Tetradox Sivilce İlacı Ne İşe Yarar-Tetradox Kullananlar Yan Etkileri

Tetradox Sivilce İlacı Ne İşe Yarar-Tetradox Kullananlar Yan Etkileri

Tetradoks Sivilce İlacı

Tetradoks Sivilce İlacı

Sivilce tedavisinde kullanılan antibiyotikler oldukça sınırlı sayıdadır. Bu sivilce ilaçları arasında en çok bilinen iki tanesi Tetradox ve Roaccutane dır. Tetradox ağız yoluyla alınan oral bir antibiyotik olup özellikle sivilcelere neden olan baktere karşı etkili olan bir anti mikrobik bir haptır. Özellikle cilt hekimleri tarafından reçete ile kullanılması gereken tetradox sivilceleri kurutmak için kısa zamanda etki gösterebilmektedir. Elbette her ilaçta olduğu gibi tetradox ta bir takım yan etkileri ve zararları olabilen bir ilaçtır. O nedenle doktor kontrolünde kullanılmasında sonsuz fayda vardır. Şimdi Tetradox ne işe yarar, tetradox kullananlar ne gibi tecrübeler paylaşıyor sorularına yanıtlar veren yazımızı sizlerle paylaşalım.

Tetradox Kapsül, antibakteriyel etki göstererek yüzde sivilcelere neden olan bakterileri öldürüp, akne oluşumunu engelleyeci etki gösterir. Differin Jel’in de aktivitesi benzer yöndedir. Bunlar izlerin giderilmesinden ziyade sivilcelerin giderilmesinde ve yeni sivilce oluşumunun önüne geçilmesinde kullanılır. İzler için önerilen kremler genelde soyucu etkidedir. İzlerin çeşidine göre bazen tek bir krem, bazen karışım olarak kremler ile tedavi gerçekleşir. Buradan ilaç önermem doğru olmayacağı için isim veremiyorum, doktorunuz uygun tedaviyi size önerecektir. Ayrıca güneşe çıkmadan önce cilt tipinize uygun güneş koruyucu kremlerden kullanmanız kızarıklığı biraz daha önleyebilir.

Tetradox Kapsül’ün de ait olduğu tetrasiklin grubu ilaçların plasentaya geçtiği ve anne karnında gelişmekte olan bebek üzerinde ciddi olumsuz etkileri olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Öncelikle gebelik testi yaptırarak hamilelik olup olmadığını öğrenilmesi ve eğer hamilelik varsa en kısa sürede kadın doğum uzmanı ile görüşülerek gebeliğin sürüp sürmemesi konusunu değerlendirilmesi gerekmektedir.

Tetradox’un adet üzerine bir etkisi yoktur. Stres, sıkıntı, hava değişimi gibi nedenlerle adet gecikmesi kadınlarda sıkça görülebilmektedir.

Tetradox’un Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz Doksisiklin kullanımını durdurunuz ve hemen acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Doksisiklin kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • ciddi kabartılar, ciltte soyulma, kırmızı cilt döküntüsü (isilik, kabartı vb. );
 • kolay kanama ve çürük oluşumu, alışılmadık güçsüzlük, halsizlik.

Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir, hafif yan etkiler:

 • dilde şişme, yutma, yutkunma sorunları;
 • hafif mide bulantısı, kusma, ishal;
 • iştah kaybı;
 • rektal veya genital bölgede yara veya şişlik.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz  bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir.

Comments
 1. emre
 2. mesude
 3. Nesli
 4. emre
 5. irem
 6. yavuz
 7. aslı
 8. sibel
 9. anıl
 10. esin
 11. çiler
 12. nihal
 13. NUR
 14. NUR
 15. şeyda
 16. Fatoş
 17. ecem
 18. hasibe
 19. elay
 20. Musa
 21. Zehra
 22. yaman
 23. canan
 24. berkyyy
 25. .melike
 26. Selma
 27. Nur cigdem
 28. nur
 29. Zeynep
 30. Ece1
 31. Ceren
 32. Ceren
 33. üzgün prenses
 34. Ali

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir