el uyuşma nedenleri-ellerde uyuşukluk neden olur-elde uyuşma ve karıncalanma tedavisi

el uyuşma nedenleri-ellerde uyuşukluk neden olur-elde uyuşma ve karıncalanma tedavisi

Bir çok insanda özellikle gece uykusu esnasında ellerde uyuşma ve karıncalanma hissi oluşabilmektedir. Çoğumuz bu duruma hiç aldırış etmeden gece uykumuza devam ederiz. Ama uzmanlar ellerde uyuşukluk ve gece uyuşmalarının sağlık bakımından aslında bizlere verilen bir alarm niteliği taşıdığını söylüyorlar.

Geceleyin elinizdeki uyuşma ile mi uyanıyorsunuz?

Gece elinizde uyuşma ve sızıyla mı uyanıyorsunuz?
Elinizin ağrısı sık sık uykularınızı mı bölüyor?

El bileğinde sinir sıkışması olabilir. Sinir sıkışması genelde elini çok kullananlarda görülüyor. Sinir sıkışması, vücudumuzdaki sinirlerin anatomik seyirleri boyunca bası altında kalmaları sonucu gelişir. Sıkışma genellikle sinirin kemik veya yumuşak dokudan oluşan bir kanaldan geçtiği bölgelerde oluşur.

El bileğinde görülen sinir sıkışması (karpal tünel sendromu), vücutta en sık görülen sinir sıkışmasıdır. Burada sinir, el bileğinin iç kısmında sıkışmaktadır ve buna bağlı olarak hastalar el parmaklarında uyuşma, karıncalanma, iğne batması, uyuşukluk ve bazen de ağrıdan yakınır. Bu şikayetler daha çok baş parmak, işaret parmağı, orta parmakta ve yüzük parmağının da yarısında hissedilmektedir. Ağrı künt ya da sızlayıcı karakterde olup, dirsek ön yüzüne ve hatta omuzun dış tarafına doğru yansıyabilir.

UYUŞMA VE KARINCALANMA MI VAR?

Hastaların en tipik yakınması, gece uykudan uyandıran elde ve parmaklarda uyuşmadır. Buna bağlı uyku bozukluğu sıktır. Hasta gece elinde uyuşma ile uyanır, genellikle elini hareket ettirir, silkeler. Bu hareketle uyuşma, karıncalanmada azalma olur. Örgü örme, elişi yapma gibi tekrar tekrar ve uzun süre el bileği çevrilen hareketlerde sinirin sıkışması artacağı için uyuşma da, karıncalanma da artar. Bazı hastalar cisimleri ellerinden düşürdüğünden yakınırlar ve bunu eldeki kuvvetsizliğe bağlı zannederler. Oysa yapılan kuvvet muayenelerinde sıklıkla kuvvetsizlik saptanmaz; bu olay çoğunlukla parmak uçlarındaki duyu bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

El bileğinde sinir sıkışmasının teşhisi, hastanın anlattıkları ve doktorun yaptığı muayene ile rahatlıkla konulabilir. Kesin teşhisi koyduran tetkik EMG denilen elektromiyografidir. O bölgedeki muhtemel kemik ve yumuşak doku problemlerini görmek açısından el bileğinin filmini çekmekte fayda vardır.
TEDAVİ İÇİN NE YAPMALI?

Tedavide altta yatan şeker hastalığı, guatr hastalığı vb. bir hastalık varsa, onun iyi kontrole alınması gerekir. Tedavinin ilk aşaması hastanın el bileğine takacağı bir atel vermektir. Bu atel el bileğini olması gereken pozisyonda tutacak, böylece sıkışma önlenmiş olacaktır. Şikayetleri yeni başlamış ve çok şiddetli olmayan hastalarda tek başına atel yeterli olabilir. İlaç olarak ağrı kesici ilaçlar, sinir uçlarını koruduğu varsayılan B vitaminleri, çok şiddetli şikayetlerde ise nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlar hastaya başlanabilir. Fizik tedavide bu bölgeye ağrı kesici akımlar, derin ısıtıcı ultrason tedavisi, yüzeysel ısıtıcı parafin tedavisi, iyontoforez, fonoforez gibi ajanlar kullanılır. Kas kuvveti kaybı olan hastalara kuvvetlendirme egzersizleri verilir. Diğer tedavilerden fayda görmeyen, şikayetleri çok şiddetle devam eden, muayenede baş parmak kasında giderek artan kas kuvvetsizliği olan veya kasta erime saptanan hastalarda cerrahi tedavi uygundur. Ameliyatla el bileğindeki yumuşak dokular serbestleştirilir ve sinirin sıkışması önlenir.

En çok kimlerde görülür?

* El bileğinde sinir sıkışması bazı nedenlere bağlı olabileceği gibi, bazı hastalarda altta yatan bir sebep yoktur.
* Genellikle sağ elde olması, daha çok sağ elimizi kullandığımız içindir.

* Günlük yaşamlarında el bileklerini çok kullananlar, bilgisayar, daktilo kullananlar, terziler, çok elişi yapanlar, müzisyenler, kasaplarda daha fazla görülür.

* Şeker hastalığı, bazı tip guatr hastalığı, gut hastalığı, iltihaplı romatizma hastalığı olanlarda, el bileğinde kırık geçirenlerde, diyaliz tedavisine girenlerde risk artabilir.

* Gebelerde bu sıkışma görülebilir, doğumdan sonra şikayetler geçer.

YARD.DOÇ.DR. BURCU YANIK -(Fatih Ünv.Hastanesi)

Daha önceki Yazısı :
BEL AĞRILARINDAN KURTULMA YOLU

Ellerin uyuşması bir haberci olabilir.

Ellerde uyuşma yakınması özellikle dâhiliye uzmanlarının sık rastladığı bir şikâyet ama sorun çoğu zaman sinir kemik kas dokusundaki problemlerden kaynaklanır. Boyunda düzleşmeye yol açan romatizmal ya da dejeneratif sorunlar ruhsal kökenli problemlere bağlı kas spazmları, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar el uyuşmalarının en sık görülen sebepleridir. El bileğinden geçen sinirlerin bilek kanalında sıkışması (karpal tünel ve ulnar oluk sendromu) da el uyuşmasına sebep olabiliyor. Daha seyrek olarak şeker hastalarında özellikle kan şekeri uzun süredir yüksek seyredenlerde polinöropati başlığı altında toplanan nörolojik hastalıklarda, omurilik hastalıklarında, beyin tümörlerinde ve damar tıkanıklıklarında da kolda uyuşma yakınmasıyla karşılaşmak mümkün olabiliyor. Prof.Dr. Osman Müftüoğlu

Eldeki sinir sıkışmalarına yeni tedavi yöntemi

Açık ameliyatlar terk ediliyor…

Beyin ve sinir cerrahı Opr. Dr. Ayhan Kara, eldeki sinir sıkışmalarında, artık eski açık ameliyat şekillerinin terk edildiğini ve yeni modern tedavi yöntemlerinin kullanılmaya başlandığını belirtti.

Kara, basit olarak sinirlerin geçtiği yerin etrafındaki yumuşak doku ya da kemiklerde meydana gelen değişikliklerle, sinirin baskıya uğrayıp fonksiyon kaybının yarattığı sendroma ”karpal tünel sendromu” denildiğini belirtti.

Sendromun, bilekteki karpal tünelden geçen median sinirin sıkışması sonucu ortaya çıktığını ifade eden Kara, hastalığın halk arasında ”sinir sıkışması” olarak da bilindiğini dile getirdi.

Opr. Dr. Kara, sendromun, daha çok kadınlarda görüldüğüne dikkati çekerek, ”40-60 yaş arasında, kendini daha çok hissettiren hastalık, örgü ören, dantel yapan, bilgisayar kullanan, titreşimli alet kullanan kişilerde daha sık görülüyor. Gebelik, guatr, romatizmal hastalıklar ve diyabet gibi hastalıklar da karpal tünel sendromunun ortaya çıkmasını kolaylaştırır” dedi.

Ayhan Kara, hastalıkla ilgili gelen en sık şikayetlerin ellerde ve parmaklarda uyuşukluk, karıncalanma, batma ve yanma duygusu, bilekte ve elde ağrı, güçsüzlük, eline aldığı cisimleri uzun süre tutamama, bırakma gibi durumlar olduğunu belirtti.

Gece uykudan, ellerde uyuşukluğun artması ve sızlatan ağrı ile uyanma şikayetlerinin, karpal tünel sendromuna özgü bir bulgu olduğunu ifade eden Kara, şöyle devam etti:

”Hasta, elini sallayarak rahatlamaya ve kötü duygudan kurtulmaya çalışır. Tanı, hastanın şikayetleri, muayene, manyetik rezonans görüntüleme ve en önemlisi EMG denen sinir fonksiyon testiyle konur. Tedavi başlangıç aşamasında ise ilaçlar, fizik tedavi ve çeşitli el aletleriyle hareketsiz bırakarak tedavi edilir, ama el kaslarında zayıflama başlamışsa ve ilaç tedavisinden yanıt alınamıyorsa o zaman cerrahi müdahale yapılır. Günümüzde elde sinir sıkışmalarında yeni modern tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Eski açık ameliyat şekilleri terk edilmiştir. Artık 10 dakika gibi kısa bir sürede, endoskopik ve ışıklı bıçaklarla minimal invaziv dediğimiz küçük kesilerle operasyon gerçekleştirilmektedir.”

el uyuşma nedenleri el uyuşmaları el uyuşması el uyuşması için hangi doktora gidilir el uyuşması neden olur el uyuşması tedavisi, el uyuşmasına hangi bölüm bakar, el uyuşmasının nedenleri, el uyuşmasının sebepleri, el uyuşukluğu neden olur, elde uyuşma, elde uyuşma karıncalanma, elde uyuşma neden olur, elde uyuşma nedenleri, elde uyuşma sebepleri, elde uyuşma ve ağrı, elde uyuşma ve karıncalanma, elde uyuşmalar, elde uyuşmanın nedenleri, ellerde uyuşma, ellerde uyuşma neden olur, ellerde uyuşma nedenleri, ellerde uyuşma sebepleri, ellerde uyuşma tedavisi, ellerde uyuşma ve ağrı, ellerde uyuşma ve şişme, ellerde uyuşma ve titreme, ellerde uyuşmanın nedenleri,

“el uyuşma nedenleri-ellerde uyuşukluk neden olur-elde uyuşma ve karıncalanma tedavisi” için 46 yorum

 1. ÖNCELİKLE MESLEĞİNİZDE BAŞARILAR DİLERİM.ANNEMİN SOL ELİNDE GECELERİ UYUŞMA VE KARINCALANMA(YANMA HİSSİ)VAR.1 KAÇ DEFA HASTANEYE GİTTİK FİLM FALAN ÇEKİLMEDEN İLAÇ TEDAVİSİ YAPILDI İALÇLAR BİR ETKİ GÖSTERMEDİ.İLAÇLARI DEĞİŞTİ YİNE BİR ETKİ GÖSTERMEDİ BU KONUDA ACİL OLARAK YARDIM İSTİYORUM. KARPUZLU/AYDIN

 2. Adem bey Öncelikle geçmiş olsun.Tesadüfen bugün mailinizi gördüm ve aynı sorun annemde olması nedeniyle yardımcı olabilmek umudu ile bigi vermek istiyorum.Annemin iki elinde uyuşma vardı yaklaşık iki aydır tedavi görüyor yarım saatlik lokal operasyonla Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı tarafından tedavi ediliyor ve uyuşmadan kurtuluyor.Geçmiş Olsun

 3. benim ellerimde ateslenmeve arı olusmaya basladı iki hatadan beri gece cok sittetli oluyor acaba bana nasıl yardımcı olursunuz hacam

 4. merhaba: benim eeşiminde kolunda ağrı,parmaklarında uyuşma var genelde sabah uykudan kalkınca oluyor ve kimi zaman gün boyu sürüyor. bunun nedeni ne olabilir.eşim tip1 diabet ve çocuğumuz var üç aylık hep kucağımıza alıyoruz bu ağrılar yorgunluktan da kaynaklanabilir mi nsıl bir yol izleyelim…

 5. merhaba ben hastaneye gittim karnımda ve belim de ağrı var
  doktorun dediği kas sıkışması oldunu teşhis etti ama kesin bişey diyemedi nsl bir yol izlemeliyim
  iyi çalışmalar

 6. Merhaba,
  Annem sinir sıkışması nedeniyle el bileklerinden 7 sene önce ameliyat oldu, ancak uyuşmaları 2 senedir tekrar başladı, çok ağrısı oluyor.
  Tekrar ameliyat olması gerekli mi?
  Ameliyat olmazsa neler ile karşılaşabiliriz (55 yaşında)

 7. ben 44 yasndayım 6 ay evvel menepoza gırdım kan tahlllı yaptırdım kolestrol yuksek cıktı ellerımde uyuşma var ve bu benı cok rahatsız edıyor ne yapmam lazımm ??

 8. ben 35 yasındayım 1 aydır sağ elimin içi uyuşuyor sureklı ne yapmam gerekir

 9. Merhaba ben 23 yaşındayım 1 haftadır sol elimde bir uyuşma var elim fazla tutmuyor birşey kaldırmaya çalışırken bile elim güçsüz kalıyor sanki elimin damarları çekiliyor gibi hissediyorum bunun nedeni nedir acaba aşırı asabi ve sinirli olmam yüzünden olabilirmi yoksa başka bir hastalığımı tetikliyor açıklıyabilirmisiniz?

 10. Merhaba,

  51 yaşında, ev hanımıyım. Sol bileğimin üst taraflarından başlayıp, baş parmağıma kadar devam eden ve baş parmağımı kıvırdığımda, parmağımın kilitlenmesine neden olan, şiddetli ağrı hissettiğim rahatsızlığım var.

  Doktora gittim, filim çektirdi, ödem olduğunu söyleyerek, bileğime takılan ve baş parmağımı sabitleyen bir bileklik, ağrı kesici, kas gevşetici ve merhem verdi.

  ödem ile sinir sıkışma aynı şeymidir?

  saygılar

 11. Aynı şey değildir. Ödem oluşumu o bölgede bir yangı olduğuna işarettir. Romatizmal bir rahatsızlık olması muhtemeldir. Eklem romatizması olabilir. Romatizma ve eklem hastalıkları, romatoid artrit konusunda uzman bir Hekime başvurunuz.

 12. Merhaba;
  27 yasındayım,elektronık teknıkerıyım.Sureklı elımızı kullanıyoruz ve pense gıbı aletlerı cok sıklıkla kullanıyoruz.sabah uyandıgımda sag elımde ozellıkle sag basparmak,ve serce parmak dısında dıgerlerı cok uyusuyor ve sallamayla uzun sure sonra rahatlıyor,bu durum gunduzlerı de olmaya basladı,damar tıkanıklıgıyla ılgısı olabılır mı? Ne yapmam gerekır?

 13. merhaba arkadslar benim problemim sol elimdeki serce parmak ve yuzuk parmaginin serce parmaga bakan kisminda bir uyusma var yaklasik 2 3 gundur ve ne yapacagimi bilmiyorum henuz bir doktora gorunmedim…acaba eksersiz yaparak dogal yollardan tedavisi mumkunmudur….

 14. Merhabalar
  27 yaşında inşaat işçisiyim.çivi ve keser vb. inşaat aletleri kullanırken her iki elimde ve bileklerimde uyuşma ve ağrı oluyor.Ve dahası ellerimde hiç kuvvet kalmıyor o an elimle hiçbirşey tutamıyorum.ta ki ellerimi rahatlatmak için biraz sallayıncaya kadar.bildiğim bi rahatsızlığım yok.bu şiayetimle ilgili hiç doktora gitmedim. ne yapmalıyım ve eğer doktora gitmem gerekirse hangi bölüme gitmeliyim.bunula ilgili bilgilendirirseniz çok sevinirim(Annem de aynı benim şikayetimden doktora gitti doktor sinir sıkışması demiş ve o yukarıda bahsi geçen küçük bir opersyon geçirdi ama hala şikayeti devam etmekte

 15. Merhaba ben 23 yaşınadayım yaklaşık sol elimin serçe parmağı ve yüzük parmağın ucunda ve avucumun sağında uyuşma var sağlık ocağına gitmiştim doktor bana iki ilaç verdi Cabral ve Dolgit krem 1 haftadır da kullanıyorum ama hiç bir gelişme olmadı.

 16. sağlık ocağındaki doktora değil de nöroloji uzmanına gitmenizde fayda var. ultrason ile ayrıntılı tetkik gerekebilir.

 17. Eldeki sinir sıkışması operaasyonu için çok acil önereceğiniz Beyin ve Sinir cerrahı var mı?

 18. daha önce serçe parmağınızda bir cam veya kesici bir alet ile kesilme olduysa muhtemelen o sebepten dolayı sinirler hasar görmüş olabilir.

 19. ya ben bir şey sorabilirmiyim ben 14 yaşındayımda belim çok ağrıyo annemin kullandığı cabral ilacını içebilrmiyim bir zararı olur mu? lütfen yardımcı olur mu? sunuz.

 20. merhaba 27 yaşındayım son 1 aydır ellerimde aşırı derece uyuşma var.Migren hastayım saplık ocağındaki doktotrumda 1 yıl önce iltihaplı romatizma teşhisi koydu ayaklarımdan dolayı yürüyemiyordum ayaklarımda şişmeler oldu. Bunla ilgili tedavimi oluyorum.Ama ellerimdeki uyuşmadan dolayı evde iş bile yapamıyorum çok basit işler bile gözümde büyüyor artık bu konu ile ilgili bana yardımcı olursanız sevinirim.

 21. merhabalar ben 24 yaşındayım yaklaşık 5 gündür sol kol dirsek bölümünde ağrı ve yüzük parmak ucunda uyuşmalar var henüz doktora gitmedim sebebi nedir acaba???

 22. merhaba ben 40 yasındayım sol omuz kaslarımda yanma oldu ıkı hafta sonra asagıya dogru ınıp bılekgımde agrı oldu sınır sıkısması tanısı kondu aradan 1 ay sonra sag bılegımdede bas parmak kasımda agrı basladı acaba ıkı bılegımdede aynı tanımı var bırbırıne baglımıdır yardımcı olrsanı sevınırım _gazıantep_

 23. merhaba… benim şağ serçe parmağımda uyuşma ve sanki parmağım damar ve hızlı hızlı atıyor.. bu atmaya engel olamıyorum

 24. meraba sag orta parmagımda bırıncı boguma kadar 3 gundur uyusma var be bırturlu gecmıyo el aletlerı kullanarak çalışmada yaptıgım yok yanlız gunluk ortalama 2 saat araba kullanıyorum bunun için neyapmam gerekıyo

 25. benim sol elimde uyuşma var ama sadece serçe parmağımla yüzük parmağımda var diğer parmaklarımda yok sebebi ne olabilir?

 26. Sabah uyanınca Sol orta parmagımı rahatca kapatıp açamıyorum açarken sanki atıyormuş gıbı oluyor yanı bi noktaya geldıgınde pıt dıye yukarı atıyor umarım anlamışsınızdır sebebi ne olablır

 27. sag bılgım ve kolm çok şiddetli uyuşma ve agrı oluyor bu gece dahada artıyor

 28. Benim elimde de sinir sıkışması ve uyuşmalar oluyor. İşimi olumsuz yönde etkiliyor.

 29. 24 saattir sağ orta parmağım uyuşuk , diğer parmaklarıma göre soğuk fakat sadece 2 cm lik bölümü

 30. üç yıldır özellikle uyur uykudayken ellerimde uyuşma sebebiyle uyanıyor nere ye gittiğimse ilaçlar verildi sonuç aynı ankaraya tayinimiz çıkması la birlikte bizim sitenin yanındaki polikinliğe gittim .. oradaki fizik doktorun verdiği bir atel eldivenle sorunum bitti…. ben bu rahatsizliği en az üç yıldır çekiyordum inşallah bu rahatsızlıği olanlarında eldiven kullanarak sorunları çözülür bir hafta oldu iki hafta daha kullanacağım… şimdiden bu rahatsızlığı çekenlere gecmiş olsun der acil şifalar dilerim…

 31. ortopedi uzmanına gittim..emg çekildi ve durumun nörolojik olduğu söylendi..ne olabilir.bu ellerimdeki dirseğime kadar uzanan uyuşmanın sebebi hocam..şimdiden tşkler

 32. merhaba.. benim bi kaç yıldır sol elim titriyo mesela 2 ayrı bardak taşıyamıyorum,sağ elimle destek olmam gerekiyor. bi kaç gündür de gündüzleri sol elimde uyuşmalar oluyor. nedeni ne olabilir? yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi çalışalar…

 33. Merhabalalr yaklasik iki haftadir sol kolum ve elimde uyusma basladi simdi ise sadece sol elin serce parmagina gecdi siddedli sekilde devam ediyor parmagimi hic hissedmiyorum bebebi ne olabillir tesekurler

 34. merhaba sag ve sol ellerimde olmak üzere parmaklarımın uclarına kadar siddetli agrılar var genellikle sabah uyandıktan sonra oluyor ve gün boyu sürüyor hatta kimi zamanlar 2-3 gün bile sürdügü oluyor dirseklerime kadar bu sızlamalar uzuyor cok can yakıcı sekilde hemde aceba sebebi nedir saygılar…!

 35. SElamlar. Benim de benzer sornlarım var, 21 yaşınd<ayım. Neredeyse bir ayı geçti uyku problemim var. Sürekli ölümü düşünüyor ve uyumaktan korkuyorum. Bazen bu çok sinir bozucu oluyor,herhangi bir işte çalışmıorum 1 aydır. Bu 1 ay süre içinde sürekli sabahları uyanınca bel ve sırt ağrıları bir yandan da çok büyük bir halsizlik oluyordu fakat son bi kaç gündür bunlara kollarımda uzun süreli uyuşma ve ağrı eklendi. Sigara bağımlısıyım bir haftadır da sigaradan uzak duruyorum. belirtiler bunlardır yardımcı olabilir misiniz lütfen ?

 36. iyi akşamlar hocam adım MUSTAFA yaşım 26 benim sorum ellerimde önce titreme sonrada bir uyuşma oluyor sağ gözümde seğirme oluyor daha çok sol kolumda oluyor bir 15 20 dakika sürüyor uyuşma da titremede bazen göğsüme sanki bıçak batırılıyor gibi oluyor sorunum ne olabilir

 37. Hocam iyi akşamlar benim sol elimde baş,işaret ve orta parmak son bir kaç gündür devamlı uyuşuk o uyuşukluk geçmiyor solak biri değilim her işi sağ elle yaparım bunun nedeni nelerdir?

 38. Hocam merhabalar; Öncelikle şuan bile uyandım uykudan, rahatsızlığım bel fıtığım 2 fıtık teşhisi kondu.. mr çektirdim fizi tedavi ilaç vs ameliyat diye bişi söylenmedi.. sol da idi yukardan aşağı başımın yarısından aşağıya kadar,Fakat sağ tarafımda da nüksetmeye başladı.. ne yapmam lazım sayın hocam yardımcı olursanız müteşekkir kalırım..Çalışmalarınız da başarılar dilerim şimdi den çok Teşekkür ederim…

 39. merhabalar hocam su son bir haftadirsol kolumun uyusmasina geceleri bile uyanir oldum gunduzleride sadece sol elimde sislik,gucsuzluk ve uysma oluyor acaba sebebi ne olabilir cok rahatsiz oluyorum cocuk tedavisi goruyordum rahatsisligimdan dolayi onuda kestim acaba ne yapmam ve hangi bolume gitmem gerek acil bilgilendirirseniz sok sevinirim hayirli gunler.

 40. İyi günler benim şikayatim 2013 de sinir sıkışmasından ameiyat oldum fakat çok seyrek olmak üzere agrılarım oldu ama şu aralar çok sık agrım var uyuşma tırnak uçlarından sanki küçük küçük siyah noktalar geliyor ama bu esnada aşırı sızlama oluyor agrısı inan çekilmiyor dayanamıyorum bu konuda bana yardımcı ola bilirmisiniz şimdiden teşekkürler saygılarımla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir