roaccutane kullanirken neler yenmeli ve yenmemeli-rokutan faydaları yan etkileri zararları

roaccutane kullanirken neler yenmeli ve yenmemeli-rokutan faydaları yan etkileri zararları

roaccutane kullananlar, kullanırken testleri aksatmasınlar, doktorlarıyla irtibatı kopartmasınlar ve A vitamini içereden ilaçları birlikte kullanmasınlar. Bunun yanı sıra KESİNLİKLE greyfurt yememeli ve greyfurt suyu içilmemelidir ilacı kullanırken. Sayılı meyvede bulunan bir özellik var. İlaçların karaciğerde parçalanmasıyla ilgili. Greyfurt da bunlardan birisidir.

Roaccutane ; şiddetli sivilce ve akne formlarının (nodülo-kistik formlar) ve diğer tedavilere yanıt vermeyen aknenin sivilcelerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Roaccutane sivilce ilacını hamileler, gebelikte , karaciğer ve böbrek yetmezliğinde, A hipervitaminozunda, kan lipid düzeyleri aşırı yüksek olan hastalarda, izotretinoine ve ilacın içindeki diğer maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Karaciğer fonksiyonları tedaviye başlanmadan önce, bir ay sonra ve sonrasında üç ay arayla kontrol edilmelidir. Serum lipidleri (açlık değeri) tedavi başlamadan önce, bir ay sonra ve tedavinin sonunda kontrol edilmelidir.

Roaccutane tedavisi gören hastalar arasında depresyon, psikotik semptomlar ve nadiren intihar girişimleri ve intihar bildirilmiştir.

Roaccutane tedavisi gören yüksek riskli hastalarda (diyabet, aşırı şişmanlık, alkolizm veya lipid metabolizması bozuklukları olanlar) serum lipid (Bkz. Uyarılar/Önlemler) ve/veya kan glukoz değerlerinin sık aralıklarla kontrol edilmesi gerekebilir.

Diyabeti olduğu bilinen veya diyabetten şüphelenilen hastalarda kan glukoz düzeylerinin sık aralıklarla kontrolü önerilir. Nedensel bir ilişki olmasa da, açlık kan şekerlerinin yükseldiği bildirilmiştir ve Roaccutane tedavisi sırasında yeni diyabet olguları teşhis edilmiştir.

her ne kadar bu durum ilaç ile sebep-sonuç ilişkisi açısından bağlantılı bulunmamışsa da, depresyon geçmişi olan hastalara özel ilgi gösterilmeli ve bütün hastalar, depresyon belirtileri açısından izlenmeli ve gerekiyorsa uygun bir tedavi için yönlendirilmelidirler.

Kemik yapısında değişiklikler olabileceğinden her hastada risk/fayda oranı dikkatle değerlendirilmeli ve Roaccutane tedavisi şiddetli olgularla sınırlanmalıdır.

Roaccutane ile tedavi edilmiş kadın ve erkek hastalar, tedavi sırasında ve tedavinin bitiminden sonraki bir ay içinde kan bağışı yapamazlar.

Mikrodoz progesteron preparatları (minipill) Roaccutane tedavisi sırasında gebelikten korunmak için yeterli bir yöntem olmayabilir.

Atipik bölgelerde hipertrofik nedbeleşme riski taşıdıklarından deriyi aşındırıcı maddeler Roaccutane tedavisi sırasında ve tedaviden sonra 5-6 ay süreyle kullanılmamalıdır.

Jelli epilasyon dermatit riski taşıması nedeniyle Roaccutane tedavisi sırasında ve tedaviden sonra 5-6 ay süreyle kullanılmamalıdır.

Roaccutane tedavisi sırasında bazı vakalarda gece görmede azalma olmuş ve nadir durumlarda tedaviden sonra da devam etmiştir (Bkz. İstenmeyen Etkiler). Bazı hastalarda bu durumun başlaması ani olduğundan, hastalar potansiyel problem hakkında bildirilmeli ve gece araç sürerken veya herhangi bir aracı kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyarılmalıdırlar. Görmeyle ilgili problemler dikkatli bir biçimde gözlenmelidir.

Roaccutane kullanımı birkaç psödotümör serebri (selim intrakranial hipertansiyon) vakasıyla ilişkili olmuştur, bunların bazılarında tetrasiklinlerle birlikte kullanım söz konusudur .

Yaşamsal önem taşıyan bir akut pankreatitin 800 mg/dl’nin üzerinde artan trigliserid düzeyleri ile ilişkili olduğu bilinen bir gerçektir, dolayısıyla trigliserid düzeyleri tedavi sırasında anlamlı bir yükselme gösteriyorsa bu durumu yakından izlemek gerekir .

kadın hastalar Roaccutane kullanıyorsa :

Roaccutane kullanımı sırasında kesinlikle gebe kalmayınız.
Tedaviye başlamadan önce gebe olmadığınız kesinlikle tespit edilmiş olmalıdır.
Gebelik sırasında Roaccutane kullanımı bebeğin sakat doğmasına sebep olabilir.
İlacın vücuttan geç atılması nedeniyle, tedavinin bitiminden sonra da 1 ay boyunca gebe kalmamalısınız.
Tedaviye başlamadan 4 hafta önce, ilacın kullanımı sırasında ve tedavi bittikten sonra 1 ay süresince gebeliği önleyici önlemler almanız zorunludur. Etkili bir korunmaya rağmen ilaç kullanırken veya tedavi sonrasındaki 1 ay içinde gebe kalırsanız ya da böyle bir şüphe olursa derhal hekiminize başvurunuz.
Emziren anneler ilacı kullanamazlar.

kadın ve erkek hastalar Roaccutane kullanıyorsa :

İlaç kullanımı esnasında ve tedavi bitiminden sonraki bir ay boyunca kan bağışı yapmak yasaktır.
İlacı alırken A vitamini içeren diğer ilaçlar kullanılmamalıdır.

Roaccutane kullanımında :

1.Tedaviye, bir sonraki normal adet döneminin ikinci veya üçüncü gününden önce başlanmamalıdır.
2.Tedaviye başlamadan önceki iki hafta içinde negatif gebelik testi sonucu alınmalıdır. (Tedavi sırasında her ay gebelik testlerinin yapılması tavsiye edilir).
3.Roaccutane tedavisine başlamadan önce, hekim, gebe kalma potansiyeli olan hastalara, alınacak önlemler, çok ağır fetal malformasyon riski ve Roaccutane tedavisi sırasında veya tedavi kesildikten sonraki bir ay içinde gebe kalmanın muhtemel sonuçları hakkında sözlü ve yazılı bilgi vermelidir.
4.Aynı etkili ve kesintisiz gebelik önleyici tedbirler, araya giren süre ne kadar uzun olursa olsun, tedavinin tekrarlandığı her sefer alınmalı ve tedaviden sonra bir ay devam etmelidir.
5.Hasta, bu önlemlere rağmen, Roaccutane tedavisi sırasında veya tedavi bırakıldıktan sonraki bir ay içinde gebe kaldığı takdirde, fetusta ağır bir malformasyonun görülme riski çok yüksektir (örneğin, eksensefali).

yağ bezelerine gelince…..

yağ bezesi olarak bilinen Lipom’un oluş sebebi hakkında bugünkü bilgilerle fazla bir şey söylemek mümkün değildir.
Bazende irsi olarak lipom oluşması mümkündür. Ter bezelerinin kanalarının tıkanması buradaki salğılar yağ bezeleri oluşur. Yağ tabakasındaki iyi huylu oluşumlara lipom denir..

Vücudunda bir tane yağ bezi olanlar bu yağ bezini aldırdıklarında kısa süre sonra vücutlarında sayısız yağ bezleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle mümkünse amaliyatla aldırmayın.

lipomda deri altındaki şişkinlik en önemli belirtidir.
Bu iyi huylu urlar ; şayet sinir hücrelerine veya damara yakınsa nadiren ağrıya sebep olur

yağ bezelerinin son zamanlarda ” Gökçek İksiri ” adı verilen bir ilaçla eritildiği belirtilmektedir.. Ama tabi beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Et, peynir ve mamülleri yememeniz ve siyah çay içmemeniz gerekir.

Sağlıklı kalabilmenin ve sağlıklı yaşayabilmenin en önemli faktörü kılcal kan dolaşımıdır, çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim vb., besleyici maddenin hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden maktofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.
yağ bezelerinin Gökçek İksiri ile tedavisi mümkündür, tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.
Gökçek İksiri vücudu curuflar’dan arıtır, itihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
burada dikkat edilmesi gereken konu ;
Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur. Siyah çay, kahve ve kola içmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler. Et ve et mamülerine 5-6 ay aravermek gerekir, çünkü asidoza sebep olur, buda birçok hastalığın ana kaynağıdır. Akşam yemeği yerine çok az yoğurt, meyve veya salata yenebilir veya sebze çorbası içilebilir.
Hayvansal besinler, tahıl, bakliyat ve hamurlu yiyecekler akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur. Ne kadar hamurlu besin o kadar yağ oluşur, çünkü nişasta glukoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa döşerek vucutta depolanır..

“roaccutane kullanirken neler yenmeli ve yenmemeli-rokutan faydaları yan etkileri zararları” için 30 yorum

 1. ben roaccutane kullandım ve şimdi tedavim bitti.sadece alkol ve a vitamini içeren ilaçlar almadım.ağız kuruluğu dışında da pek bir yan etkisi de olmadı.

 2. öncelikle merhaba . ben roaccutaneyi yaklaşık 20 gündür kullanıyorum . aşırı saç dökülmesi kaşıntı halsizlik vel agrılarm olştu. dudklrmdn bhsetmiorum bilee . çok dikkt ediorm ydklermdee tam blgm olmdgı için ne yyp ne yymmlym ??

 3. arkadaşlar bendede aşırı sivilceler var eczaneye gittim dün istedim bu ialçtan verdi doktora daha önce gitmiştm yazmıştı bana ama almadm şmdi hiç doktora gitmeden kullanıyorum bakalım nolucak. kullanan varsa bizi bilgilendirsn.

 4. ben 6 ay önce kullandım.şuan bir problemim yok.evledim.hamilelik için 6 ay beklememi söylemişti doktorum.6 ay yeterli bir süremi?

 5. mnvvrhmtt diyor ki:
  21 Kasım 2011, 12:21

  ben 6 ay önce kullandım.şuan bir problemim yok.evledim.hamilelik için 6 ay beklememi söylemişti doktorum.6 ay yeterli bir süremi?

  hamlelk için 1 ayda yeterli bi süre ilacı bıraktıktn 1 ay snrada hmle kalablrsn allahn iznyle hç bişi olmaz =) bnde kullanıorm bu ilacı 18 gn oldu pek fazla sorunum yok dudak kurumasıda kremlerle atlatılabilio:s bi kere pskolojk olrk kendnzi geçeceğine inandırın ve pudra vb. şeleri kullanmamaya çalışın..(hatta hç kullanmaın) ve ugrasmaın sivilcelerle özellikle ilacı kullanırkn çnkü oluşasak izler kalıcı oluo lazer vs. şelere gerek duymamanz için sölüorm bebeğin eşn ve sanada bir ömr mutluluklar dilerim:))

 6. akın diyor ki:
  05 Kasım 2011, 02:55

  arkadaşlar bendede aşırı sivilceler var eczaneye gittim dün istedim bu ialçtan verdi doktora daha önce gitmiştm yazmıştı bana ama almadm şmdi hiç doktora gitmeden kullanıyorum bakalım nolucak. kullanan varsa bizi bilgilendirsn.

  !!!! doktora gitmeden kesinlikle kullanma kan değerlerindeki ve kollestrl artşı nedenyle ummadgn hastlıklar allah korusun meydana geleblr zatn doktorda keyfnden her ay cgrmıo kan testleri gerekio doktor gözetimi altnda olman en sağlıklısı …

 7. gamze diyor ki:
  03 Kasım 2011, 09:50

  öncelikle merhaba . ben roaccutaneyi yaklaşık 20 gündür kullanıyorum . aşırı saç dökülmesi kaşıntı halsizlik vel agrılarm olştu. dudklrmdn bhsetmiorum bilee . çok dikkt ediorm ydklermdee tam blgm olmdgı için ne yyp ne yymmlym ??

  et, peynir gibi şelerden bikaç ay uzak dur çnkü asidoza sebep olur ve bazı hastalklar görülebilir daha hafif şeler yemeye calıs aknelerin yemeyle alakası olmadıgı düşünülür ve doktorlarca da böle sölenir fkat yağ bezlerinin salgısını artırması beslenme şeklmzle alakalı kola kuruyemiş gibi şeler de salgıyı artırır ilacı kullandktn snrada temzliğe dikkat et fkt ilk aylarda sabun vb şeler kullanma(sbn kullanmak kırısıklıklarn dernleşmesine neden olur) bundan snraki aylarda da sabunu önermiorm ama istersn kullan temzlk için doktorn bazı losyonlar önericektir onun dısında cildine zarar vericek şelerden uzak durmalısın 🙂

 8. ben 18 yasindayım ilaci illk kez kulanacam yan etkileri neler
  ve kaç ayda sivilceler gidiyor

 9. çok saçma ya . ne yicez biz. valla ben kullanmaya başladım ama doktor bana şunu bunu yeme demedi ki . depresyondayım resmen 😀

 10. ben roaccutan’ı 6 ay kullandım son ana kadar hiç ir problem yaşamadım son ayın sonunda aşırı kilo çok su içme şikayeti ile gittim an şekerim yüksek çıktı. açtık ve toklukta. karaciğer enzimlerimde yüksekti. 2 aya yakındır tedavi görüyorum en son tahlili bugün alım fakat şekerim hala yüksek. karaciğer enzimleri düşmüş, kolestrol trigliserit, Ldl kolestrol yüksek. doktor daha önce verdiği glokobay 100mgyi Glifor 850mg’a yükseltti. umarım karaciğerime zarar vermez insilüne geçmek istemedim. Bu ilacı kullandığıma çok pişmanım. cildimi düzelteyim derken şimdi diyabet oldum. umarım ilacın etkileridir ve geçer diye ümit ediyorum ama 2 ay oldu hala şekerim 250 lerde. ilaca başlarken mutlaka kan şekerinize açlık tokluk ve gizli şekere baktırın. benm doktorum bunların hiçbirini istemedi benden 🙁

 11. salam.mende roaccutane^ni istifadeye yarindan itibaren baslayiram,amma bu dediklerinizden sonra cok korkuyorum.

 12. Arkadaşlar ilacı kullanmadan önce sizlere bir kaç şey söylemeliyim ilaç sinir sistemini tamamen yıpratıyor içindebulunan yag eriticiler acayip etkili bu sayede beyinde bulunana B13 vs. vitaminleri öldüryor ve beynin daha yavaş çalısmasına neden oluyor size tavsiyem bu ilacı 3 günde bir kullanmanız ayrıca ozon yagı diye dogal bir kırışıklık sivilce siyah nokta gidericisi cıktı ozon yagının sırrı içinde bulunan oksijen sayısının fazla olması h3 adet oksijen bulundugu için cilde sürüldügü takdirde iyileşme sürecenin 2 katına cıkarıyor vucudum zaten yaglı geçirmez gibi bir şey le ugraşmayın bu ilaç tamamen dogaldır (tabiki gerçek ozon yagı sipariş edebilirseniz) benimde yüzümde var geçirmek için ugraşıyorum bu sivilce derdi sıkntı ve strese hiç gelmiyor önce Allaha dua edip sonra ozon yagıyla birlik roaccutane ilacını her gün degil doktor kontrolunde 3 veya 4 günde bir kullanarak size garanti veriyorum yüzünde 100 den fazla sivilcesi olan daha en fazla 2 ay çerisinde tamamen olmasada %90 lık kısmından kurtulur Allah hepimize bu süreçte sabır ve şifa versin amin

 13. roaccutane kullanmaya başlayalım 23 gün olyor ve allaha sükür hiç bir yan etkisini görmedim allahta göstermesin daha önce zoretanin kllanmıştım ama sadece 2 ay kullandığım için ilacın hiç bir etkisini görmedim simdi roaccutane kullanıyorm umarım yan etkisini görmem kan degerlerim karaciğer enzimlerim hepsi düzgün cıktı inşallah 5.ayın sonnda düzelirim…

 14. merhaba.
  2.ayım bitmek üzere ve günlük 40mg roaccutane kullanıyorum. Öncelikle merak ettiğim bu ilacı kullanrken alerji çıkması normal midir ? son 1 haftadır günde 2-3 sivilcemsi alerjiler çıkmaya başladı bacak ve kollarımda. İlacı bırakmak zorunda kalmaktan korkuyorum lütfen cevaplayın teşekkürler 🙁

 15. ben 3. ayımdayım ellerim yara oldu dudaklarım zaten pert her tarafım kurudu ama çok değil ve hala sivilce çıkıyor tek tük… 🙁 bu arada ergenlik dönemindeyim.

 16. Cemre Merhaba
  Oncelikle herkese kotu haber ben bu ilaci daha once 5 ay duzgun bir bicimde kullanmama ragmen 1 yil gecmeden akne problemim tekrarladi yani ilaci kullanan herkese %100 etki etmiyor en onemli nokta dozunu doktorunuzun tam olarak size vermesi. Simdi tekrar basladim, sikayetlerim var ama en yaygin olani o alerji dedigin seyler. Bunlar minik kirmizi nokta gibi cikiyorsa, cikarken biraz aci veriyorsa ve dokulup kaybolup kendini yineliyorsa cildindeki kurumadandir, korkacak bir sey yok. Doktoruna soyle sana iyi bir nemlendirici yazsin. Herkese gecmis olsun.

 17. 5 aydır kullanıyorum,dudak kuruluğu dışında hiçbir yan etkisi yok.Bir arkadaşım daha kullanıyor onun da sadece dudağı kuruyor.Dudak nemlendiricisi ile kuruluk önlenebiliyor.Sivilceler üzerindeki etkisi ise mükemmel.Çekinmeden Roaccutane a başlayın derim.

 18. arkadaslar ben de 15. günümdeyim dudaklarımda ve burun icinde kurumalar dışında pek yan etkisi olmadı. bir de bi kere güneşte kaldım 2-3 gün kırmızı kırmızı gezdim artık daha dikkatli olucam ama yaz geliyo malum ne kadar dikkatli olabilirsem.. ınsallah cektıgımız sıkıntılara deger de tedavi sonunda pürüzsüz bir cildimiz olur. hepimize gecmis olsun

 19. merhaba arkadaslar bnde bu ılacı kullanmaya basladım gunde 3 defa 20 mg 1 hafta oldu ve roa bana etkısını daha ılk gunden gostrdı hafıf hafıf dudakta ve yuzde kurumalar basladı onlar ıcın la ross kremlerı ve dudak balmı kullanıyorum zaten oncesıne dayalı bı spor duzenım oldugundan kas ve kemık sıkıntısı yasamayacagım ınsallah ve bol bol su ıcıyorum yalnız asırı terletıyor spor yaparken sok oldum …

 20. ben daha bu gun basladim kullanmaya. ama yorumlari okudukdan sonra cok korktum :((( doktor tavsiyesiyle basladim ama. hadi hayirlisi olsun.

 21. ben roaccutaneyi 17 yasimda kullanmaya basladim ve cok iyi geldi bu ilaci kullanirken herkesi birakip hekiminizin dediklerini eksiksiz yapmalisiniz yat etkisi en buyuk olan dudak catlamasi depresyon bunlar yogun olarak vucuda yansitilir roaccatane cok etkili bi ilac ama doktorunuza danismasan hic bir seyede kalkismayin diyorum

 22. kullanmayin bitkiseler karisimlar hazirlatin en iyisi bu yokka bu ilaci olum tehlikeside var

 23. Merhabalar .
  Doktor bir süre önce bana bu ilacı önerdi ama başka bir doktor farklı ilaçlarla da tedavimi sürdürebileceğini söylediği için başlarda Roaccutane’a sıcak bakmadım . Kullandığım geçici ilaçların (Sivex , Cleocin-T -hala kullanıyorum-,Isotrexin vs.)etkileri ben onları kullanmaya devam ettiğim sürece gayet güzel fakat kullanmayı bırakmamı takip eden bir kaç gün içinde siyah noktalar ve sivilceler nüksetmekte . ayrıca bu ilaçlar çabuk bitiyor ve bir de sürekli bunlara para ödemem gerekiyor . Ablam da Roaccutane’ın bir türevi olan Aknetrent’i kullanıyor . Tedavisinin son aşamalarında ve sonuç harika . Ben de acaba kullansam mı diye düşünüyorum , hatta kullanmayı istiyorum fakat eşim pek sıcak bakmıyor . Yaşım itibariyle (20 yaşındayım bu arada 🙂 daha zamanım olduğunu düşünüyor . Sürekli ilaçtan ve son alacağım halden bahsediyorum ona , istersen kullan demeye başladı , az kaldı , ikna olacak gibi 🙂 Ay sonu ya da diğer ayın başında doktora gidip kullanmaya başlamayı düşünüyorum . Umarım pişman olmam . Teşekkürler 🙂

 24. 5 ay düzenli kullanıp testlerimi yaptırdım.fakat 5.ayın sonunda kilo verme aşırı su tüketme şikayetiyle dahiliyeciye gitmem sonunu açlık şeker 275 tokluk 466 cıktı.bin pişmanım.insülin kullanıyorum.bu ilaç iç organların düzenlli çalışmasını tahrip ediyor.kesinlikle kullanmayın.

 25. Ben kullaniyorum su an 4 ayindayim sivilcelerim cok fazlaydi ama su an 1-2 tane kaldi dumduz oldu suratim yan etkiside dudaklari baya kurutuyo ve yuzu gerginlestirdigi icin burnun icide geriliyo ve arada ufak kanamalar olabiliyor bazen halsizlik falan oluyo ama bence bu ilaca değer yuzunuz muhtesem oluyo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir