Andız Pekmezinin Faydaları-Andız Çayı Pekmezi Nasıl Kullanılır ve Yapılır

Andız Pekmezinin Faydaları-Andız Çayı Pekmezi Nasıl Kullanılır ve Yapılır

Andız Pekmezi ve Andız Çayı

Andız Pekmezi ve Andız Çayı

Andız Pekmezi özellikle Toros Dağları eteklerinde doğu akdeniz bölgesinin yüksek rakımlı dağlık ve yayla coğrafyasında yetişen bir tür akdeniz bitki örtüsü ağacı olan Ardıç ağacının kozalağından elde edilen bir tür pekmezdir. Andız pekmezi % 100 el değmemiş ve natürel bir takım işlemlerden geçirilerek elde edilebilen bir doğal pekmez türüdür.

Andız kozalağı içerisinde bir çok uçucu bitkisel esansiyel yağ çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle andız kozalağı tam manasıyla bir şifa kaynağıdır. Andız kozalağında bulunan eterli yağlar arasında yüzde 40 civarında inulin, eterli uçucu yağ helenin, sabit yağ, triterpenler ve acı maddeler yer almaktadır.

Andız kozalağı nasıl yenir:

Andız kozalağı sade olarak da yenilebildiği gibi tahinle karıştırılarak da yenilebilir.

Andız pekmezi nasıl kullanılır:

Andız pekmezinin kullanımı aslında yenilmek suretiyle tüketilmesi haricinde başka bir kullanım şekli bulunmayan bir pekmezdir. Andız pekmezi, şifalı bitkilerin çok yönlü etkilerine örnek gösterilebilecek bir bitkidir.

Andız pekmezinin faydaları ve kullanımı: Öncelikle andız pekmezi hangi hastalıklara iyi gelir sorusuna yanıtlar vererek andız pekmezi faydaları ve yararları hakkında bilgiler verelim

Andız pekmezi şeker hastalığına, kıl kurduna, mide ve bağırsak sancılarına iyi gelmektedir. Kıl kurdu bitkisel tedavisi ve şeker hastalığına bitkisel çözüm amacıyla andız pekmezini sabahları susuz yarım çay bardağı, sulu bir çay bardağı andız pekmezi içilerek bu bitkisel çözüm kürü yerine getirilmelidir. Söz konusu rahatsızlıkların belirtileri iyice kayboluncaya kadar andız pekmezi bitkisel kürüne devam edilir.

Bronşit, solunum yollarını açma, ağızdaki mikroplara karşı ve soğuk algınlığına karşı palıza yapılarak ılık ılık yenilir. Vücudun yumşamasını sağladığı gibi öksürük varsa derhal etki ederek öksürüğe çare olur. Yine pekmez veya palızası nişasta ve irmikle hamur yapılarak çıbanların üzerine sarılır. Yara ağzındaki eti ve pis kanları eritir. Yaradaki iltihabı içine çekerek iyileşmesini sağlar. Kuş palazı olan çocuklara yedirilerek hastalığın hafif geçmesi sağlanır. Günde bekletilen pekmez vücuda direnç vermektedir.

Andız Çayı Nasıl Yapılır:
1 çay bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı andız unu koyup karıştırın ve için. ayrıca bal ile de karıştırıp tüketebilirsiniz.

Andız Çayının Faydaları Nelerdir:

Akdeniz bölgesinin yüksek rakımlı bölgelerinde yetişen, ardıç olarak da bilinen ağacın kozalaklarından el değmeden öğütülerek imal edilen andız unu ile yapılan andız çayı ,pekmezdeki bütün faydaları içinde aynen barındırmaktadır.

-Andız çayı kan şekerine iyi gelir.

-Andız çayı kansızlığa iyi gelir.

– Andız çayı kuru öksürük, balgam, bronşit, AFT yaraları, sinüzit, geniz akıntısı, bademcik şişmesi gibi boğaz hastalıklarına iyi gelir. Diğer yandan böbreklerde görülen taşları düşürür ve böbreklerin iltihaplanmasına mani olur. Sedef hastalığına bitkisel çözümler arayanlar için andız çayı tavsiye edilmektedir. Andız çayı aynı zamanda yetişkinlerde görülebilen gece altını ıslatma sorunları için de doğal tedavi sağlamaktadır. Ayrıca andız çayı ile sarılık, alerjik kaşıntı,egzama, mide bulantısı, akciğer ve karaciğer lekelerine bitkisel çözümler sunar. Kronik yorgunluğa iyi gelen andız çayı bağışıklığı güçlendiren bitki çayları arasında mutlaka hatırlanması gereken bir bitkisel çaydır.

– Andız çayı saç dökülmesi tedavisi için de kullanılmaktadır. Özellikle kalıcı saç dökülmesine karşı da faydaları olan şifalı çaydır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir