Narın Faydaları Nelerdir-Nar Suyunun Hamilelikte Faydaları Zararları

Narın Faydaları Nelerdir-Nar Suyunun Hamilelikte Faydaları Zararları

narın faydaları

narın faydaları nar resim resimleri

Nar özellikle sonbahar ve kış aylarında soframızı süsleyen bir meyve olarak bilinir. Ülkemizde de yaygın bir biçimde üretilen nar, en çok nar suyu ve nar ekşisi olarak kullanılmaktadır. Narın sağlığa olan yararları ise az bilinen bir konu olduğundan dolayı okurlarımızı bu konuda aydınlatmak, narı daha bilinçli tüketmek için gerçekten faydalı olacaktır. Nar her şeyden önce arteoskleroz adı verilen damar sertliğine iyi gelen yiyecekler arasında önde gelmektedir. Narın faydaları sadece kalp ve damar sağlığı açısından önemli olmasından dolayı değildir. Nar aynı zamanda kanser ve şeker hastalığı gibi bir çok kişinin şifa aradığı hastalıklara karşı da bitkisel çözüm yolu sağlamaktadır.

Özellikle ABD’de ve avrupada son yıllarda oldkça dikkat çeken ve bilimsel araştırmalara konu olan nar doğal bir bağışıklık sistemi koruyucu, kalp ve damar sağlığını güçlendirici ve içerdiği yüksek antiksidan içeriği nedeniyle yaşlanmayı önleyici etkileri ile bilimsel olarak ta faydalarını ispatlamış bir meyvedir.

Nar sadece meyvesi ile değil, gerek nar suyu biçiminde tüketilsin, gerekse nar çekirdeği veya nar ekşisi olarak besin olarak kullanılsın, özellikle prostat kanseri, akciğer kanseri, meme kanseri, lenfoma gibi değişik kanser türlerine karşı koruma sağlıyor. Akciğer temizliği için etkili bir meyve olan nar, bilhassa sigara tiryakileri tarafından içerdiği C vitamini nedeniyle sık tüketilmesi gereken bir yiyecektir. Narın içerisinde bulunan bitkisel kimyasallar veya diğer adıyla fitokimyasal maddeler, polifenoller özellikle damar tıkanıklığına, felce, inmeye karşı vücudun bağışıklığını etkinleştirmektedir.

Narda Hangi Vitaminler Var?

Potasyum ve demir minerali ile B1 ve C vitamini bakımından son derece zengin olan nar, doğal bir antioksidan deposudur.

Mikrop öldürücü besinler olarak adlandırılan bir takım bitkiler, meyveler veya sebzeler doğal antibiyotik vazifesi görerek vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır. İşte nar da mikropları öldüren bitkiler arasında yer alan bir meyve çeşididir. Nara mikrop kırıcı özelliğini kazandıran ise polifenoller adı verilen bitkisel kimyasallardır. Bu bitkisel enzimler vücutta hastalıklara neden olan (patojenik) mikropların yanı sıra, parazit, protozoon ve mantar türlerine karşı da koruma sağlamakta ve bu patojenik etkenlerin büyümelerini ve çoğalmalarını engellemektedir.

Şeker hastalığına karşı oldukça etkili bir içecek olan nar suyu, şeker hastalığına karşı kan şekerini düzenleyici etkisiyle doğal tedavi olanağı da sağlamaktadır. Kan şekerinin yüksek oranda seyretmesi sadece diyabete değil, aynı zamanda değişik kanser türlerine de yol açtığı için, kan şekerini düşüren nar suyu, kansere karşı da koruma sağlayan bir meyve suyu olarak kabul edilebilir.

Narda bulunan polifenol maddeler, damarlarda tıkanıklığa neden olan damar çeperinde yağ birikmesine engel olur ve damar açıcı bitkisel etkiye sahiptir. Tansiyonu da dengeleyen nar meyvesi, aynı zamanda düşük tansiyon sorununa da iyi gelmektedir. Damar açıcı etki nedeniyle nar, cinsel gücü arttırıcı yiyecekler grubuna giren ender özelliklere sahip bir besin maddesidir.

Nar Zayıflatırmı?

Narın içerdiği meyve şekeri, kan şekerini dengelemekte vee açlık hissi oluşturan insülin hormonunun salgılanmasını baskılamaktadır. Bu yönüyle açlığı bastırıcı ve tok tutucu bir meyve olan nar kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Son derece düşük kalorisi olan narın 200 gra gelen 1 iri boy adedinde ortalama 150 kalori bulunmaktadır. Bu noktada zayıflamak için nar suyu içmek yerine narın çekirdekleri ile birlikte kendisini tüketmenin daha faydalı olacağını söyleyebiliriz. Çekirdekli nar, hem sindirim sistemini çalıştırması hem de nar çekirdeğinde bulunan bir takım elementlerin ve bitki kimyasallarının bölgesel yağları eritme yeteneği olduğu bilinmektedir. Bu noktada nar bölgesel zayıflama sağlayan bir meyve çeşididir demek pekala mümkündür.

Nar suyu her ne kadar iyi bir idrar ve ödem sökücü olsa da neticede sindirimi oldukça kolay bir meyve suyu olması ve nar meyvesine nazaran 2.5 kat daha fazla olması nedeniyle kilo vermek için pek te tercih edilmemektedir.

Narın ve Nar Suyunun Faydaları Video İzle

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir