Bağırsak tıkanıklığına ne iyi gelir-Bağırsak tıkanıklığı tedavisi nedir nasıl geçer?

Bağırsak tıkanıklığına ne iyi gelir-Bağırsak tıkanıklığı tedavisi nedir nasıl geçer?

Bağırsak Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Bağırsak Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Bağırsak tıkanıklığı adı verilen sindirim sistemi problemi aslında sindirim sisteminde pek çok kişide görülen kabızlık, hazımsızlık ve bağırsak tembelliği gibi şikayetlerle bir arada görülen bir sağlık sorunudur. Hatta denebilir ki bağırsaklarda oluşan tembellik nihayetinde bağırsak tıkanıklığına yol açmaktadır. Sağlık açısından oldukça büyük riskleri içerisinde barındıran bağırsak tıkanıklığına ne iyi gelir diye soranlara verilecek en makul cevap, bağırsakları çalıştıran ve bağırsak tembelliğine iyi gelen yiyecekler olacaktır. Bu yiyeceklerin büyük kısmı lifli yiyecekler ve besinler olarak bildiğimiz sebze ve meyve türlerinden başkası değildir. Bağırsakların tıkanmaya başlaması ile birlikte bağırsak hareketleri yavaşlamaktadır. Bu da bu organların, özellikle de kalın bağırsağın sindirim işlevlerini tam manasıyla yerine getirememesi sonucunu doğurmaktadır.

Bağırsak tıkanıklığının nedenleri nelerdir:

* Bağırsaklarda sindirim için gerekli olan su dengesinin sağlanamaması ve bağırsakların susuz kalması
* Bağırsaklarda görülen parazitler
* Sindirilemeyecek kadar katı bir takım materyaller (saç,kıl, tırnak vb) sindirim sisteminde birikmesi
* Bağırsak tembelliği
* Sürekli katı gıdalarla beslenme alışkanlığı
* Çocuk felci,
* Ağır metaller, kimyasal zehirlerden kaynaklı zehirlenmeler (arsenik veya kurşun zehirlenmesi gibi).
* Lifçe zengin yiyeceklerle beslenme alışkanlığının kişide oluşmaması
* Ağırlıklı olarak işlenmiş gıdalar, kızarmış yiyecekler ve “kötü yağlar, rafine un ve şekerle beslenme alışkanlığı
* Yeteri kadar meyve ve sebze tüketimi eksikliği
* Vücuttan ödem söktürücü ve sıvı atıcı şeylerin kullanımı

Bağırsak tıkanıklığının belirtileri nelerdir:

Bağırsak tıkanıklığının belirtileri kişiden kişiye değişim gösterebilmektedir. Bazı kişilerde diyare (ishal) türü belirtiler ortaya çıkabilirken, ağırlıklı olarak karın ağrısı, tuvalet yapmada zorlanma, irritabl bağırsak sendromu gibi bir takım yaygın belirtiler ortaya çıkmaktadır. Kabızlık ta bağırsak tıkanmasının en klasik belirtisi olarak bilinir.

Bağırsak Tıkanmasına Karşı Ne Yapılmalı?

Bağırsak tıkanıklığına neden olan etkenin tespiti, bu sağlık sorununun çözümünde en etkili yol olacaktır. Şayet parazitler, zehirlenmeler gibi beslenme dışı sebepler varsa bu durumda doktor kontrolünde bir tedavinin uygulanması gerekebilir. Beslenme alışkanlıkları nedeniyle ortaya çıkan kabızlık ve bağırsak tıkanması tedavisi ise beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarının değişimiyle kolayca halledilebilir. Peki bağırsak tıkanıklığına karşı ne yapmalıyım?

1) Öncelikle sindirim sisteminin ihtiyacı olan sıvının alınmasını sağlamakla işe başlayabiliriz. Günde 8 bardak su, veya 2 litre su içmek klasik bir tabir olacak ama bu işin en önemli tedavi yoludur. Vücudumuzu kesinlikle susuz bırakmamalıyız.

2) Mümkün olduğunda fazla çeşitte meyve ve sebze tüketmek gerekmektedir. Bu noktada ABD sağlık bakanlığının günde 5 meyve sebze yiyin kampanyasını hatırlamak iyi olur. Tabi günde 5 çeşit meyve veya sebzeyi 10 a çıkarırsanız bu da elbette sizin sağlıklı yaşamınız için sayısız fayda sağlayacaktır.

3) Tüm gün evde oturmayın. Mümkün olduğunca yürüyüş yaparak bedeninize hareket katın.

4) Günlük beslenme programında mümkün olduğunca “iyi yağlar” olarak adlandırılan zeytinyağı, ketenyağı gibi yağlardan tüketmeye özen gösterin. Ayrıca fındık yağı, balık yağı, otla beslenen hayvanların yağları da bu kapsamda değerlendirilebilir.

5) Kabızlık ve bağırsak tıkanıklığı gibi şikayetler, beslenme alışkanlığınızda ciddi bir takım bozuklukların olduğuna işaret etmektedir. Bu noktada bir diyetisyen ve beslenme uzmanından destek almanız ömrünüzü uzatır ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

Comments
  1. nefise

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir