 koruma sağlayamıyorsa o gözlüğü çöpe atın ve yerine “gerçek” bir gözlük alın.

9- DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLARLA ADETA YAPIŞIK YAŞAMAK

Günlük hayatta dizüstü bilgisayar olarak bilinen laptop’ları hemen her yerde kullanmaya çalışıyoruz. International Hospital’dan fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Demet Parlar, laptop’la çalışırken öne doğru eğilmenin duruş bozukluğuna; omuz, boyun kuşağı ve bel kaslarının zorlanması nedeniyle şiddetli ağrılara neden olduğunu söylüyor.

ÇÖZÜM: Dizüstü bilgisayarları mutlaka kullanmanız gerekiyorsa haftada en az üç gün 30 – 60 dakika süreyle yüzün ya da her gün birkaç dakika da olsa egzernsiz yapın.

10- EĞLENCE MEKANLARINDA ÇOK YÜKSEK SESLİ MÜZİK DİNLEMEK

Kimi barların kapısında “Dikkat içerideki ses düzeyi devamlı duyma bozukluğuna yol açabilir” uyarısını gördüğünüzde belki de bunun sadece formalite gereği yazılmış olduğunu düşünüp ciddiye almıyorsunuz.

ÇÖZÜMÜ: Kulaklarınıza silikon tıkaç takabilirsiniz. Ayrıca kulaklıkla müzik dinlerken de sesi makul bir düzeyde tutun. Konserlerde, kulüplerde kolonların yanında durmamaya özen gösterin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir