Kabızlığa ne iyi gelir-Kabızlık tedavisi için bitkisel çözüm

Kabızlığa ne iyi gelir-Kabızlık tedavisi için bitkisel çözüm

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık hem yetişkinlerde, yaşlılarda, hem de gençlerde, çocuklarda ve hatta bebeklerde sıkça görülebilen bir sindirim sorunudur. Kabızlık kalın bağırsaklardaki dışkının kuruması neticesinde vücuttan atılma yani boşaltım sürecinde ortaya çıkan zorluğa verilen isimdir. Kabız olan kişilerde tuvalet ihtiyacı oldukça ağrılı bir seyir izler. Sırf bu yönüyle bile kabız olmak gerçekten pek çok kişi için pek te hoş olmayan bir tecrübenin yaşanmasına neden olmaktadır. Kabızlığa karşı yapılabilecek en iyi şey, beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmek ve kabızlığa neden olan bağırsak tembelliğine engel olacak ve bağırsakları sıkı bir biçimde çalıştıracak yiyeceklerle beslenmektir. Peki kabızlığa ne iyi gelir? Daha doğrusu kabızlığa iyi gelen yiyecekler hangileridir? Bu sorunun yanıtı aynı zamanda kabızlığa karşı bitkisel çözüm arayanların da aradığı doğal tedavi yöntemi anlamı taşımaktadır.

Kabızlığın 4 ana doğal çözüm yolu vardır. Bunlar, lifli yiyecekler, laktasif besinler, sıvı tüketimi ve bağırsak çalıştırıcı egzersizler olarak sayılabilir.

Kabızlığa İyi Gelen Lifli Yiyecekler:

Tahıllar bu bakımdan lifçe en zengin yiyecekler grubuna girmektedir. Tahıllarda ortalama olarak 1000 gramında 14 gram lif bulunmaktadır. Bu liflerin kabızlık tedavisi bakımından önemi ise yenildiklerinde sindirimlerinin oldukça güç ve zahmetli olmasıdır. Bu sayede sindirim sistemi iyi çalışır. Diğer yandan dışkı ile birlikte lifler de vücuttan atılırlar. Liflerin su tutucu etkisi ile kabızlık önemli ölçüde giderilmekte ve kendiliğinden yok olmaktadır. Yani lif açısından zengin besinler hem sindirimi çalıştırması hem de su tutması yönleriyle iki taraflı olarak kabızlığa son verebilir. Ayrıca midede ve bağırsaklarda gaz, sancı veya kramp şikayetleriniz varsa bu durumda da lifli yiyecekler tüketmenizi önereceğiz.

Lifçe zengin yiyecekle nelerdir? Yeşil fasulye, kuru erik, incir, armut ve yulaf ezmesi gibi besinler bol miktarda suda eriyen lifleri barındırmaktadır. Ancak uzmanların bu konudaki bir diğer tavsiyesi ise Karnıyarık Otu olarak bilinen Psyllium otunun tohumlarının bir kase sıcak suyla karıştırılarak 2 saat kadar bekletilmesi ve az limon ve bal ilave edilmek suretiyle içilmesidir. Bu karışık kabızlığa çok iyi gelir ve kısa sürede kabızlık şikayetlerinin geçmesine yardımcı olur. Keten tohumu da hem yüksek oranda diyet lifleri içerir hem de bolca omega-3 yağ asitlerini içerisinde barındırır. Günde 2-3 kez 1 yemek kaşığı keten tohumunu yemeklerden 15 dk kadar öncesinde yerseniz kabızlık şikayetlerinize doğal çözüm kürü uygulamış olursunuz.

Kabızlık tedavisi amacıyla lif tüketimini artırdığınızda bu durumda vücudunuz daha fazla suya ihtiyaç duyacaktır. Bu noktada günlük asgari 8 bardak su içilmesini uzmanlar öneriyorlar. Sabahları bir büyük fincan kahve içerek bağırsakları gevşetici etki yapmaktadır. Aşırı miktarda kahve içmeye kalkmayın bu durumda vücuttan aşırı miktarda sıvının kaybına neden olursunuz. Bitkisel çaylar ile kafein içermeyen içecekler, örneğin en basidinden 1 bardak sıcak suyla birlikte oralet kıvamıında içebileceğiniz limon suyu da bağırsaklarda biriken besin posalarının vücuttan daha kolay bir biçimde atılmasına yardımcı olacaktır.

Bu noktada karahindiba çayı (dandelion tea) ağırsakları gevşetici bir etkiye sahiptir. Her ne kadar karahindiba çayının tadı pek te hoş olmasa da bir çay kaşığı kadar kurutulmuş karahindiba kökü bir bardak kaynar suya dökülüp günde 3 kez içildiğinde oldukça büyük fayda sağlamaktadır.

Hintyağı da hem kalın hem de ince bağırsakların çalışmasını uyaran bir özellik ihtiva etmektedir. Hintyağından bir veya iki çay kaşığı aç karnına içerseniz bu tadı nahoş ama mucize karışım midenizi gerçekten oldukça iyi çalıştıracaktır. Hintyağının sindirim sistemi üzerindeki çalıştırıcı etkisi 8 saat kadar devam etmektedir.

Kabızlığa kurutulmuş meyva çeşitleri:

Erik kurusu bu noktada bitkisel kabızlık tedavisi için kullanılan en eski yiyecekler arasındadır. Ayrıca erikte bolca bulunan dihidroksifenil isatin isimli bileşik, bağırsakları yumuşatıcı ve çalıştırıcı etki ortaya çıkarmaktadır. Erik kurusundaki diyet lifi oranı oldukça yüksektir.

Üzüm kurusu da hem içerdiği yoğun lif yapısı hem de içeriğinde barındırdığı tartarik asit ile bağırsakları yumuşatıcı ve gevşetici (laksatif) etki oluşturmaktadır.

Kabızlık için yoğurt suyu da Sn İbrahim Saraçoğlunun tavsiyeleri ışığında iyi gelmektedir.
Kabızlık Tedavisi İçin Egzersizler

Egzersiz yapmak ve özellikle yürümek düzenli bir biçimde yapıldığında kısa sürede bağırsakları çalıştırıcı etki oluşturmaktadır. Bu noktada günlük yürüyüş egzersizleri yapan kişilerde kabızlık görülme ihtimali bir hayli düşüktür.

Akupresur adı verilen uzakdoğu kökenli özel bir takım masaj türleri de sindirim sistemi organları üzerindeki baskıyı azaltmakta ve kabızlığa iyi gelmektedir. Burada ilginç olan nokta akupressur noktalarının karın civarında değil, omuzun 4 parmak kadar aşağısı ile el bileğinde olmasıdır. Bu noktalara masajlar ile kabızlık şikayetlerine neden olan içorgan gerginliklerini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir