Keten Tohumu Yağı Faydaları Zararları Nedir- Keten Tohumu Nasıl Kullanılır

Keten Tohumu Yağı Faydaları Zararları Nedir- Keten Tohumu Nasıl Kullanılır

Keten Tohumu Yağı sadece ülkemizde değil tüm dünyada faydaları ve yararları ile gündeme gelen bir bitkisel yağ çeşididir.  Keten Tohumunun kullanım yöntemi de ne için kullanılacağına göre değişebilmektedir. Şimdi sizlere keten tohumu nasıl kullanılır bunu aktardıktan sonra keten tohumunun faydaları ve zararları neler olabilir bu konuya değineceğiz.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır? Keten tohumunun kullanımı elde edilecek faydaya göre farklı şekillerde olabilmektedir.

Keten tohumunu çiğnemek: Keten tohumu önemli bir besin maddesidir. Bundan dolayı da pekala çiğnenebilir. Ancak yenirken bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Keten tohumu doğal olarak biraz sert bir yapıdadır. Bu nedenle iyice çiğnenmediği takdirde tam manasıyla sindirilemediği için tam olarak faydalanılmadan vücuttan atılabilir.

Öğütülmüş keten tohumu nasıl kullanılır : Öğütülmüş keten tohumunu toz haline getirmek suretiyle suda eritmek tüketimi açısından kolaylık sağlar. Bu sayede öğütülmüş keten tohumu daha kolay sindirimi mümkün olacaktır. Öğütülmüş keten tohumu aynı zamanda bal yoğurt salata gibi besinlere ilave etmek suretiyle veya hamurun içerisine konulmak yoluyla da tüketilebilir.  Kek ve kurabiyelere keten tohumu hoş bir aroma ve tat vermektedir.

Keten Tohumu Çayı Nasıl Yapılır ve Kullanılır : Öğütülmüş 1 çay kaşığı keten tohumu 1 bardak sıcak suda demlenir, süzüldükten sonra içilir. Keten tohumu çayının faydaları arasında bağırsak yumuşatıcı etkisi önemlidir.

Keten tohumu kapsülü olarak kullanımı : Keten tohumundan elde edilen keten tohumu kapsülü özellikle yurt dışında flaxseed oil (keten tohumu yağı) adıyla oldukça yaygın bir biçimde eczanelerde ve hipermarketlerde satılmaktadır.

Keten tohumu yağı nasıl kullanılır: Keten tohumunun belki de en yaygın kullanım yolu hiç şüphesiz keten tohumu yağıdır. Bu bitkisel şifa dağıtan yağdan günde 1 tatlı kaşığı alınması yeterlidir. Keten tohumu yağının faydalarının devamını sağlamak için sıhhi koşullarda saklamak gerekmektedir.

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir

keten tohumu yağı nasıl kullanılır

keten tohumu yağı nasıl kullanılır

• Keten tohumu yağı kalbi besler ve kalp damar tıkanıklıklarına karşı kalbi korur. Keten tohumu yağında bulunan yağ asitlerinin kötü kolesterolü düşürücü iyi kolesterolü artırıcı etkisi vardır. Keten tohumu yağı aynı zamanda bağırsak çalıştırıcı ve cilt gençleştirici bir bitkisel yağdır. Eklem kireçlenmesine karşı bitkisel çözüm olan keten tohumu yağı eklem romatizmasına eklem ağrılarına ve şişliklere iyi gelmektedir.
• Yapılan bilimsel araştırmalarda keten tohumu yağındaki bitkisel kimyasalların vücutta kanser hücrelerinin oluşumuna engel olduğu ortaya çıkmıştır.

• Keten tohumu yağı bedenimizin faaliyetlerini sağlıklı bir biçimde sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu önemli yağ asitlerinden bir tanesi olan omega-3 yağ asitleri ve özellikle de alfa linolenik asit (ALA) bakımından bir hayli zengin bir besin maddesidir.

• Alfa linoelik asitler özellikle kanserojen tümörlerin gelişimine baştan mani olmaktadır. Diğer yandan ALA bağışıklık sistemini güçlendirici özellikler taşıması nedeniyle AIDS veya Hepatit gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklarda vücut direncini yükseltici etki yapması nedeniyle de faydalıdır.
* Keten tohumu yağı aynı zamanda safra kesesi içerisinde bulunan ve şiddetli ağrılara neden olabilen safra taşları’nı dökmek için de kullanılan bir bitkisel çözüm kürüdür.

Keten tohumu yağı nasıl kullanılır ;

– Keten tohumu yağını ısıtmadan ve yüksek sıcaklıklara maruz bırakmadan tüketmek gerekmektedir. Yüksek ısı keten tohumu yağındaki OMEGA-3 yağ asitlerinin parçalanmasına neden olmaktadır.
– Benzer şekilde ultraviyole ışınları da keten tohumu yağındaki faydalı vitaminleri ve yağ asitlerini parçalıyor. Bundan dolayı gün ışığından korunaklı bir yerde muhafaza etmek gerekmektedir.
– Bekletildiğinde zamanla içerdiği besin değeri kalitesi düştüğü için keten tohumunu küçük şişeler halinde satın alarak tüketmek daha akılcı bir yol olacaktır.
– Isıya karşı son derece duyarlı olan keten tohumu yağını uzun süre saklayacaksanız mümkünse dondurarak muhafaza etmek gerekmektedir.
– Keten tohumu yağı alınacak ise merdiven altı üretim yapan işletmelerin ürünleri yerine belki biraz daha pahalı ama kalitesi belli olan markaların ürünlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca aldığınız şişede keten tohumu yağının üretim ve tüketim tarihleri ürünün etiketinde yazmalıdır.

– Keten tohumu yağı soğuk zincirle saklanmış ve dağıtılmış olmalı.

– Diğer yandan keten tohumu yağındaki omega3 yağ asitlerinden birisi olan alfalinolenic asidin rafine yağ işlenmesi esnasında yok olduğu bilinmektedir. Bu nedenle işlenmiş keten tohumu yağı yerine doğal olarak yağı çıkartılmış olan keten tohumu yağı daha besleyicidir.

Günlük Olarak Keten Tohumu Ne Kadar Alınmalıdır?

Keten tohumunun faydalarından en ideal düzeyde yarar sağlamak istiyorsanız günlük ortalama 3 tatlı kaşığı keten tohumu kullanmanız yeterli olacaktır. Bu miktardan fazla tüketilmemesini tavsiye etmiyoruz. Zayıflamak için iştah kesici olarak keten tohumu kullananlar yemeklerden ortalama 45 dk önce aç karnına her öğün 1 tatlı kaşığı keten tohumu yağı içmelilerdir. Ardından 2 su bardağı su içilir.

Keten tohumu yağı hangi yiyeceklerle birlikte alınabilir.

Keten tohumununu veya yağını tüketirken suyla birlikte almak daha avantajlı olacaktır. Ancak tadını iyileştirmek amacıyla bal ve yoğurt ile birlikte karıştırılarak yenilmesinde de herhangi bir mahzur yoktur.

Keten Tohumunun Zararları Yan Etkileri Nelerdir

• Prostat kanseri şüphesi olanlarda keten tohumu yağı kullanmak risklidir. O nedenle prostat kanseri şüphesi olan erkekler kullanmamalı.

• Keten tohumu ve yağı kadınlık hormonlarının salgı düzeylerini emziren annelerde ve hamilelerde değiştirebilmektedir. Bu nedenle emzikli annelerin ve gebelik şüphesi olan bayanların keten tohumu ve yağı kullanmamaları önerilir.

•Bir çok tıbbi ilacın emilimine mani olabilen keten tohumu ve yağı, ilaç tedavisi gören kişilerce ilaç alındıktan sonra en az 2 buçuk saat sonra yenilmelidir.

•Keten tohumu ve yağının herhangi bir rahatsızlığa karşı kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması ve de ürün kalitesinin belirtilen kriterleri %100 karşılaması gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir