Harnup Pekmezinin Faydaları-Harnup Pekmezi Özü Ne İşe Yarar ve Yararları

Harnup Pekmezinin Faydaları-Harnup Pekmezi Özü Ne İşe Yarar ve Yararları

harnup pekmezi

harnup pekmezi

Keçiboynuzu ülkemizde özellikle akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelerde yetişebilen bir ağaç ve bu ağaçtan elde edilen bitkidir. Ortalama olarak 10 metre yüksekliğe ulaşabilen keçiboynuzu ağacı, yıl boyunca 4 mevsim süresince yaprakları yeşil kalabilen bir ağaçtır. Keçiboynuzu adını siyah renkli ve gerçekten keçinin boynuzuna benzeyen görünüme sahip olan meyvesinden almaktadır.

Halk arasında harnup meyvesi olarak ta bilinen keçiboynuzu sağlık açısından oldukça faydalı ve bir o kadar da besleyici bir meyvedir. Keçiboynuzunda bulunan vitaminler ve mineraller arasında A, B ve E vitaminleri ile bol miktarda potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri bulunmaktadır. Harnup meyvesi çiğ biçimiyle tüketilebildiği gibi pekmezi yapılarak ta tüketilebilir. Oldukça yaygın bir üne sahip olan harnup pekmezi, hem çocuklar, hem de yetişkinler ve yaşlılar için şiddetle tavsiye edilen son derece yüksek bir besin değeri ile besleyici özelliğe sahip bir pekmez çeşididir. yüksek besin değeri ile özellikle zayıflık çekenlere ve gelişim çağındaki çocuklara oldukça faydalı bir besindir.

Keçiboynuzu meyvesi nasıl kullanılır?

Keçiboynuzu meyve şeklinde taze ya da kurutulmuş haliyle tüketilebilmektedir. Ayrıca keçiboynuzu çekirdeği de içerdiği yoğun mineraller dolayısıyla bir çok hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılabilmektedir. Keçiboynuzunun sadece meyvesi ve çekirdekleri değil, yaprakları da keçiboynuzu çayı yapımı için kullanılan bir parçasıdır. Bizim bu yazıda asıl bahsetmek istediğimiz şey ise harnup pekmezi veya keçi boynuzu pekmezi olarak bilinen pekmezidir. Özellikle kansızlığa bitkisel çözüm arayan kadınlar için kan yapıcı besinler arasında ilk önerilecek besin harnup pekmezidir. Diğer taraftan erkeklerde kısırlığın nedenlerinden bir tanesi olan sperm azlığı için de bitkisel çözüm arayanlara doktorlar harnup pekmezini öneriyorlar.

Harnup Pekmezinin Faydaları

Harnup pekmezi kalsiyum bakımından çok zengindir. 1 birim harnup pekmezi içerisinde 3 birim sütün barındırdığı kalsiyum kadar kalsiyum minerali bulunmaktadır. Harnup pekmezi hangi hastalığa iyi gelir diye merak edenlere öksürüğe iyi gelmesi, gribi iyileştirmesi, kemik erimesine bitkisel çözüm olması, kansızlığa iyi gelen bitkiler arasında olması da hatırlanmalıdır. Tüm bu sağlık bakımından faydalarının arkasındaki şey E vitamini bakımından son derece zengin olması yatmaktadır.

Akciğer temizlemek için bitkisel kür arayanlara keçiboynuzu kürü tavsiye ediliyor. Akciğerdeki katranı ve nikotini söken keçiboynuzu göğüs ağrısına iyi gelir, ciğerlerin daha iyi nefes almasını sağlar ve nefes darlığına bitkisel tedavi sunar. Alerjik rinit ve öksürük şikayeti bulunanların da harnup pekmezi içmelerini öneriyoruz.

Harnup Pekmezi Ne İşe Yarar:

Öncelikle keçiboynuzu pekmezinin faydaları yukarıda saydıklarımızla kesinlikle sınırlı değil. Harnup pekmezinin kullanım şekli ile orantılı olarak değişik şifalar sunuyor. Sindirim sistemi için son derece önemli bir etkisi olan harnup pekmezi, bağırsak tembelliği, midede gaz, ülser, gastrit, reflü gibi şikayetlere karşı da iyileştirici etkisi ile dikkat çekmektedir. Midede şişkinlik ve gazlanma şikayetleri olanların yemeklerin sonunda az bir miktar keçiboynuzu pekmezi yemelerinde hiç bir sakınca yoktur. Bağırsaklara faydası sadece gastrit ve şişkinliğe iyi gelmesi ile de sınırlı değil. bağırsak kurdu, tenya, solucan ve diğer bağırsak parazitlerinin vücuttan söküp atılmasına aracılık eder. Mideyi güçlendirir. Ağır ve diş sağlığı açısından da son derece kullanışlıdır. Özellikle diş eti hastalıklarını daha en başında iyileştirir ve diş minelerini güçlendirerek diş çürümesine mani olur.

Yüksek doğal şekerler, zengin mineraller (özellikle çinko) ve vitaminler (A, B, B2, B3, D) içeriği dolayısıyla doğal güç ve besin kaynağıdır.

Yüksek sodyum ve potasyum içeriği sayesinde tansiyon, karaciğer ve akciğer üzerine çok yararlı etkileri bulunmaktadır. Kanın zehirli maddelerini temizler.İnsanlığın korkulu rüyası akciğer kanserini %90 oranında önleme gücüne sahiptir.Kalbe faydalıdır, kalp çarpıntısını önler. İnsan vücuduna giren radyasyonu dışarı atar.İshale karşı mükemmel takviyedir. Kabızlık şikâyeti olanların da tüketmesi gereken bir meyvedir.Bin derde deva olarak bilinen keçiboynuzunun, ağrı kesici, antiseptik, bağışıklık güçlendirici özelliği bulunuyor.Keçiboynuzu aynı zamanda sperm sayısını artıran özelliğede sahiptir. Aktif sperm sayısı az olan ve az sperm sayısından dolayı çocuğu olmama riski yüksek baba adaylarının kullanmasında büyük fayda vardır.

Harnup pekmezi kilo aldırırmı

Harnup pekmezi neticede şekerli bir besin ve ölçüsüz kullanıldığında kilo aldırabiliyor. harnup pekmezinin kalorisi de diğer pekmezlerden aşağı kalır değil. 100 gramında ortalama 280 kalori bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir