roaccutane kullanirken neler yenmeli ve yenmemeli-rokutan faydaları yan etkileri zararları

roaccutane kullanirken neler yenmeli ve yenmemeli-rokutan faydaları yan etkileri zararları

roaccutane kullananlar, kullanırken testleri aksatmasınlar, doktorlarıyla irtibatı kopartmasınlar ve A vitamini içereden ilaçları birlikte kullanmasınlar. Bunun yanı sıra KESİNLİKLE greyfurt yememeli ve greyfurt suyu içilmemelidir ilacı kullanırken. Sayılı meyvede bulunan bir özellik var. İlaçların karaciğerde parçalanmasıyla ilgili. Greyfurt da bunlardan birisidir.

Roaccutane ; şiddetli sivilce ve akne formlarının (nodülo-kistik formlar) ve diğer tedavilere yanıt vermeyen aknenin sivilcelerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Roaccutane sivilce ilacını hamileler, gebelikte , karaciğer ve böbrek yetmezliğinde, A hipervitaminozunda, kan lipid düzeyleri aşırı yüksek olan hastalarda, izotretinoine ve ilacın içindeki diğer maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Karaciğer fonksiyonları tedaviye başlanmadan önce, bir ay sonra ve sonrasında üç ay arayla kontrol edilmelidir. Serum lipidleri (açlık değeri) tedavi başlamadan önce, bir ay sonra ve tedavinin sonunda kontrol edilmelidir.

Roaccutane tedavisi gören hastalar arasında depresyon, psikotik semptomlar ve nadiren intihar girişimleri ve intihar bildirilmiştir.

Roaccutane tedavisi gören yüksek riskli hastalarda (diyabet, aşırı şişmanlık, alkolizm veya lipid metabolizması bozuklukları olanlar) serum lipid (Bkz. Uyarılar/Önlemler) ve/veya kan glukoz değerlerinin sık aralıklarla kontrol edilmesi gerekebilir.

Diyabeti olduğu bilinen veya diyabetten şüphelenilen hastalarda kan glukoz düzeylerinin sık aralıklarla kontrolü önerilir. Nedensel bir ilişki olmasa da, açlık kan şekerlerinin yükseldiği bildirilmiştir ve Roaccutane tedavisi sırasında yeni diyabet olguları teşhis edilmiştir.

her ne kadar bu durum ilaç ile sebep-sonuç ilişkisi açısından bağlantılı bulunmamışsa da, depresyon geçmişi olan hastalara özel ilgi gösterilmeli ve bütün hastalar, depresyon belirtileri açısından izlenmeli ve gerekiyorsa uygun bir tedavi için yönlendirilmelidirler.

Kemik yapısında değişiklikler olabileceğinden her hastada risk/fayda oranı dikkatle değerlendirilmeli ve Roaccutane tedavisi şiddetli olgularla sınırlanmalıdır.

Roaccutane ile tedavi edilmiş kadın ve erkek hastalar, tedavi sırasında ve tedavinin bitiminden sonraki bir ay içinde kan bağışı yapamazlar.

Mikrodoz progesteron preparatları (minipill) Roaccutane tedavisi sırasında gebelikten korunmak için yeterli bir yöntem olmayabilir.

Atipik bölgelerde hipertrofik nedbeleşme riski taşıdıklarından deriyi aşındırıcı maddeler Roaccutane tedavisi sırasında ve tedaviden sonra 5-6 ay süreyle kullanılmamalıdır.

Jelli epilasyon dermatit riski taşıması nedeniyle Roaccutane tedavisi sırasında ve tedaviden sonra 5-6 ay süreyle kullanılmamalıdır.

Roaccutane tedavisi sırasında bazı vakalarda gece görmede azalma olmuş ve nadir durumlarda tedaviden sonra da devam etmiştir (Bkz. İstenmeyen Etkiler). Bazı hastalarda bu durumun başlaması ani olduğundan, hastalar potansiyel problem hakkında bildirilmeli ve gece araç sürerken veya herhangi bir aracı kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyarılmalıdırlar. Görmeyle ilgili problemler dikkatli bir biçimde gözlenmelidir.

Roaccutane kullanımı birkaç psödotümör serebri (selim intrakranial hipertansiyon) vakasıyla ilişkili olmuştur, bunların bazılarında tetrasiklinlerle birlikte kullanım söz konusudur .

Yaşamsal önem taşıyan bir akut pankreatitin 800 mg/dl’nin üzerinde artan trigliserid düzeyleri ile ilişkili olduğu bilinen bir gerçektir, dolayısıyla trigliserid düzeyleri tedavi sırasında anlamlı bir yükselme gösteriyorsa bu durumu yakından izlemek gerekir .

kadın hastalar Roaccutane kullanıyorsa :

Roaccutane kullanımı sırasında kesinlikle gebe kalmayınız.
Tedaviye başlamadan önce gebe olmadığınız kesinlikle tespit edilmiş olmalıdır.
Gebelik sırasında Roaccutane kullanımı bebeğin sakat doğmasına sebep olabilir.
İlacın vücuttan geç atılması nedeniyle, tedavinin bitiminden sonra da 1 ay boyunca gebe kalmamalısınız.
Tedaviye başlamadan 4 hafta önce, ilacın kullanımı sırasında ve tedavi bittikten sonra 1 ay süresince gebeliği önleyici önlemler almanız zorunludur. Etkili bir korunmaya rağmen ilaç kullanırken veya tedavi sonrasındaki 1 ay içinde gebe kalırsanız ya da böyle bir şüphe olursa derhal hekiminize başvurunuz.
Emziren anneler ilacı kullanamazlar.

kadın ve erkek hastalar Roaccutane kullanıyorsa :

İlaç kullanımı esnasında ve tedavi bitiminden sonraki bir ay boyunca kan bağışı yapmak yasaktır.
İlacı alırken A vitamini içeren diğer ilaçlar kullanılmamalıdır.

Roaccutane kullanımında :

1.Tedaviye, bir sonraki normal adet döneminin ikinci veya üçüncü gününden önce başlanmamalıdır.
2.Tedaviye başlamadan önceki iki hafta içinde negatif gebelik testi sonucu alınmalıdır. (Tedavi sırasında her ay gebelik testlerinin yapılması tavsiye edilir).
3.Roaccutane tedavisine başlamadan önce, hekim, gebe kalma potansiyeli olan hastalara, alınacak önlemler, çok ağır fetal malformasyon riski ve Roaccutane tedavisi sırasında veya tedavi kesildikten sonraki bir ay içinde gebe kalmanın muhtemel sonuçları hakkında sözlü ve yazılı bilgi vermelidir.
4.Aynı etkili ve kesintisiz gebelik önleyici tedbirler, araya giren süre ne kadar uzun olursa olsun, tedavinin tekrarlandığı her sefer alınmalı ve tedaviden sonra bir ay devam etmelidir.
5.Hasta, bu önlemlere rağmen, Roaccutane tedavisi sırasında veya tedavi bırakıldıktan sonraki bir ay içinde gebe kaldığı takdirde, fetusta ağır bir malformasyonun görülme riski çok yüksektir (örneğin, eksensefali).

yağ bezelerine gelince…..

yağ bezesi olarak bilinen Lipom’un oluş sebebi hakkında bugünkü bilgilerle fazla bir şey söylemek mümkün değildir.
Bazende irsi olarak lipom oluşması mümkündür. Ter bezelerinin kanalarının tıkanması buradaki salğılar yağ bezeleri oluşur. Yağ tabakasındaki iyi huylu oluşumlara lipom denir..

Vücudunda bir tane yağ bezi olanlar bu yağ bezini aldırdıklarında kısa süre sonra vücutlarında sayısız yağ bezleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle mümkünse amaliyatla aldırmayın.

lipomda deri altındaki şişkinlik en önemli belirtidir.
Bu iyi huylu urlar ; şayet sinir hücrelerine veya damara yakınsa nadiren ağrıya sebep olur

yağ bezelerinin son zamanlarda ” Gökçek İksiri ” adı verilen bir ilaçla eritildiği belirtilmektedir.. Ama tabi beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Et, peynir ve mamülleri yememeniz ve siyah çay içmemeniz gerekir.

Sağlıklı kalabilmenin ve sağlıklı yaşayabilmenin en önemli faktörü kılcal kan dolaşımıdır, çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim vb., besleyici maddenin hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden maktofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.
yağ bezelerinin Gökçek İksiri ile tedavisi mümkündür, tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.
Gökçek İksiri vücudu curuflar’dan arıtır, itihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
burada dikkat edilmesi gereken konu ;
Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur. Siyah çay, kahve ve kola içmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler. Et ve et mamülerine 5-6 ay aravermek gerekir, çünkü asidoza sebep olur, buda birçok hastalığın ana kaynağıdır. Akşam yemeği yerine çok az yoğurt, meyve veya salata yenebilir veya sebze çorbası içilebilir.
Hayvansal besinler, tahıl, bakliyat ve hamurlu yiyecekler akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur. Ne kadar hamurlu besin o kadar yağ oluşur, çünkü nişasta glukoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa döşerek vucutta depolanır..

Comments
 1. asdasd
 2. gazel
 3. Hayal
 4. gamze
 5. akın
 6. mnvvrhmtt
 7. s.o.b.y.
 8. s.o.b.y.
 9. s.o.b.y.
 10. Tayfun vural
 11. busra
 12. brf
 13. aytaç
 14. Nermin
 15. Usta
 16. dilek
 17. cemre
 18. deniz
 19. Burcu
 20. roaccutane
 21. ebru
 22. ceren
 23. anonim
 24. merve
 25. Sevil
 26. onur
 27. onur
 28. Eliff
 29. yasemin
 30. zeynep
 31. derya
 32. Ebru
 33. Ebru
 34. erhan
 35. melek
 36. suzan
 37. EsEs
 38. fatma
 39. fatma
 40. Yunus Emre
 41. Aleyna
 42. pelin
 43. Anıl

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir