acnelyse krem kullananlar-acnelyse krem fiyatı ve acnelyse kullanımı faydaları yan etkileri zararları nelerdir

acnelyse krem kullananlar-acnelyse krem fiyatı ve acnelyse kullanımı faydaları yan etkileri zararları nelerdir

Acnelyse Krem özellikle sivilce sorunu olanların mutlaka kullanmaları gereken bir sivilce kremi dir. aknelis krem genellikle cildi soyduğu yani cilt soyulması ve deride kabuklanma yaptığı için kullananlar tarafından tam etki göstermeden bırakılır. Oysa acnelis in bu yan etkileri sadece geçicidir. Fiyat olarak ta acneliz ucuz bir sivilce ilacıdır. Acnelis ile sivilcelere çözüm için yazının devamına göz atınız

Acnelyse Krem ya da diğer adıyla Tretinoin topikal Nedir?

Tretinoin vücut hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan A vitamininin topikal (cilde sürülebilen) bir formudur.

Tretinoin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

akne (sivilce);
siyah nokta;
sedef hastalığı;
ciltteki benek benek renk bozuklukları.
Tretinoin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Tretinoin topikal Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız. Tretinoin topikal cildinizi güneş ışınlarına karşı hassas hale getirebilir ve güneşe maruz kaldığınızda güneş yanıkları oluşabilir. Eğer güneşli bir havada dışarıda olmanız gerekiyorsa en az 45 faktör güneş koruyucu krem kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.

Bu sivilce ilacı gözünüze, ağzınıza, burnunuza veya dudaklarınıza temas ettirmeyiniz. Eğer ilaç bu bölgelerden birine temas ederse su ile yıkayınız. Tretinoin’i güneşten veya rüzgardan yanmış ciltlerde ya da kuru, çatlamış, tahriş olmuş veya bozuk ciltlerde kullanmayınız. Yara olmuş veya egzamalı bölgelerde de bu ilacı kullanmayınız. Tretinoin topikal’i kullanmadan önce bu gibi rahatsızlıkların iyileşmesini bekleyiniz. İlacın etki göstermediğini düşünseniz bile ilacı size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Cildinizde iyileşmeler görülmesi birkaç hafta ya da birkaç ay sürebilir.

Tretinoin topikal’i akne (sivilce) tedavisi için kullanıyorsanız ilacı kullanmaya başladığınızda aknelerinizin durumu kısa bir süre kötüleşebilir. Eğer cilt tahrişi artarsa ya da akneleriniz 8 ila 12 hafta arasında düzelmez ise doktorunuzla görüşünüz.

Tretinoin topikal Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Tretinoin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Tretinoin topikal’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz.

Tretinoin topikal anne sütüne geçer. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuzun izni olmadan Tretinoin topikal kullanmayınız.

Tretinoin topikal’i Nasıl Kullanmalıyım?

Tretinoin topikal’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Tretinoin’i daha fazla uygulamak veya daha sık uygulamak iyileşme süresini hızlandırmaz veya etkilerini arttırmaz tam aksine yan etkilerin artmasına sebep olabilir. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tretinoin topikal’i uygulamadan önce ve uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayınız. Uygulama yapmadan önce Tretinoin topikal’i süreceğiniz bölgeyi temizleyiniz ve iyice kurulayınız. İlacı ilgili cilt bölgesine ince bir tabaka halinde düzgün bir şekilde uygulayınız ve uygulama sonrasında parmaklarınızla hafifçe masaj yapınız.

Tretinoin topikal’i uyguladığınız alanı en az 1 saat boyunca yıkamayınız. Uygulamadan sonraki en az bir saat boyunca aynı bölgeye başka bir cilt ürünü uygulamayınız.

Tretinoin topikal güneş ışınlarından korunma, etkili güneş koruyucu kullanımı ve koruyucu giysilerin giyilmesi gibi komple bir cilt koruma programının bir parçası olarak kullanılmalıdır.

İlacın etki göstermediğini düşünseniz bile ilacı size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Cildinizde iyileşmeler görülmesi birkaç hafta ya da birkaç ay sürebilir. Tretinoin topikal’i akne (sivilce) tedavisi için kullanıyorsanız ilacı kullanmaya başladığınızda aknelerinizin durumu kısa bir süre kötüleşebilir. Eğer cilt tahrişi artarsa ya da akneleriniz 8 ila 12 hafta arasında düzelmez ise doktorunuzla görüşünüz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz uygulamayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu uygulayınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa uygulamadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende uygulamaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç uygulamayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan uygulamanız gerekenden çok daha fazla dozda uyguladığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Tretinoin topikal’in ciddi doz aşımı semptomlarına sebep olması beklenmez.

Tretinoin topikal Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız. Tretinoin topikal cildinizi güneş ışınlarına karşı hassas hale getirebilir ve güneşe maruz kaldığınızda güneş yanıkları oluşabilir. Eğer güneşli bir havada dışarıda olmanız gerekiyorsa en az 45 faktör güneş koruyucu krem kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.

Bu ilacı gözünüze, ağzınıza, burnunuza veya dudaklarınıza temas ettirmeyiniz. Eğer ilaç bu bölgelerden birine temas ederse su ile yıkayınız. Tretinoin’i güneşten veya rüzgardan yanmış ciltlerde ya da kuru, çatlamış, tahriş olmuş veya bozuk ciltlerde kullanmayınız. Yara olmuş veya egzamalı bölgelerde de bu ilacı kullanmayınız. Tretinoin topikal’i kullanmadan önce bu gibi rahatsızlıkların iyileşmesini bekleyiniz.

Bu ilacın kullanımı sırasında sert sabunlar, şampuanlar, cilt temizleyiciler, saç boyaları, kalıcı kimyasallar, tüy dökücü, ağda, alkollü veya kireçli cilt ürünleri gibi ciltte tahrişe sebep olabilecek ürünler kullanmaktan kaçınınız. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe başka cilt ürünleri kullanmayınız.

Tretinoin topikal’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz Tretinoin topikal kullanımını durdurunuz ve hemen acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler görülmesi daha muhtemeldir. Aşağıdaki hafif yan etkilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuz ile görüşünüz:

belirli bölgelerde kızarıklık, şişme, kabuk oluşumu;
ciltte kuruluk;
ciltte hafif renk bozulması.
Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Tretinoin topikal ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe benzoil peroksit içeren ilaçlar (Benzac AC, Benzamycin, Clindoxyl, Aksil-5, Aksil-10, Aknefug BP5); salisilik asit içeren ilaçlar (Acnesin, Capsalgine, Elosalic, Kerasal, Salsil-2, Psoraks Forte, vb. ) kullanmayınız. Bu ürünler Tretinoin topikal ile birlikte kullanıldığında ağır cilt tahrişlerine sebep olabilir.

Tretinoin topikal ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Tretinoin topikal’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Tretinoin topikal’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Acnelyse Krem ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Acnelyse Krem ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Acnelyse Krem ‘i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Acnelyse Krem ‘i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! sagligimiza.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Acnelyse Krem ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Comments
  1. Cansel YERSEL
  2. dilaraka

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir