nasır nasıl geçer-nasır nedir-nasırın bitkisel tedavisi ile nasıra kesin çözüm

nasır nasıl geçer-nasır nedir-nasırın bitkisel tedavisi ile nasıra kesin çözüm

Nasır sorunu özellikle vücudun en kalın deri katmanlarına sahip olduğu ayak ve el bölgesinde görülebilen bir cilt ve deri rahatsızlığıdır. Nasır tedavisi için nasır kremleri ve merhemleri pomadı gibi tedavi yöntemlerinin yanında nasıra doğal yollardan kesin çözümler sunan bitkisel tedavi seçenekleri de mevcuttur.

TOPUKLARIM ÇOK SERT

Topuklarım çok sert ve çatlaklar var. Ne yapmalıyım?

Bir leğene sıcak su koyun, içine bir çorba kaşığı gliserin ve bir çorba kaşığı deniz tuzu karıştırın.
Doğal Nasır Tedavisi
Ayaklarınızı bu suda 20 dakika bekletin.
Ardından sertleşen deriyi ponza yardımıyla temizleyin.
Sonra ezilip toz haline getirilmiş 10 Aspirin’le vazelini karıştırıp ayaklarınıza sürün.
Nemli gazlı bez ve üzerine de strech film sararak en az iki saat bekletin. Açınca biraz da ayaklarınıza masaj yapın. Bu kürü haftada iki kez uygulamanız iyi olur.

Suna Dumankaya dan bitkisel nasır formülü ile evde çözüm

S: Ayak tabanımda nasır var, üzerine basamıyorum. Ne yapmam lazım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Üç diş sarmısağı dövün ve buna bir çay kaşığı da zeytinyağı ekleyin.

Nasır iyileşene kadar bunu her akşam nasırlara sürüp sarın. Nasırlarınız giderek küçülecektir.
Ayrıca nasıra ütülenmiş lahana yaprağı sarmak da iyi gelir.

Suna Dumankaya (sunadumankaya.com)

EL VE AYAK NASIRLARI İÇİN BİTKİSEL FORMÜLLER

Prof.Dr. Ahmet MARANKİ ‘nin Kozmik Bİlim Işığında hazırladığı “Şifalı Bitkiler” kitabından bahsettiği kırlangıçotu kürü.

Kırlangıçotu (chelidom Majus)
Kırlangıçotu nası ilacı olarak oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Bu mucizevi bitki ile hazırlayabileceğiniz, bitkisel nasır çözümü;

Malzemeler :

1,5 litre su
1 çay kaşığı potasyum klorit
115 gram doğranmış taze kırlangıçotu
250 ml gliserin

Hazırlanışı :
Orta boy bir tencere içerisine suyu ve potasyum kloriti koyun. Kısık ateşte potasyum suda eriyinceye kadar karıştırın. Potasyumun erimesinin ardından ocaktan alın ve kırlangıç otunu ekleyin.

2 saat demlenmeye bırakın. Demlenmenin ardından tencereyi tekrar ocağa alın ve kaynatın. Kaynadıktan sonra 20 dk. kısık ateşte pişirin. Süre sonunda karışımı süzün. (Süzülmüş kırlangıç otlarını atın)

Kalan karışım buharlaşıp, 1,5 su bardağı kalana kadar kaynatın. Kalan sıvıya gliserini ekleyin ve 2-3 dk. kaynatmaya devam edin.

Kullanılışı :

Elde edilen bu mucizevi karışımı günde iki kez uygulayabilirsiniz. Dışarı çıkmadan ve yatmadan uygulanması tavsiye edilir.

Not : Potasyum Klorit, marketlerde ve eczanelerde satılmaktadır.

Prof.Dr. Ahmet MARANKİ Ahmet MARANKİ
www.maranki.com (Resmi Web Sitesi)
Sorularınız için : info@maranki.com

Nasır nedir ve Nasır tedavisi

Nasır derinin kalınlaşmasıdır.Vücut kendisini korumak için nasır oluşturur.Bu kalınlaşma basınç veya sürtünmenin olduğu yerde oluşur.Vücudumuzun bu mekanizması sayesinde derideki sertleşme oluşmasa idi vücudumuz delik deşik olurdu.

Ayakkabılar ve Nasır
Ayağınıza büyük ayakkabı giyerseniz sürtünme olur, küçük giyerseniz basınç oluşur her ikisi de nasırın oluşmasına sebeptir.Bunun için ayakkabı alırken ayağınıza uygun olduğuna dikkat etmelisiniz.Ne büyük nede küçük.

Yüksek topuklu veya ince topuklu ayakkabılar vücudun tüm ağırlığını ayağın ön kısmına yükler böylelikle ayağın ön kısmında nasır oluşur.

Sivri burunlu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırıp nasır oluşturur.

Ayak Şekli ve Nasır
Ayak’ta 26 adet kemik vardır ve taban çöktüğü zaman bütün kemikler aynı anda çökmez.Bazen metatarslardan biri çöker ve diğerlerinden daha alçak olduğundan yere ilk çarpan o olduğu için bütün ağırlığı o taşır.Ve bu nedenle nasır o bölgede oluşur.

Nerede Oluşur?
Basıncın ve sürtünmenin olduğu her yerde.
Yani; parmak üstleri, parmak araları, tırnak kenarları , tırnak yatağında, ayağın üstünde ve altında.
Nasır, daha çok derinin aşırı sürtünmeyle karşılaştığı yerlerde ortaya çıkar. Elleriyle çalışan işçilerde ve çıplak ayakla dolaşanlarda, normal olarak ağrı vermeyen ve gerçek nasır olmayan deri kalınlaşması olabilir. Ancak, sözgelimi kemancılarda sürekli olarak çenelerini kemanın gövdesine dayamaktan ya da yeni ayakkabı alanlarda ayakkabının belirli noktalarda ayağı vurmasından gerçek nasır oluşur.

Bütün sıkı ayakkabıların ve yüksek ökçelerin nasır oluşturabilmesine karşılık, nasır en çok ayaktaki çıkıntılarda, parmaklar arasında ve topukta ortaya çıkar. Bunyonların üzerinde de nasır olur. Bunun nedeni, buradaki kemiğin çıkıntılı oluşu ve sürekli olarak ayakkabıya sürtünmesidir. Bu kemik çıkıntıları üzerindeki sert deri tabakası alt tabakaları koruduğundan, buralarda nasır sık görülür. Ancak nasır ve bunyon oluşumu arasında bundan öte bir ilişki yoktur. Bazı kişiler, özellikle de yaşlılar, nasıra daha eğilimlidirler.

Protez kullananlarda, derinin aşınması nedeniyle de nasır olabilir. Böyle durumlarda nasır oluşturan nedenin ortadan kaldırılması genellikle yeterlidir ama bazen nasırın alınması zorunlu hale gelebilir.

Belirtiler

Nasır, çevresindeki normal deriye göre daha sarımsı renkte, kalın bir deri tabakasıdır. Koni biçiminde olabilir. Ayak parmakları arasındaki nasırlar ise çoğunlukla yumuşaktır. Nasırlar günün sonunda ağrı yapar, ayrıca basınçla karşılaşınca rahatsızlık verirler. Kronikleştiğinde ya da şiddetli olduğunda, çevresindeki deri kızarır ve nasır, hareketsiz durulurken bile çok ağrır. Belirtiler çok çeşitlidir ve bazen nasırı siğilden ayırmak zor olur. Ancak siğil genellikle daha ufaktır ve basınçla ağrı yapar. Derinin üst tabakası kazındığında siyah noktacıklar halinde siğilin kökü ortaya çıkar.

Nasır rahatsızlık verir ve ağrır, ama çoğunlukla tehlikeli değildir. Daha ciddi bir sorun, “hiperkeratoz” denen, derinin avuç içinde ve tabanda hiçbir neden olmadan kalınlaşması ve bunun yayılması durumudur. Hiperkeratoz hemen doktora gösterilmelidir. Nasırın tek tehlikesi, alınması sırasında kirli aletlerin kullanılmasıyla enfeksiyon kapması ve iltihaplanmasıdır. Özellikle şeker hastalarının bu konuya dikkat etmesi gerekir. Ayaktaki kan dolaşımları zayıf olduğundan, enfeksiyon kolaylıkla kangrene dönüşebilir. Bu yüzden en iyisi nasırlarını bir uzmana göstermeleridir.

TEDAVİ

Nasır’ın Podiatrist ve Uzman kişiler tarafından alınması gerekir.Nasır’ı almak sadece semptomatik bir tedavidir.Nasır’ın kan dolaşımı veya sinir uçları yoktur , doğru aletlerle ve yöntemlerle alındığı zaman alınırken acı hissedilmez .

Nasır’ı oluşturan sebep ayakkabı ise ayakkabı seçimi için Podiatriste danışılmalıdır.

Taban çökmesinden, şekil bozukluğu veya basınç yoluyla oluşan nasırlar için tabanlıklar önerilir.
Tabanlıklar ayağı olması gereken pozisyona soktuğu için ayaktaki olan ağırlığı/ basıncı eşit bir şekilde dağıtır, böylelikle aşırı basıncı dağıtır.

Ayaklarınıza düzenli bir şekilde ayak nemlendiricisi kullanın ve kuruyup çatlamasını engelleyin.Ayağa kullanılan nemlendiriciler daha yoğun olmalı.Yeni teknoloji ürünler AHA (Alfa Hidroxi Asit) içerdiğinden nasırın oluşmasını engeller.

Comments
  1. semra

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir