Sivilce kurutmak için maske-sivilce kurutma doğal yöntemler

Sivilce kurutmak için maske-sivilce kurutma doğal yöntemler

Sivilcelerim var ve bu sivilceleri kurutmak için ne yapmalı diye merak eden dostlarımıza bugün özellikle yeni çıkan ve küçük, orta boyutlu sivilceleri kurutan bir doğal yöntem tarif etmek istiyoruz. Bu yöntemin adı yazının başlığından sizlerin de tahmin edeceği gibi sivilce maskesi olacak. Öncelikle sivilce kurutucu maske tariflerini verelim daha sonra da okurlarımızdan bizlere aktarılan sivilce sorunu ile ilgili sorular ile bunların cevaplarına kısaca değinelim

Sivilce Kurutma Maskesi 1-Portakal kabuğu maskesi

Bu sivilce kurutmak için kullanılacak maskenin temel özelliği antibakteriyel olması ve cildi aynı zamanda mikroplara karşı koruyucu etkisinin uzun süre devam etmesidir. Portakal kabuğu ve kabartma tozu ile hazırlayacağımız bu sivilce kurutma maskesinin yapılışını kısaca açıklayalım:

Bir adet iri boy bir portakal kabuğu rendelendikten sonra bir havan içerisinde iyice ezilerek krem haline sokulur. Ardından püre ya da cezerye kıvamına gelen portakal kabuğunun üzerine 5 gram veya bir çay kaşığı kadar kabartma tozu ilave edilir. Elde ettiğimiz bu karışım sivilcelerin üzerine sürülerek ortalama olarak 15-20 dk bekletilir.

Sivilce Maskesi 2-Ayva maskesi

Mevsiminde 1 adet irice bir adet ayvayı 5 dk kaynayacak şekilde kaynatıyoruz. Ardından da ayvamız sabaha kadar kaynadığı kapta bekliyor. Sabah ayvayı sudan çıkartıp bir güzel eziyoruz ve içerisine de 10 gram (1 tatlı kaşığı) pudra ekleyin. Zaman içerisinde özellikle 15-20 günde sivilcelerinizde kurumalar meydana gelecek ve sanki bir sivilce kremi kullanıyormuş gibi bir etki ve fayda göreceksiniz.

Sivilceleri Kurutmak İçin Öneriler

-Haşlama patates sivilceleri kurutur. Günde 1 adet küçük boy haşlama patatesi kabuğuyla birlikte tüketmenizi uzmanlar şiddetle tavsiye ediyorlar.

– Sivilceleri şiddetlendiren ve azdıran yağlı kızartma, fındık, çekirdek, çikolata, fast food’dan uzak durun.

– Ertesi güne sivilcenizi söndürmek mecburiyetinde iseniz sivilcenin üzerine diş macunu sürün. Diş macunundaki florid sivilceleri geçici de olsa kurutuyor ve söndürüyor.

Sivilcelerin kızarıklığını geçirmek içinse kükürtlü sabun kullanmanız faydalı olabilir. Hem yüzdeki bakterileri öldürmesi hem de sivilce kurutucu etki yapması nedeniyle iyi geliyor. Ayrıca kükürtlü sabun sivilcelerin neden olduğu yüzdeki delikleri de kapatıyor ve zamanla yok ediyor.

– yağlı ciltler için maden sodası ile akşamları yüz yıkamak ta oldukça iyi geliyor ve sivilceleri kurutmak için kullanılıyor. Burada dikkat edilmesi gereken yüzü sodayla yıkarken durulamamak. Ayrıca maden suyunun ağzı kapalı kalmalı ve asidi geçmemelidir.

– Sivilce lekelerine bebek pudrası ve limon suyu karışımı da sivilce lekelerini yok etmek için yaygın biçimde kullanılıyor.

– kil maskesi de geçmeyen irinli ve cerahatli sivilcelerde sivilceleri kurutma vazifesi görüyor.


Comments
  1. beyza

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir