Kadınlarda Sık Idrara Çıkma Sebepleri Nedenleri Tedavisi

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Sebepleri Nedenleri Tedavisi

idrara sık çıkmak şeker hastalığı belirtisi

idrara sık çıkmak şeker hastalığı belirtisi

Kadınlarda ve erkeklerde sıkça görülen idrar kaçırma sorununun temelinde sık idrarı gelmek yatmaktadır. Bazı hanımlar bir gecede 7-8 kez idrara çıkabiliyorlar. Bu hem gece uykusu denen bir şeyin olmasına imkan tanımıyor hem de kişinin kendisine olan güven ve saygısının zedelenmesine neden oluyor. Peki sık idrar yapma nedenleri neler olabilir. Ağız kuruluğu ile birlikte görüldüğünde ne gibi bir anlam ifade ediyor. sık idrar yapmaya bitkisel çözüm yolları ve doğal tedavi yöntemleri var mı şimdi Dr. Mehmet ÖZ’ün bu konudaki aktardıklarını sizlerle paylaşalım.

Bir çoğumuz sık idrar yapmak ile bol su içmenin yakından ilişkili olduğunu biliyoruz. Ancak bazen de bir takım hastalıklar da sık idrar belirtisi ile başlayabilmektedir. İşte bu noktada diyabet yani şeker hastalığından şüphe edebiliriz. Hele bir de sık idrar yapma isteği ile birlikte ağız kuruluğu beraberinde görülüyorsa…

Sık idrara çıkmanın sebebinin şeker hastalığı veya kanda yüksek oranda seyreden kan şekeri olması kuvvetle muhtemeldir. Böbreklerin bir vazifesi de kandaki fazla şekeri süzerek vücuttan idrar yoluyla uzaklaştırmaktır. Ancak böbrekler bunu yaparken çok fazla miktarda sıvıya ihtiyacı duyarlar. Böbrekler kandaki şeker oranını düşürmek için sürekli süzme işlemi yaparken vücudun sıvı ihtiyacı da had safhaya çıkar. Tabi bedenimizin su ihtiyacı hissetmesi durumunda ağız kuruması da en önemli belirti olarak görülecektir.

Şeker hastalığının başlangıcının belirtisi olan idrarın sıkça gelmesinin yanı sıra bulanık görme, deride kaşıntı ve cilt enfeksiyonları da görülebilir. Ancak idrarda şeker çıkmasının zararları nelerdir diye sorarsanız sizlere vereceğimiz en önemli şey, böbreklerin gereksiz yere bu kadar zorlanmasını zamanla idrarda aşırı üre görülmesi, böbrek fonksiyonlarının yavaşlaması, kanda görülen şekerin zamanla damar sertliklerine yol açması sayılabilir.

Peki sık idrara çıkıyorsak ve bunun nedeninin diyabet, şeker hastalığı olduğundan şüphe ediyorsak ne yapmak gerekecektir?

Her şeyden önce beslenme alışkanlıklarımızı kontrol ederek ve gereksiz fazla şekeri azaltarak işe başlayabiliriz.

Sık idrara çıkmak şeker hastalığı belirtisi mi?

Kan şekeri devamlı olarak yüksek olması durumunda idrarda şeker yüksek çıkar. Normal idrarda daha doğrusu sağlıklı birinde idrarda şeker görülmez. Özellikle geceleri iki defadan fazla idrara çıkma varsa, ailede şeker hastalığı görülmüşse ve en önemlisi normalden kilolu ve şişman isek bu durumda hemen en yakın sağlık kuruluşuna giderek kanda ve idrardaki şekeri ölçtürmek en akıllıca şey olacaktır.

Sık idrara çıkmak elbette tek bir rahatsızlığın belirtisi değildir. Bir takım hastalıklarda idrar yapma güdüsünü arttırır.

Sık idrara çıkma nedenleri:

* İdrar yolu enfeksiyonları,
* Yatmadan önce aşırı yeme, kahve veya alkol,
* İntersitisiyal sistit,
* İlaçlar diüretikler,
* Overaktif mesane,
* İdrar tutamama,
* Diyabet,
* Akut bakteriyal sistitler,
* Üretritler,
* Prostatitler,
* Gebelik,
* Prostat büyümesi,
* Nörojenik mesane,
* Pyelonefrit- üst idrar yolu enfeksiyonu,
* Böbrek pelvisi veya ureter kanserleri,
* Hipokalemi,
* Mesane taşları,
* Böbrek taşları,
* Hiperkalsemi,
* Prostat kanseri,
* Gonore,
* Migren,
* Diabet insipidus,
* Menapoz,
* Yumurtalık kistleri,
* Yumurtalık kanserleri,
* MS- multipl skleroz,
* Rahim sarkması,
* Üretral darlık,
* Polikistik böbrek,
* Cushing sendromu,
* Reaktif artritler,
* Hiperparatiroidizm.

Sık idrara çıkma nasıl tedavi edilir?

Sık idrara çıkma nedeni belirlendikten sonra, sık idrara çıkmanın sebebine uygun bir tedavi uygulanacaktır.

Sık idrara çıkmaya bitkisel çözüm kürü ile doğal yollarla tedavisi:
Sık idrara çıkma sorunu için tamamlayıcı alternatif olarak uygulanabilecek bitkisel çözüm yöntemleri de vardır. Şifalı bitkiler ile hazırlanacak kürler sık idrara çıkma konusunda faydalı olacaktır.
1) Andız kökü kaynatılır ve sabah akşam birer bardak içilir.
2) Hindistan cevizinin büyüğü yenir.
3) Kestane pişirilerek yenilir.
4) Anason ve öd ağacı kaynatılır, birer bardak içilir.

Comments
 1. bebek
 2. yağmur
 3. aysel
 4. merve
 5. ..................
 6. ayşe
 7. duygu
 8. Armağan
 9. cahide
 10. ali
 11. Büşra
 12. Nurdan
 13. nese
 14. Besime
 15. pinar
 16. sema

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir