Alkolün Hafızaya ve Beyine Zararları Nelerdir-Alkol Tüketimi Bunama İlişkisi

Alkolün Hafızaya ve Beyine Zararları Nelerdir-Alkol Tüketimi Bunama İlişkisi

Alkol bağımlılığının vücutta yarattığı kalıcı tahribatları anlatmaya lüzum yok. Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki alkol bağımlılığı en çok beyni etkiliyor ve ileri yaşlarda bunama gibi hayatımızı zehir eden bir rahatsızlığın ortaya çıkışı için uygun ortam hazırlıyor. Bakınız bu konuda bilim adamları ne söylüyorlar.

Alkol bağımlılığının, Korsakoff sendromundan ayrı olarak, belleğe zarar verdiği ortaya çıktı.

Alkol bağımlılarında düzenli nöropsikolojik taramalar yapılmasının gerekli olduğunu belirten araştırmacılar, bu taramaların hafıza kaybına kadar giden sorunların engellemesine yardımcı olabileceğini vurguladı.
Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünden (Inserm) bilim adamlarınca yapılan araştırma ‘Alcoholism: Clinical and Experimental Research’ dergisinde yer alıyor,

Alkol bağımlılığının, 1887 yılında Rus araştırmacı Korsakoff’un tam bilimsel bir şekilde açıklayarak kendi ismini verdiği sendrom dışında belleğe zararlı etkisinin olmadığı düşünülüyordu. Sendrom, uzun süreli alkol kullanımı, anoreksiya nervosa gibi bazı psikiyatrik rahatsızlıklar, zorunlu veya gönüllü uzun süreli açlık, uzun süreli açlık sonrası yapılan yanlış beslenme veya uzun süreli damardan beslenme sırasında yeterli vitamin desteği verilmemesi gibi durumlarda ortaya çıkıyor. Genel olarak beyin, beyincik ve göz dokularına zarar veren ve başta yakın bellek kusuru olmak üzere, birkaç ay ile on yıl kadar geriye gidebilen bellek yitimlerine yol açabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir