uyku apnesi bitkisel çözüm ile tedavi- uyku apnesine iyi gelen bitkiler

uyku apnesi bitkisel çözüm ile tedavi- uyku apnesine iyi gelen bitkiler

uyku apne (yaygın bilinen adıyla uykuda solunum durması) durumu toplumuzda çok sık rastlanılan ama nedense kişilerin hasta olduklarının bile farkına varamadıkları bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Öncelikle sizleri uyku abnesi nedir, belirtileri nelerdir tedavi yolları nedir sorularına cevaplar vererek bilgilendirelim daha sonra uyku apnesine bitkisel çözüm teşkil edecek Lahana yaprağı kürü yapılışı nı aktaralım.

Uyku Apnesi Nedir ?

Obstrüktif Uyku Apnesi sendromu uyku boyunca üst solunum yolunun tekrarlayıcı tıkanmaları ile karakterizedir. Buna genellikle kan oksijen düzeyindeki düşmeler eşlik edebilir.
Diğer bir ifade ile hava yolu çeşitli seviyelerde tıkanır. Tıkayan faktörler üst solunum yolunu çevreleyen dokulardaki şişkinlikler, büyük bademcikler, büyük dil, ve uykuda gevşeyen üst solunum yolu kaslarıdır.
Diğer bir tıkanma noktası burun olabilir. Çenenin küçük olması ve üst solunum yolunun yapısı da tıkanma yapabilir.
Ayrıca tıkanma olmaksızın solunum tembelliğine bağlı santral apne de vardır.
Tıbben ciddi kabul edilen tıkanmaya bağlı uyku nefessizliğinin (tıbbi: obstrüktif uyku apnesi ) toplum içindeki yaygınlığı yüksektir. Kadınların en az %2’inde ve erkeklerin %4’ünde görülmektedir. Bu rakamlar hastalığın en az astım ve şeker hastalığı kadar yaygın olduğunu göstermektedir.
Her nekadar erişkinlerde , erkeklerde , horlayanlarda, menopoza girmiş bayanlarda, yaşlılarda, ve kilolularda daha sık görülmekte ise de obstrüktif uyku apnesi çocuklarda,genç bayanlarda ve zayıf insanlarda da tesbit edilmektedir.
Uyku apnesi orta yaşdaki kilolu erkeklerin hastalığıdır şeklindeki izlenim yanlıştır. Ayrıca hastaların 1/4’ü şişman değildir. Hakikat şişman erkeklerin çoğu ve kilolu bayanların çok büyük bir kısmında apne yoktur.

Uyku Apnesinin Belirtileri

Gün içinde aşırı uyku hali
Uykuda kişinin farkında olmadan saatte 5 defadan daha fazla ve 10 saniyeden uzun süren solunum durması.

Uyku Apnesinin Sonuçları

Gürültülü horlama
Sabah baş ağrısı
Yüksek tansiyon
Aşırı ve hızlı kilo alma
Sabah ağız kuruluğu
Depresyon
Konsantrasyon güçlüğü
Uykuda aşırı terleme
Mide yanması
Uykusuzluk
Sık idrara çıkma
Huzursuz uyku
Bu Durum Ne Kadar Ciddidir ?

Acil tedavi gerektiren hayati bir hastalıktır.
Bu hastalık zamanında tedavi edilemezse kalp krizi, felç, impotans, düzensiz kalp atışlarına yol açar.
Ayrıca kazalara, iş verimsizliğine ve sosyal problemlere neden olabilen gün içi aşırı uyku haline sebeb olur. Belirtiler hafif, orta veya ağır düzeyde olabilir

Doktor Uyku Apnesini Nasıl Teşhis Eder ?

Polisomnografi denen Tüm Gece Uyku Tetkiki yapılır.
Bu tetkikle beyin dalgaları kas gerilimi , göz hareketleri, solunum , kan oksijen düzeyi ve horlama kaydedilir
Tedavi

Uyku Apnesi genellikle CPAP cihazı ile tedavi edilir. CPAP bir maske vasıtasıyla buruna hava vererek üst solunum yolunun uyku boyunca açık kalmasını sağlar.Daha ağır vakalarda Bİ-PAP cihazı kullanılır.
Bazı insanlarda uyku apnesine sebep olan küçük çene, geniz darlıkları, büyük bademcikler, iri dil, burun kemiği eğrilikleridir ve çeşitli cerrahi tedavilerle düzeltilebilirler.
Uyku apnesi için başka cerrahi tedaviler de vardır. Tedavi seçenekleri arasında karar verirken Tüm Gece Uyku Tetkiki sonuçlarının tecrübeli bir uzman tarafından yorumlanmasının büyük önemi vardır.

Uyku Apnesine İyi Gelen Bitki Kürleri ve Doğal Tedavi Yolları

Değerli okuyucu, uykuda nefes durmasına “apne” denir. Bu şikayete karşı destekleyici bitkisel kür olarak Beyaz Lahana kürünü önermekteyim. Daha geniş bilgi için “Bitkisel Sağlık Rehberi” adlı kitabıma müracaat edebilirsiniz.
Apneye karşı beyaz lahana kürü
Üç veya dört adet beyaz lahana yaprağı parçalamadan (tüm olarak) kaynamakta olan yarım litre suya atılır ve hafif ateşte ağzı kapalı olarak onbeş dakika haşlanır. Damak tadı için veya içimi kolay olsun düşüncesi ile haşlama suyuna hiçbir şey ilave etmeyiniz. Sabah ve akşam aç veya tok karına bir su bardağı içilir. Hergün taze olarak hazırlanmak zorundadır. Beyaz lahana kürü,

3x5U+3A

formülüne göre uygulanır. Üç kere beş gün arka arkaya uygulanır. Her beş günde bir, üç gün ara verilir. Yani, 5 gün uygulanır 3 gün ara verilir. Tekrar 5 gün uygulanır ve 3 gün ara verilir. Son olarak 5 gün uygulanır ve kür sonlandırılır. Üçer günlük aralar hariç, toplam 15 gün uygulama süresi vardır. İhtiyaca göre dönem dönem tekrar edilir.

Dikkat!
Kültür lahanaları bu kür için uygun değildir. İri, yeşil sarımsı ve geniş yaprakları olan doğal tohumdan ve açık tarlada yetişmiş lahana kullanılması gerekir. Futbol topu büyüklüğünde olan beyaz lahanalar önerdiğim kür için uygun değildir.

Comments
  1. nuri bingul
  2. orco
  3. Sinan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir