boşaltım hızlandırıcılar-boşaltım hızlandırıcı bitkiler nelerdir-idrar sökücü bitki kürü

boşaltım hızlandırıcılar-boşaltım hızlandırıcı bitkiler nelerdir-idrar sökücü bitki kürü

Boşaltımı hızlandıran bitkiler özellikle kabızlık tedavisi için gerekli olan bitkisel çözümleri arayanlara faydalı olacak bir alternatif şifa kaynağı teşkil etmektedir. Şimdi boşaltımı hızlandıran ve idrar söktürücü bitkiler meyveler ve sebzeler nelermiş bir göz atalım

Ödem nedir? Vücutta çok fazla su birikmesine ödem denir. Bazen kalp, damar ve böbrek rahatsızlıklarının belirtisi olabilmekle birlikte bazı alerjik vakalarda ve beyin travmalarında tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Derialtı ve kaslardaki dokuların arasında, kalp, akciğer ve karın iç zarları yani seröz boşluklarda serbest sıvı birikmesi ödemin tespit edilmesini mümkün kılmaktadır.

Ünlü tıp düşünürlerinden Hipokrat ödem için en etkili tedavi yolunun kan aldırmak olduğunu belirtmiş ve bu konuda sülük kullanılması tavsiye edilmiştir. Evde ödem atmak için hazırlanabilecek kürler ise aşağıdaki gibidir.

Ödem söktürücü bitkiler: Ödem nasıl atılır?

Ödem bitkisel tedavisi için I. formül: 1 bardak kaynar haldeki suyun içine 4-5 gram civarında kiraz sapı atılır. 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra içilir. Bu ödem için kiraz sapı küründen her gün 2-3 bardak içilmelidir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki ödem tedavisi için II. formül: 1 bardak kaynar suya 4-5 gram kadar enginar yaprağı atılıp 10 dakika demlenmesi beklenir. Bu kürden günde birkaç bardak içmek ödem atmaya yardımcı olacaktır.

Bir başka ödem atma kürü ise şöyle hazırlanır: 1 bardak sütün içine 1 bağ ince şekilde doğranmış maydanoz atılır. Süt yarıya ininceye dek hafif ateşte ısıtılır. Süt kaynamadan ocaktan alınır ve bu kürden gündüz vakti 2 saatte bir 2 çay kaşığı içilir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin ödem atmak için tavsiye ettiği bir başka kür ise şöyledir: 1 bardak kaynar durumdaki suyun içerisine 6 gram püskül ilave edilir ve 10 dakika kadar demlenmesi beklendikten sonra içilir. Püskül küründen günde 2-3 bardak içilmesi gerekmektedir.

Ödemden kurtulmak için yukarıdaki, Prof. Dr. Ahmet Maranki ödem kürlerinden dilediğinizi kullanabilirsiniz.

abızlığın bitkisel tedavisi: Kabızlık nasıl giderilir, bitkisel tedavisi nasıl yapılır? Prof. Dr. Ahmet Maranki kabızlık için bitkisel tedavi yolları ve formülleri.

1 bardak suyun içine 10 gram kadar ufalanmış taze keçiboynuzu meyvesi atılır. Keçiboynuzu bitkisi 10 dakika kaynatılır ve ılıdıktan sonra içilir. Bu kürden günde 3 bardak içilir.

Kazılığa iyi gelen bitkiler arasında kuru üzüm de bulunmaktadır. 1 bardak kaynar durumdaki suyun içine 10 gram kuru üzüm ilave edilip 10 dakika kaynatılır. Kabızlık için bitkisel çözüm sağlayan bu üzüm küründen her gün 3 bardak içilmelidir.

Kabızlık için lahana kürü: Lahana yaprakları sıkılarak suyu çıkarılır ve bu lahana suyundan sabah aç karnına, öğleyin ve gece yatmadan evvel birer bardak içilir.

Bir başka lahana kürü ise şöyle hazırlanır: 10 adet lahana yaprağı kaynatılır ve ılıyan suyundan günde 2-3 bardak kadar içilir.

Kabızlık tedavisi için papatya kürü: ½ litre (yarım litre) suyun içine 3 tatlı kaşığı kadar çayır papatyası atılır ve 8 saat bekletilir. Hazırlanan kür aynı gün içilerek tüketilir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki 15 tane gül yaprağının uygun miktardaki suyun içinde haşlanıp tatlandırıldıktan sonra içilmesinin de kabızlığa yararlı olduğunu söylemektedir.

Kabızlık İçin Şifalı Bitkiler Bitkisel Kabızlık Tedavisi

Kabızlığa ilaç arayanlar için, bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Kabızlığa iyi gelen şifalı bitkiler ve kabızlık için faydalı bitki kürleri.

Kabızlık İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Mahmude: 1 litre suya 10-15 gram mahmude kökü tozu koyun, kaynatın, sonra süzün. Yemeklerin arkasından bir çorba kaşığı içilir.

İncir: Yarım litre suyun içinde 3-4 adet kuru incir kaynatılır. Elde edilen incir şurubu içilir.

Sinameki: 1 bardak suya 1 tutam sinameki yaprağı koyup kaynatılır. Sabah ve akşam içilir. ( Sinamekini alışkanlık haline getirmeyiniz)

Ravend: 1 litre suya 10 gr ravend konup, kaynatılır. Bu sudan yemeklerden sonra 1-2 çorba kaşığı içilir.

Kabızlık İçin Uzmanlar Ne öneriyor?

Ahmet Maranki Kabızlık İçin

İbrahim Saraçoğlu Kabızlık İçin Portakal Yaprağı Kürü

Editör notu: Kabızlığa Karşı Önlemler ve Beslenme Tavsiyeleri

Öncelikle lif kaynağı besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Bunun için sebzeler, meyveler ve kepekli gıdalar yemeye özen gösterin. Liflerin tam etkilerini göstermeleri için yeterli miktarda suyla tüketilmeleri gerekir. Doktorunuza danışarak günde 25-30 gram lifli gıda alabilirsiniz. Su tüketmeye de gayret gösterin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir