Mide Ağrısına Ne İyi Gelir-Mide Ağrısının Nedenleri ve İyi Gelen Besinler

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir-Mide Ağrısının Nedenleri ve İyi Gelen Besinler

 

mide ağrısı nasıl geçer

mide ağrısı nasıl geçer

Mide ağrısı gerçekten hayatı çekilmez kılabilen bir ağrı çeşididir. Midenin doğası gereği sindirim ile alakalı sorunlardan kaynaklı ağrılar mide ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır. Mide ağrısının nedenleri çok çeşitli sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bayat bir yiyecek midede hazımsızlık, gaz ve hatta şiddetli sancılara neden olabilmektedir. Mide ağrısı nasıl geçer merak ediyorsanız sizler için derlediğimiz ve aşağıdaki makalemizde yer alan mide ağrısına iyi gelen bitkiler, yiyecekler ve içecekleri okuyunuz.

 Midede Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir 

Midede oluşan gaz ve şişkinlik mide ağrısının önemli nedenlerinden birisi olarak dikkat çekmektedir. Mide ağrısına neden olan şişlik ve gaz oluşumunu tetikleyen gaz yapıcı yiyeceklerden bu nedenle uzak durmak gerekmektedir. Peki midede gaz yapan yiyecekler nelerdir? Kuru fasulye, nohut, mercimek, bakla ve bezelye gibi baklagil türü besinler ile bazı meyveler, örneğin erik, kayısı, elma, muz, kuru üzüm, şeftali ve armut türü meyveler midede gaz yapan meyveler olarak bilinmektedir.  Diğer yandan midede gaz yaparmı diye merak edebileceğiniz yiyeceklerden kabak, turp, soğan, brokoli, salatalık, patates, şalgam, şekersiz sakız (sorbitol), tam tahıllı ekmek ve yoğurt, laktoz eksikliği olanlarda süt ve gazlı içecekler midede gaz yapan besinler olarak sayılabilir.  Çölyak hastalığı olarak bilinen ve tıp dilinde ise  ‘Gluten enteropatisi’ olarak adlandırılan hastalıktan muzdarip olan kişilerin buğday ve arpa içeren besinler tüketmemesi gerekir. Bu tahıllarda doğal olarak bulunan gluten midede şişkinliğe ve gazlanmaya neden olabilir.

Yoğurt midede gaz yapar mı? Hem yoğurt hem de ayranın midesi sağlıklı olan kişilere bir zararı yoktur. Ancak midesi bozulmuş ve sindirim sisteminde rahatsızlık ortaya çıkmış kişilerin süt ürünlerinden, özellikle de yoğurttan uzak durması gerekir. Mide rahatsızlığı olan kişilerde yoğurt gaz yapıcı etki oluşturabilir. Midesi ekşimiş kişilerin normal yoğurt yerine probiyotikli yoğurt tüketilmesi gerekmektedir.

SAKIZ MİDEDE GAZ YAPAR MI?
Sakızın içerisinde bulunan maddeler midede gaz oluşumuna neden olmaz. Ancak sakız çiğnerken fark edilmeden bir miktar hava yutularak midede birikmektedir. Keza aynı şekilde yemeği hızlı yiyenler, pipetle meşrubat içenlerde irade dışı biçimde midede gaz birikmektedir. Bu durum da değişik sindirim sistemi problemlerini tetiklemekte ve mevcut sorunları da şiddetlendirmektedir.

DİYET YAPMAK MİDE AĞRISINA SEBEP OLUR MU? 

Şok diyetler olarak bilinen bazı diyet türleri, hızlı zayıflama özelliği nedeniyle günümüzde bir çok kişi tarafından uygulanmaktadır.  Bu diyet türleri hızlı kilo verme olanağı sağladığı gibi tek tip beslenme, bazı besinleri gereksiz miktarda aşırı bir biçimde tüketilmesine teşvik etme gibi bir takım zararlı sonuçlara yol açabilmektedir. Örneği patates diyeti gibi gaz yapan yiyeceklerin yoğun bir biçimde kullanıldığı diyet programları midede gaz ve karın ağrısı, mide sancısı yapabilmektedir. Diğer yandan kadınların sıklıkla başvurduğu diğer bir zayıflama yöntemi olan aç kalarak zayıflama tekniği de öğünlerin düzensizleşmesi neticesinde sindirim sistemi dengesi bozulmakta ve mide ağrısına neden olmaktadır. Düzensiz beslenme ve yoğun diyetten kaynaklı mide ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt olarak sizlere nane çayı tavsiye ediyoruz. Nane çayının faydaları arasında midede ağrı ve spazmı geçirici etkisi ve faydası da bilinmektedir. Diğer yandan yoğun diyet nedeniyle bozulan sindirim sisteminin flora yapısı, probiyotikli yoğurt vb yiyecekler ve besinler ile düzeltilebilmektedir.

ÖĞÜNLERİ ZAMANINDA VE DÜZENLİ YAPMAK GEREKİYOR 
Günlük yaşam koşulları bir çok insan için düzenli öğünlerle beslenmenin önünde önemli bir engel oluşturmaktadır. İş güç koşuşturmacası, yoğun programlar ve meşguliyetler bizlerin belirli saatlerde düzenli öğünlerle beslenmesine mani olmamalıdır. Unutmayın ki can boğazdan gelir. Bir insanın yeme içme ve uyku düzeni iyi değilse o kişinin bağışıklık sistemi çöker ve gerçekten de erken ölür. Buna bir de stresi eklersek özellikle mide ve bağırsaklarda oluşan ülser, gastrit, bağırsak iltihapları, reflü gibi sindirim sistemi hastalıklarına davetiye çıkarmış oluruz. Kahvaltı yapmadan kesinlikle evden çıkılmamalı, En geç saat 1.30 a kadar öğle yemeğini yemiş olmalıyız. Akşam yemeklerini 19:30 dan daha geç saatlere asla bırakmamalı, mümkünse 18:30 da yapmalıyız. Kahvaltısız yaşam, geç ve düzensiz öğünler midede sancı ve ağrının en önemli nedenleri olabileceği gibi sağlığımızı da bozan ve bizleri erken yaşlandıran yan etkilere sahiptir. Öğün aralarında günlük 2-3 porsiyon meyve tüketilmeli, meyve yemek alışkanlık haline getirilmelidir. Meyvedeki lifler ve posalar mideyi çalıştırdığı için mide ağrısını önler ve hazmı kolaylaştırır.

ÇİĞ SEBZE YEMEK MİDEDE SANCIYA AĞRIYA NEDEN OLUR MU?

mide ağrısına ne iyi gelir

mide ağrısına ne iyi gelir

Sebze tüketirken mümkün olduğunca tüketeceğimiz sebzeleri haşlamak ve pişirmek gerekmektedir. Çiğ sebze tüketimi midede hazımsızlık oluşturabilir. Çiğ sebzede bulunan lifler pişirme esnasında yumuşayıp sindirime daha müsait hale geldiği için mideyi gereğinden daha fazla yormaz. Ancak sebzeleri aşırı pişirmek te sebzelerin içerisindeki besinlerin ve besleyici vitamin, minerallerin özelliklerini kaybetmesine neden  olabilir. Bu kapsamda sebzeleri ne az ne de çok pişirin. Meyveleri çiğ tüketmenin ise herhangi bir zararı yoktur. Aksine faydaları vardır.

DİŞ ÇÜRÜMESİ MİDE SANCISININ SEBEBİ OLABİLİR Mİ?
Mide sancılarının önemli bir bölümü yenilen yiyeceklerin hazım edilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle sindirimin ağızda başladığı gerçeğinden hareketle sağlam dişlere sahip olmanın sindirimi kolaylaştırdığı ve mide sancısını en baştan önlediği söylenebilir.

SICAK ÇAY MİDEYİ AĞRITIR MI?
Mide ağrısının nedenleri arasında önemli bir etken de ülkemizde yaygın bir alışkanlık olan sıcak çay veya çorba içimidir. Mide aşırı sıcaklığı sevmez ve bu gibi durumlarda tahriş olur. Sıcak yiyecek ve içecekler hassas mide dokusunu zaafiyete uğratır. Buna bir de mide asidinin etkisi ilave edilirse midede yaralar (gastrit) ve hatta ülsere neden olabilen komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

SU İÇMEK MİDE AĞRISINA İYİ GELİR Mİ?
Bol su içmek mide ağrısına ve hazımsızlığa doğal çözümdür. Özellikle sabahları iki bardak ılık su içmek mideyi yumuşatır ve midenin sağlığını korumasına yardımcı olur.

MİDE AĞRISINA İYİ GELEN YİYECEKLER HANGİLERİDİR?

 KARNABAHAR: Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından korur.
 LAHANA: Lahanayı ince şeritler halinde doğrayıp, salata yapın. Meyve presinde lahananın suyunu sıkıp aynı miktarda elma suyu ile karıştırın ve için. Lahana, ülser ve gastrit ilacı olarak biliniyor, mideye inanılmaz yarar sağlıyor. Yine; dörtte bir lahanayı yıkayıp, kalın şeritler halinde doğrayın. Bir kerevizi soyup, bölün. Bir havucu dilimleyin. Lahana, kereviz ve havucu katı meyve presinde sıkıp, sabah akşam suyunu için.
 ELMA SİRKESİ: Elma sirkesi az miktarda kullanılırsa mide asidini normalleştirir ve mide ekşimelerini bitkisel yoldan tedavi eder.
 ISPANAK: Haşlanmış veya pişirilmiş ıspanak mideyi rahatlatır ve hazmı hızlandırır. Midede biriken yiyeceklerin barsaklara geçmesine yardımcı olur.  
 ZEYTİNYAĞI:  Zeytinyağı mideyi rahatlatır, hazmı kolaylaştırır ve mideyi besinlerin gereğinden fazla yormasına mani olur. Safranın içerisindeki yağın bir kısmı zeytin yağındaki besinlerden karşılanır.
 MUZ: Muz yemek mideyi rahatlatır. Midede yanma ve ekşime şikayeti olanlara muz yemesi tavsiye edilir. Muz aynı zamanda midenin kendisini hücresel olarak yenilemesine de yardımcı olmaktadır.
 MEYANKÖKÜ: Meyankökünün faydaları arasında mideyi koruması ve mide asidini azaltıcı etkisi olması bilinmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir