Ökseotu Faydaları Yararları Kullanımı-Ökse Otu Ekstresi Neye İyi Gelir

Ökseotu Faydaları Yararları Kullanımı-Ökse Otu Ekstresi Neye İyi Gelir

Ökse Otu Faydaları

Ökse Otu Faydaları

Bir asalak bitki olan ökseotu ağaçların dalları üzerinde asılı bir ot biçiminde yetişir. Silindirik saplı, çiftler halinde dallanmış ve hafifçe kalınlaştırılmış düğümleriyle karakterize olan ökseotunun yüksekliği 60 cm (yavaş büyür) ye kadar ulaşabilir. Ökseotunun en ucunda ve sarımsı-yeşil renkli yuvarlak oval yaprakları vardır. Bu yapraklar kış boyunca yeşil olarak kalabilmektedir. Aralık ayında, ökseotunun yuvarlak şekilli ve beyaz renkli meyveleri olgunlaşır. Ökseotunun çiçekleri sonbaharın son dönemlerinde ortaya çıktıktan hemen sonrasında meyveler görünür. Bu bitkinin ömrü yaklaşık 70 yıldır. Kavak, söğüt, huş, armut ve elma ağaçları, alıç, erik, kiraz, akasya, akçaağaç, kestane, ıhlamur, veya daha nadiren kül veya kızılağaç gibi ağaçların dallarında arasında bulunabilir ağaçlar. Ökseotu en “değerli” türü elma ağaçlarında yetişir.

Ayrıca, armut köknar, huş, gül türü ağaçlarda yetişen ökseotu da bitkisel şifa amacıyla kullanılabilecek kaliteli vasıfta ökseotu çeşitleri arasında kabul edilir. Eskiden ökseotunun ağaçlara konan kuş dışkılarından ortaya çıktığı sanılırdı. Bunun nedeni aslında oldukça basittir. Ökseotu kuşların çok konduğu ağaçlarda yetiştiği için insanlar böyle bir izlenim edinmiş olabilirler. Ökseotu eski çağlarda büyücülük ve pagan inanışlarında tılsımlı bir bitki olarak görülmekte ve büyü yapımında temel malzemelerden birisi olarak kullanılmaktaydı.

Özellikçe çocuk sahibi olamayanlara eski çağlarda ökseotundan yapılan iksirler verilirdi. Vikingler arasında ökse otunun ölüleri diriltme gücünün olduğuna inanılırdı. Ayrıca Romalılarda evlilik töreninde evliliğin resmen geçerli olabilmesi için çiftlerin başının üzerine ökse otu tutularak öpücük vermeleri gerekirdi. Kötü ruhlardan koruyucu etkisinin yanı sıra cadıları uzaklaştırmak için de ökse otu kullanılırdı.

Ökse otunun Faydaları Yararları Nelerdir?

Ökseotu günümüzde biyokimyasal yapısı nedeniyle değişik hastalıkların ve rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir bitki olarak bilinmektedir. Antispazmodik, kas gevşetici, bağışıklık sistemini stimüle eden ve idrar, ödem söktürücü etkileri nedeniyle kullanılan ökse otu aynı zamanda öksürük, bronşit, astım, hipertansiyon, epilepsi, histeri, sinirlilik, kanseri durdurucu etkisi nedeniyle kanser hücrelerinin çoğalmasını durduran, kardiyak iskemi, psikolojik gerilim, bunalım ve depresyon, halsizlik, kronik yorgunluk, hıçıkırığa bitkisel çözüm, sindirim ve boşaltım sistemi ile ilgili kas krampları,gut hastalığı, ganglionlar, yaşın ilerlemesiyle birlikte gelişen bağışıklık sistemi zaafiyetleri gibi bir çok rahatsızlığın ve hastalığın bitkisel tedavisi amacıyla ökseotu kullanılmaktadır.

Ökseotu Bitkisel Tedavi Amacıyla Nasıl Kullanılır

Ökseotunu hastalıklara karşı bitkisel çözüm yolu ve tedavi kürü olarak kullanmadan önce doktor tavsiyesi ve kontrolünden geçmeniz gerektiğini hatırlatalım. Ökseotunun faydaları ve yararlarından tıbbi tedaviler için faydalanılacak ise temiz nemsiz ve açık havada kurutulmuş ökseotunu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Ökse Otu Ekstresi Nedir

Ökse otu öncelikle kansere bitkisel çözüm olarak kullanılabilen cytostasis faydaları olan bir bitkidir. Bir çok kanser türünün gelişimini durduran ve hatta gerileten ökse otu, kemoterapinin nagatif etkilerini de en aza indiren ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir faydaya ve özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini canlandıran ökse otundan elde edilen ökse otu ekstresi bu özelliğinden ötürü sadece kanser tedavisi için değil, romatoid artrit, epilepsi, romatizma, ve yüksek tansiyon gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Ökse Otu Ekstresi Nasıl Kullanılır?

Ökse Otu Ekstresinin Kullanımı ve Uygulanışı da merak edilen bir konu olup değişik hastalıklara karşı uygulamasını sizlere örneklerle verelim.

İnatçı öksürük, saman nezlesi, alerjik rinit gibi hastalıların bitkisel tedavisi için ökse otu ekstresinin kullanımı oldukça basittir. 100 ml su içerisine bir çay kaşığı Ökse Otu Ekstresi karıştırılır ve günde 3 kez aç karnına içilir. Alerjik astım, sinir nöbetleri, histeri, nevroz, baş dönmesi, arteriyel hipertansiyon, kardiyak iskemi, hipertansiyon, hıçkırık, sindirim ve uterus krampları, yaşılıkla ilgili hafıza bozuklukları, bunama ve demans, virosis, bağışıklık sistemi bozuklukları , gangliyoner hastalıklar, bronşit için ise 100 ml su içerisinde yarım çay kaşığı ökse otu ekstresi ilave edilir ve günde 4 kez aç karına içilir.

Lavman yoluyla da kullanılabilen ökse otu ekstresi 1 ölçü ökse otu tennürü ile 5 ölçü su şeklinde karıştırılarak uygulanır. Gut ve siyatik hastalıklarında ise hastalıklı bölgeye 1 e beş oranında karıştırdıktan sonra kompres yapılarak her 4 saatte bir uygulanır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir