Sivilceler İçin Lavanta Kürü Nasıl Yapılır-Lavantanın Faydaları Nelerdir

Sivilceler İçin Lavanta Kürü Nasıl Yapılır-Lavantanın Faydaları Nelerdir

Bir cezve su kaynatıyosunuz içerisine çok az 4-5 gram lavanta atıyosunuz.Kaynamış suda sivilceler için 10 dakika kadar demliyosunuz.kaynatmıyoruz. 10 dk sonra süzüyoruz ve ılıdıktan sonra içiyoruz.bunu geceleri yapmak gerekiyo tok karnına içmiyoruz yani.bi de esinlikle tatlandırıcı bişey koymuyoruz.bu kür karaciğeri temizliyomuş..

Lavantanın faydaları yararları

Lavanta kokusu ile genç ve dinç kalın!

Bir tutam lavanta ile erken yaşlanmaya karşı koyacağınızı biliyor muydunuz? Gençliğinizi garanti altına almak için bu mor renkli çiçeği evinizden eksik etmeyin..

Kendinizi yorgun ve sinirli mi hissediyorsunuz? Bir tutam lavanta, her şeyi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Beş dakika içinize çekeceğiniz hafif bir lavanta kokusu; erken yaşlanmanıza neden olan stres hormonu ‘kortisol’un salgılanmasını yavaşlatarak sakinleşmenizi sağlar.

AFRODİZYAK KOKU
Bu konuda yapılan küçük bir çalışma; lavanta koklamanın sadece kortisol seviyesini düşürmediğini, aynı zamanda insanların vücudundaki antioksidan aktivitesini yükselttiğini gösteriyor. Bu, lavantanın sağlığa yararlarını sergileyen ilk çalışma değil… Örneğin uzun zamandır lavantanın afrodizyak etkisi olduğu biliniyor. (Ayağına masaj yaparken lavanta kokulu bir losyon kullanırsanız ne demek istediğimizi anlarsınız…)

BAŞ AĞRISI İLACI
Aslında yapılan birçok araştırma; lavantanın, uykusuzluğa da iyi geldiğini gösteriyor. Zaten bu nedenle yastıkların içine hafif bir lavanta kokusu ekleniyor.
* Lavantanın bilinen daha birçok gücü var. Örneğin lavanta yağı, uzun zamandan beri antiseptik ve dezenfektan olarak kullanılıyor.
* Ayrıca, şakaklar lavantayla ovulduğu zaman, baş ağrısına da iyi geliyor. (Ama bazı araştırmalar da, fazla lavanta kullanımı genç erkeklerin hormonlarını altüst ettiğini ortaya koyuyor…)

Stresi yok ediyor

* Size tavsiyemiz; ellerinizi bu küçük mor çiçekten ya da onun gibi kokan bitkilerden fazla uzaklaştırmamanız… Çünkü stresinizi ortadan kaldıracak bir tutam lavanta vücudunuzu da daha genç tutacaktır.

* Size bir de önerimiz var: Kendinize bir günlük program hazırlayın. Gün içinde yapmanız gereken ve sizi endişelendiren her şeyi buraya yazın. Defterinizin yapraklarının ise lavanta kokulu olmasına dikkat edin.

17-01-2009, 11:39 #3
R.o.c.k-A
—>: Lavantanın faydaları yararları
Lavantanın Faydaları Yararları

Lavanta Bitkisi ve Çiçeği: Karabaş otu olarak da bilinen Lavanta, güzel kokulu mavi ve beyaz renklerde çiçekler açan bir bitkidir.

Lavantanın Faydaları: Yatıştırıcı ve uyarıcıdır. İdrar ve gaz söktürür. Karın şişliği ve migren ağrılarında faydalıdır. Romatizma şikâyetlerini azaltır. Mikrop öldürücüdür. Kokusu vücuda kuvvet ve ferahlık verir. Ateşli hastalara iyi gelir. Özellikle Karaciğere çok faydalı olan Lavanta, karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu özelliği ile karaciğer yetmezliği, hepatit B ve C, sarılık gibi hastalıklarda faydası görülür. Lavanta çiçeği yağı kapalı göze kompres yapılırsa gözleri kuvvetlendirir ve rahatlık verir.

Lavanta Nasıl Kullanılır? Çoğunlukla kokusu için kullanılır. Lavantadan lavanta yağı ve lavanta kolonyası elde edilir. Kokusu tahtakurtu, güve gibi böcekleri uzaklaştırır. Lavanta çayı, romatizma ağrılarını hafifletir, ayrıca saç derisine sürülürse saç dökülmesini azaltır. Lavanta yağı bulantı ve kusmaları giderir. Lavanta yağı ayrıca, başta egzama ve yanık olmak üzere sedef, akne gibi cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Yemek ve salatalara 2 3 damla lavanta yağı katmak cinsel gücü arttırıcı etki gösterir. Lavanta yağı zehirlenmelere ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği için günde 5 6 damladan fazla almamak gerekir.Alkol kullananlar, hamileler ve emziren anneler lavanta kullanmamalıdır.

16-05-2010, 14:58 #4
DoLuNaY ŞoVaLyEsİ
Lavanta çiçeğinin faydaları yararları
Lavanta çiçeğinin faydaları yararları

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Ahmetli Ek Ünitesi bahçesine, hoş kokusunun teskin edici olduğu bilimsel olarak da kanıtlanan bin kök ”lavanta çiçeği” dikildi.

Gelecek yıl çiçek verecek lavantaların yayacağı hoş kokunun, hastaların stresini alarak, rahatlamalarına yardımcı olacağı belirtildi.

Başhekim Yardımcısı Dr. Hüseyin İlter, İzmir’in Çeşme ilçesi Alaçatı beldesinden alınan bin kök lavanta çiçeğinin, hastaların da yardımıyla bahçeye diktiklerini söyledi.

Lavantaların, gelecek yıl çiçek vereceğini belirten Dr. İlter, ”Lavanta çiçeğinin kokusu, sakinleştirici özelliğe sahip. Bu nedenle önümüzdeki yıl lavantalar çiçek açtığında, hoş koku bütün hastaneye ve bahçeye yayılacak” dedi.

Birkaç yıl sonra lavanta çiçeklerinden, yağ çıkarma gibi çeşitli şekillerde yararlanacaklarını ifade eden Dr. İlter, ”Bunları pazarlayarak hastaneye gelir bile sağlayabiliriz. Ama asıl hedefimiz gelirin ötesinde hastaların rehabilitasyonu” diye konuştu.

Dr. İlter, lavantanın hoş kokusunun teskin edici olduğunun bilimsel olarak da kanıtladığını ifade ederek, hastaların bu çiçekler sayesinde streslerini atacağını ve sakinleşeceklerini söyledi.

SEBZE YETİŞTİRİP HAYVAN BESLİYORLAR

Hastalarla birlikte, bahçede meyve sebze yetiştirdiklerini, küçük baş hayvan beslediklerini de dile getiren Dr. İlter, şunları anlattı:

”Hastanemizin 19 dönümlük bahçesi var. Hastalarımız bahçeye, domates, biber, patlıcan fidanlar dikti. Ürünler olgunlaşınca yine hastalarımız hasadı yapacak. Ürünler hastalarımız için yetiştiriliyor. Bahçemizde bir kaç yıl önce diktiğimiz meyve ağaçlarımız da meyve vermeye başladı. Bahçemizde sevgi yolu oluşturduk. Hastalarımız bu yolda gezinti yaparak, yeşillikler içinde rehabilite oluyorlar. Birbirleriyle ve sağlık personeliyle sohbet ediyorlar. Bahçede ilgilenmek isteyen gönüllü hastalarımız meyve sebze ekip dikiyor, diğer bitkilerle ilgileniyor. Toprakla uğraşmak hem stres attırıyor, hem de vücut enerjisinin harcanmasına neden oluyor. İsteyenler de hayvancılıkla ilgileniyor.”

AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir