Yüz felci tedavi yöntemleri-Yüz felci belirtileri nelerdir-Yüz Felci İçin Egzersizler

Yüz felci tedavi yöntemleri-Yüz felci belirtileri nelerdir-Yüz Felci İçin Egzersizler

yüz felci egzersizleri
yüz felci egzersizleri

Yüz felci, yüz kaslarının sinirlerinde ortaya çıkan sorunlardan dolayı kısmen veya tamamen paralize (felç) olmasına verilen isimdir. Tıpta yüz felcine fasiyal palsi adı verilmektedir. Bu yazımızda yüz felci kimlerde görülür, neden olur, belirtisi nedir, nasıl tedavi edilir gibi merak ettiğiniz soruları bulabileceksiniz. Yüz felcine neden olan sinir demeti, 7. sinir adı verilen ve beyinden yüz kaslarına hareket sinyali gönderen sinirlerdir. Söz konusu sinir demetinin değişik nedenlerle sinyal iletimi engellendiği takdirde yüz felci olarak adlandırılan durum ortaya çıkmaktadır. Yüz felcine neden olan hastalıkları saymak gerekirse Bell Palsisi, Ramsay-Hunt sendromu, orta kulak iltihabı, bir takım sistemik hastalıklar, 7. sinirin iletim kanalında görülen tümörler, travmadan kaynaklı durumlar, ve söz konusu sinirleri harap eden ameliyat ve operasyonlar sayılabilir. Yüz felcinin nedenleri arasında en yaygın görüleni bell palsisi her yaşta görülebilen bir yüz felci sebebidir. Bel palsisinin erkek ve kadın cinsiyetinde görülme sıklığı aynıdır.

Yüz felci herkeste aynı şiddette seyretmez. Bazı kişilerde yüz felci hafif geçerken bazılarında yüz felci oldukça ağır seyretmektedir. Yüz felci ilk görüldüğü andan itibaren şiddetlenmeye ve ilerlemeye başlamaktadır. Özellikle soğuk havada, rüzgarlı zamanlarda ve kış aylarında sıklaşan yüz felci her hastada aynı etkiyi ve gelişme hızını göstermez. Bazı kişilerde yüz felci oldukça hafif seyreder ve ancak kişi gülmeye kalktığında kendisini belli eder. Bazı kişilerde ise oldukça şiddetli seyredebilen yüz felci birkaç saat içerisinde şiddetlenir ve birkaç gün içerisinde tüm yüze yayılabilir. Yüz felcine daha önce yakalanmış kişilerin özellikle soğuk havalarda ve rüzgarlı günlerde dışarıya çıkarken çok dikkatli olması gerekmektedir.

Yüz felcinin belirtileri

Yüz felcinin ilk belirtileri kulak arkalarında görülen ağrıdır. Bu kulak arkası ağrısının ardından sinir olan bölgede şişlik ve ödem ortaya çıkar. Genellikle yüzün tek tarafında bazen de yüzün her iki yarısında görülen yüz felci, kasların paralize olması ile yüz kasları artık hareket kabiliyetlerini yitirmiştir. Yüz felci olanlar yüzdeki en basit mimik hareketlerini bile yapamaz. Göz kapakları bile kapanamadığı için gözde yanma ve sulanma (timsah gözyaşları) gelişebilir. Dudak kasları da yüz felcinden etkilenir. Alın bölgesindeki kaslar da hareket yeteneğini tamamen yitirmiş olup alın kırışması artık mümkün değildir. Göz yuvarlağı da göz kapanamadığı için sağa ve sola kaymaktadır. Bu duruma “bell olgusu” adı verilmektedir. Yüz felci olanlarda aynı zamanda ağız içi ve dil kasları da hareket yeteneğini yitirmektedir. Bu nedenle yüz felcine tutulanlar yiyeceklerini ağızlarından düşürebilmektedir.

Yüz felci nasıl anlaşılır

Yüz felcinin tanısı ve teşhisi için hasta anamnezi, fiziki muayene ve EMG, ve benzeri radyolojik yöntemlerden faydalanılmaktadır.

Yüz felci ne zaman geçer

Yüz felci kendiliğinden geçebileceği gibi tedavi de gerektirebilir. Kendiliğinden iyileşen yüz felci vak’alarında genellikle 15-20 günde hastalık kendiliğinden iyileşmektedir. Kendiliğinden geçen yüz felcinin hastalığın görüldüğü tüm hastalara oranı % 90 dır.

Yüz felci tedavisi

Yüz felci kendiliğinden iyileşmeyen % 10 luk şanssız kısım için tedavi gerektiren yüzde sinkinezi durumu ortaya çıkmaktadır. Yüz felci tedavi süreci ne kadar erken başlarsa hastalığın iyileşmesindeki başarı şansı o derece yüksektir.

Yüz felci tedavisinde öncelikle eğitim şarttır. Yüz felcinin Hastanın eğitimi tedavinin ana prensibidir. Hastaya ne olduğu ve ne durumlarda ağırlaşabildiği hastaya izah edilerek hastanın yüz felci tedavisi süresince soğuk havayla teması engellenmelidir. Ayrıca yüze sıcak kompres uygulamaları da hastalığın iyileşme sürecini hızlandırıcı bir terapi yöntemidir.Yüz felcinde göz kapağının kapatılmasında zorluk ortaya çıktığı için gözde konjunktivit, göz kuruması, ve keratit gibi göz sağlığı ile ilgili sorunlar daha sık görülebilmektedir. Bu duruma engel olmak için özellikle geceleri göz steril bir bez ile kapatılmalı ve göz kuruluğu tedavisi için göz yaşı damlaları kullanılmalıdır.

Yüz felcinin bir çeşidi olan Bell palsisi ilaç tedavisi sayesinde iyileşebilmektedir. Bell Palsisi ortaya çıktığı andan itibaren ilk 24-48 saat içerisinde ilaç tedavisi uygulanmaya başlarsa hastalığın hiç bir iz ve arıza bırakmadan iyileşme şansı oldukça yüksektir

Fizik tedavi yöntemleri de hastalığın iyileşmesine katkısı büyüktür. Fizik tedavi yöntemleri arasında yüz felcini iyileştirmek için masaj terapisinin yanında yüz kaslarını çalıştıran egzersizler, EMG biofeedback, elektrik stimulasyonu, elektroterapi ya da akupunktur yöntemi gibi alternatif tedavi yöntemleri hastalığı iyileştirmek için uygulanabilmektedir.

Yüz felci için egzersizler: yüz jimnastiği

Yüz felci için jimnastik hareketleri günde 3-5 defa aynanın karşısında yapılmalıdır.

– Dudaklar kapalı iken ağız büzülür

– Dudakları açarken ağız büzülür

– Alt çene ile üst çene örtülür

– Yanaklar içeri çekilir

– Gözler kapalı ağız iyice açılır

– Üst dudak alt dudağın üstüne çekilir

– Alt dudak üst dudağın üstüne getirilir

– Alt çene kaldırılır ve ağız açık tutulur

– Yanaklar şişirilir ve gözler kapanarak hava sağa ve sola yitilir

– Islık çalınır

– Ağız önce büyük O olacak şekilde, sonra yavaş yavaş küçük o’ya doğru küçültülür.

Burun jimnastiği ile yüz felci tedavisi

– Burun kaldırılır

– Burun kaldırılır ve gözler kapanır

– Burun çabukça yukarı çekilir ve bırakılır

– Burun delikleri büyütülür

– Burun sağa sola oynatılır.

 

Göz kapağı egzersizleri ve jimnastik hareketleri ile yüz felci tedavisi

– Gözler kapanır ve açılır

– Göz kapatılır ve rahatsız olan göz ovalanır

– Kirpikler açılıp kapatılır

– Gözler sağa sola döndürülür.

Alın jimnastiği ile yüz felci tedavisi

– Alın kaldırılır

– Alın yukarı kaldırılırken ağız açılır

– Alnın sağı ve solu gözler açıkken oynatılır

– Mümkünse alın yukarı aşağı oynatırken, kulaklarında oynatılması sağlanır.

Ne zaman yapılacağı kesin olmamakla birlikte ameliyat da bazen yapılabilmektedir ancak buna durumun iyice değerlendirilmesinden sonra karar verilmelidir.

Göz kapatabilme ve tat alma duyusunun geri gelmeye başlaması hastalığın seyrine dair iyi birer işarettir.

“Yüz felci tedavi yöntemleri-Yüz felci belirtileri nelerdir-Yüz Felci İçin Egzersizler” için 8 yorum

 1. Merhaba
  yüz felci geçiren hastalarda ağız ve çene ağrısı oluyor mu acaba ? Nişanlım 1 hafta evvel yüz felci geçirdi.tomografi ve emg çekildi tomografi temiz çıktı ancak emg’de yüz felci olduğu anlaşıldı.hafif düzelmekle birlikte çene ve ağzın ağrıdığını söylüyor.sol bacakta da hafif bir sekmesi var.bize yardımcı olabilir misiniz rica etsem ? yüz felci sol taraftan oluştu.

  saygılarımla

 2. bende 10 gündür tedavi görüyorum, yüzümün sol tarafın hakim olamamak, hükmedememek dışında vücudumun diğer kısımlarında bir problem yaşamadım.. Kortizon, virüs tedavisi ve vitamin ilaclarıyla hızla düzelmeye başladı… Bu arada suni gözyaşı ve güneş gözlüğü kullanmak zorunda kalıyorum… İnanıyorumki 2-3 güne kadar hiç bir problem kalmayacak…

 3. Merhaba ben 3 gün önce yüz felcine yakalandım yüzümün sağ tarafını kontrol etmekte zorluk çekiyorum sağ gözüm kısa sürede yoruluyor. Doktorum reflü ve gastrit rahatsızlığım olduğu için kortizon, virüs tedavisi uygulayamadığımızı söyledi bu sebebten ötürü ilaçları kullanamıyorum sadece B12 vitamini ve göz yaşı jelini kullanabiliyorum. Hastalığımın ilk iki günü farketmediğim için bilinçsizce dışarıda gezdim bu rahatsızlığımı birazcık daha etkiledi ancak 3. gününde evden hiç çıkmadım ve sürekli sıcak su torbasıyla yüzüme sıcak presi yapıyorum ve ara ara yüz egzersizleri yapıyorum. Size sormak istediğim kortizon ilaç tedavisi uygulamadan bu şekilde kendime iyi bakarsam tahmini ne kadar sürede bu durumdan kurtulabilirim veya daha kısa sürede iyleşebilmem için önerdiğiniz bir şey varmıdır? Teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum.

 4. ibrahim bey en yakın zamanda doktorunuza da danışarak fizik tedaviye başlamalısınız.elektroterapi,biofeedback veya elektrik stimülasyonu vb yöntemlerle tedavinize başlanmalı. geçmiş olsun

 5. 5gündür kortizon 16 mlgr sabah aç kadınla 5 adet le başladım yarım yarım günlük aşağıya düşerek kullanıyorum birde vitamin kullanıyorum. Daha herhangi bir ilerleme olmadı cevap verirseniz sevinirim

 6. 3gun once sag tarafimda yuz felci gerceklesti kortizon 16mg kulkaniyorum cok haff haret etmeye basladi ama yuzum sanki aşırı sismis gibi hissediyorum taman nezamana duzelirim acaba

 7. arkadaşlar bende geçirdim şu an kortizon alıyorum. kortizon kullanırken prospektüsü iyice okursanız şeker tuz ve yağa dikkat edilmesi gerektiğini görürsünüz

 8. merhaba 3 gün önce dalış sonrası ıslak olarak rüzgarda kalarak sol taraftan felç geçirdim, tamda internette aldığım bilgiler deki sol kulagında kasılma ve ağrılarla başladı ve sonra sabahında agız ve gözdeki deformasyonu farkettim.

  tedavi başlangıcında 3 adet 3 gün diprospan enjektabl uygulanmasına karar verildi, Fakat sonrasında daha detaylı konrollerden geçmem gerekeceği hatırlatıldı ben de araştırma hastanesinde gittim ve kortizon tedavisi önerildi;bu sabah uygulamaya başladım aynı gün göz ve kbb polikilinklerindede kontrolden geçtim.

  Zeynep hanım sizden bazı bilgiler ile bana yardımcı olmanızı rica edeceğim.

  1 – 1 gün sonra 5 6 derece daha soğuk bir ülkeye gitmem gerekiyor iptal etmek zorundamıyım .
  2- fizik tedaviye ne zaman başlamalıyım,felektroterapi,biofeedback veya elektrik stimülasyonu vb yöntemler şu anda gerekli mi .
  3-Mevcut felcin oluştuğu kulak arkası kısımda biraz agrı ve kasılma devam etmekte detaylı bir kbb kontrolü gerekirmi (beyin ve sinir servisinde mr ile kontrol edildim sıkıntı yok)

  tşk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir