Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Sigarayı Bıraktıktan 20 Dakika Sonra Neler Olur

Sigarayı bırakmak
Sigarayı bırakmak

Sigarayı bırakmak için asla geç kalmış sayılmazsınız. Şu anda bile sigarayı bıraksanız, sigarayı bırakmanın faydaları 20 dakika sonra vücudunuzda görülmeye başlayacaktır. Diğer yandan sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonrasında kandaki nikotin oranı sigara içilmeyen her 2 saate % 50 oranında azalmakta ve an basıncı normal sınırlara inmektedir. Nikotinin yan etkilerinden birisi de nabzın hızlanmasıdır. Sigara içilmediği takdirde nabız hızı normal seyrine dönmekte ve ekstremiteler adı verilen eller ve ayaklara daha fazla kan geldiği için bu organlar ısınmaktadır.

Sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra ise kandaki karbonmonoksit oranı normal seviyelerine düşmekte ve kanın oksijen taşıma sevisi hissedilir düzeyde yükselmektedir.

Sigarayı Bıraktıktan 2 Gün Sonra Neler Olur

Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra sigara içenlerde oldukça yüksel olan kalp krizi riski azalmaya başlar. 2 gün sonra ise nikotin bozduğu koku duyusu ile tat duyusu normal seyrine dönmektedir. Sigara alışkanlığının vücuda verdiği zararlardan bir tanesi de sinir hücrelerinde harabiyete yol açmasıdır. Sigara bırakıldıktan 48 saat sonrasında sinir uçlarındaki hasar vücut tarafından kendiliğinden tamir edilmeye başlamaktadır.

Sigarayı Bıraktıktan 2 Hafta ile 3 Ay  Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Sigarayı bırakmak sağlığımızı her yönüyle iyileştiren bir karardır. Fiziksel olarak tiryakilerin bedenlerinde oluşan yıkımın tamiri, sigarayı bıraktıktan sonra yıllar sürebilmektedir. Ancak vücudun kendisini onarması süreci, sigarayı bıraktıktan 2 hafta ile 3 ay sonrasında ortaya çıkmaktadır. Özellikle bağışıklık sisteminin kendisini toparlaması, akciğerlerin temizlenmeye başlaması ve damar sağlığının düzelmesi bu süreçte hissedilen iyileşmelerdir.

Sigarayı Bıraktıktan 3 Ay  ile 9 Ay  Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Sigarayı bıraktıktan sonra aylar geçtikçe fiziksel olarak vücudun kendini toparlama süreci devam eder. Nikotinin vücutta oluşturduğu bitkinlik giderek kaybolur ve kendimizi daha enerjik hissetmeye başlarız. Diğer yandan yürüme ve koşma gibi eylemleri daha kolay yapmaya başlarız. Damarların açılmaya başlaması nedeniyle dolaşım sistemi düzelir. Akciğerlerin oksijenlenme kapasitesi ortalama olarak % 25 artar. Sigaranın sağlığa zararlarından bir tanesi olan balgam, sinüzit ve faranjit gibi hastalıklar kaybolur.

Sigarayı Bıraktıktan 1 Yıl  Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Sigarayı bırakmanın fiziksel faydaları bu dönemde daha aşikardır. Sigara bırakıldıktan 1 yıl sonrasında koroner kalp hastalıklarına yakalanma riski sigara içenlere nazaran yarı yarıya azalır. Akciğerlerdeki bronşların büyük bir kısmı temizlenmiş ve eski işlevlerine geri dönmüştür.

Sigarayı Bıraktıktan 5-15 Yıl  Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Sigaayı bırakmanın uzun vadel faydaları gerçekten dikkat çekicidir. Sigara içenlerde görülen bir çok risk faktörü yok olur ve kişi sigara içmeyen birinin sahip olduğu ölüm  riskleri oranlarına düşer. Özellikle kalp damar hastalığı riski sigara içmeyen birisi ile aynı düzeydedir.

“Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?” için 12 yorum

 1. Uzun zaman oldu siğarayı bırakalı ama inanın bana ne alo 171 hattına nede siğara bıraktırma ürünlerine başvurdum .Eğer siğarayı bırakmak istiyorsanız önce karar vereceksiniz.Yemeklerden sonra eğer siğara yakmazsanız bu işi %75 yapmışsınız demektir.Çünkü yemek yedikten sonra kan dolaşımı hızlanır kandaki nikotin oranı azaldığı için beyni uyarır ve sigara içme isteği burada doğar eger sizde yemeklerden sonra siğara içmemeye özen gösterebilirseniz benim gibi siğarayı bırakabilirsiniz.Ben uzun yıllar sigara içmiştim ama vücudumda olan iyileşmeleri hissediyorum ve hala kendimi bu kadar enerjik, hafif ve mutlu hissetmemiştim ,bambaşka bir insan oluyorsunuz ve bu mutluluğu her saniye yaşıyorsunuz….

 2. birakma anini hep istemiştim ama bu istek yillarca sùrdù.
  1978 dogumluyum 17 yaş civarinda başladim ve ortalama yari yaşim kadar kullandim.
  sigara bence azaltilarak degil birden birakilir bunu kanaat ettim..birakmicak biriydim saniyordum ama tek kelimeyle “LANET” olsun bu illete biraktim…
  BİRGÙN MUHAKKAKKİ ÔLECEGİM ama ölùm nedenimi sigaraya tattirmicam…
  evet 5 ayi atlattim ve içimdeki savaşì eze eze kazaniyorum.
  sana tavsiyem; sigara içme diyen insanlarin bu terimlerine hak veriyorsun ama o biliç altı savaşın varya işte o dizginleri elinde tut zararlarını beynine kazı..
  son zamanlar nefes almam,hareketlerim ôyle zorlaşmiştiki o an icin hep firsat kolluyordum birakmak icin o anlarla şimdikini karşilaştiriyorum çoook fark var çook..
  artik sen bilirsin gùnlük yúzbinlerce sigaradan rezil rezil ôlen insanlardan olma sakatlanan insanlardan olmaa..
  şimdi şòyle bir etrafima bakiyorum toplumun çogunun elinde arkadaslarimda ailem icinde ama bu ôzel irade durumunu ben tadiyorum çokta memnunum Súper oldum..
  evet canim hala istiyor ama ipler elimde artik ama neden ipler elimde:bilinç alti kontrolúnú aklima degil kalbime hùkmettiriyorum, o yúzden an o istek gelip geçiyor…
  bir bırakabilme nedenimde;babam 55 yaşında ve ayakta ama sigara yùzúnden ciger bitmiş durumda vs..
  çok çok ûzùlúyorum ama artik o sonucuna razi kahretsin ama gercekten elden bisey gelmiyor çûnkû aksi defalarca birakmayi denedi ama maaleseff…
  evliysen eşini çocugunu anneni babani toplumu dúşùn tüm aileni akrabalarini insanligi dúşún hadi sende kurtul bir iyilik yap ônce kendine ve tùm insanliga..
  adresimden insanlik adina yardim istersen bunu seve seve yaparim..
  saygilarimla tertemiz dùnya icin..MEHMET CANATAN

 3. bu gün bırakma kararı alarak bıraktım, bu seferki deneme olmayacak inşallah bende dediğiniz mutlulu yaşarım ve yoksunluk dönemini kolay atlatırım

 4. selamlar..[bu yazılanlar sigara içip, içmeyene saygılı olmayan dengesizlere]
  ben yukarıda yorum yapan Mehmet..
  çok siteden sigara yorumlarını okurum ama bazı kendini bilmez topluma faydası olmaz, zayıf, sigara bırakma cesareti olmayan hadi bırakmıyosun bari içmeyene saygılı ol be dengesiz…
  yok efendim bıraktıktan sonra 1-2 gün içinde nasıl faydalar görebilecekmişsin bununlada kalmıyor dalga geçiyor dingil…
  aslında ağzım çok bozuktur ama saygı…
  yarın bigün elin ayağını sigara yüzünden AĞAÇ gibi budamaya başladıklarında, sesin bittiğinde, kömür gibi olduğunda,nefes bile almakta patinaj çektiğinde,dişlerin döküldüğünde ve birçok zararı vucüdun aldığında ve artık dönüşü olmayan o yola girdiğinde toplum seni o zaman görecek rezil, rezil yavaş,yavaş gözleri yaşlı pişmanlıklar içinde sigara yüzünden öleceksin..
  Vallahi billahi sigaradan zarar görmüş ve topluma saygıyı hiçe sayarak içmiş,dalga geçmiş o dengesiz ahmaklara acımıyorum…
  Ee napim bırakamadımki diyenler..sadece içmeyene saygılı ol be..

 5. sıgarayı bırakmayacak bendim 22 yıl içtim gece kalkardım lavobaya yine içerdim ama simdi çok pişmanım 22 yıla suyun tadı bile deyişikmiş herkes istese bırakır

 6. sigarayı bırakalı tam 15 ay oldu ne de çabuk geçti ilk 1 haftadan sonra vucudumdaki değişimleri farkettim oysaki son zamanlarda nefes bıle almaya zorlanmıstım umarım hepınız bırakırsınız Allah sabır versın

 7. sigara illetinden kurtulalı tam 4 yıl oldu. nasıl bıraktım anlatayım. 10 yıl sigara kullandım. günde birbuçuk paket bazen iki paket içiyordum. hiç bir zaman ben sigarayı seviyorum bırakmam diyenlerden olmadım. defalarca denedim olmadı. bir keresinde 1 ay bir defasın da 3 ay bir dafasın da yine 3 ay sigarayı bıraktım ama yine hep geri döndüm. günü birlik haftalık bırakmalarımı saymıyorum bile.her geri başlayışımda ben galiba bırakamayacağım diyordum kendime yani umutsuzluğa kapılıyordum ama 2 hooopp iki hafta sonra yine nefretim büyüyordu içimde ve tekrar tekrar deniyordum. sigara kullandığım sürenin son 5 yılı hep bırakmayı deneyerek geçti. uzun eğlenceli bir günün ardından uyandığım bir pazar sabahı ağzım yine leş gibi iğrenç uyandım ve daha öncekiler gibi bırakıyorum ben sigarayı dedim. yalan yok içimden bir ses yine bırakamaycaksın diyordu. bir gün geçti iki gün geçti kritik olan 1 hafta geçti ve ben bir haftalık sigara paramı bir fakire verdim. bu beni daha motive etti. 3 ay 5 ay derken birinci yıl bitti. bir sihir gibi bu denememde sigarayı bırakmıştım. hemde hiç bir destek almadan. inanın ben bile şaşırdım. kurban kestim. sadakalar verdim. sevinçten havalara uçtum. şimdi geçmişe dönüyorum ve nasıl bıraktığıma bakıyorumda. inanın 15 20 defa denedim bırakmayı. bende dahil herkes bırakamıyorsun uzatma diyordu. ama ne oldu birinde başardım. bilinçli bir inat değildi benimki ama hiç yılmadan denemelerim sonunda bıraktığımı gördüm. farkında bile olmadan defalarca denemiştim. o günden bu güne nasıl bıraktın diye soranlara benden tavsiye . deneyin 10 defa 20 defa 30 defa deneyin. öylece durup o zehiri içmektense her zaman bırakmayı deneyin. Birinde başardığınızı göreceksiniz.

 8. 9 yil sigara ictim, birakmak icin daha once kucuk denemelerim olmustu gunubirlik, en uzun surem bi keresinde 20 gun olmustu 4 sene once kadar. Fakat daha sonra su is de bitsin, sunu da yazayim, sunu da alalim derken bi turlu birakamadigimi farkettim. Suan tekrar biraktim fakat bu kez hic olmadigim kadar ciddiyim, hem de hayatimin en kritik noktasinda (doktoram da upgrade olucam), fakat bu kez ertelemek istemedim.Cunku hayatimda her seferinde bi sonraki asama daha kritik daha stresli olacak.Bunu ertelemenin bi faydasi yoktu. Tam bir hafta oldu, sadece bir kere nargile ictim (ki nargileye tolerans gosteriyorum cunku hergun ictigim bise deil ayda 1-2), canim ilk gunlerde cok cekti,ama tamamen belirli anlarda,yani yemek yedikten sonraki sigara istegi gibi. kafeye oturdum canim bi tane yakmak istedi, surekli sigara ictigim bi arkadasla bulustum sigaya yakmak istedim, film izledim gaza geldim/ duygusallastim sigara yakmak istedim, otobusten indim sigara yakmak istedim, dus aldim sigara yakmak istedim, fakat bu anlarda cebimde kucuk bir notla dolastim, her seferinde cebimden cikarip motive oldum, “sigarayi biraktigin icin pisman olmayi birak, biraktigin icin kendini KUTLA” bunu okudukca yanimda kim varsa soyledim biraktigimi, beni kutlayin dedim,simdi yukari da saydiklarimin disinda ne yapsam daha once onu sigarayla yaptigim aklima gelecek eminim, fakat gunler gectikce icimdeki o durtu daha da azalmaya basladi, azalacagindan da cok eminim artik, cunku artik biraktigima eminim, kendime guvenim geldi, dislerimi hergun ozenle fircaliyorum, artik aralari simsiyah olmaya baslamisti,temizletmeyi dusunuyordum fakat gerek kalmadi,sigaradanmis, kendi kendine azalmaya basladi, soguk bir ortamdan otobuse metroya sinifa girince les gibi kokuyordum, artik sabah siktigim parfumun etkisini aksama kadar hissedebiliyorum, cigerlerimde hirilti vardi, haala var fakat azaldigini hissediyorum, artik sabah kalkinca o cigerdeki yanmalar ciddi derecede azaldi, dolayisiyle kendime ettigim kufurler de, her sabah dun bok vardi da o kadar ictin diye kufuretmeyi biraktim, mutluyum dahasi huzurluyum, ariyorum sigara icmeyi, fakat sigarayla yaptigim ne warsa yeniden hepsini aklima gele gele de olsa yine yapicam, bundan sonrakinde aklima bile gelmeyecek. Birakmak isteyenlere tavsiyem, oyle azaltarak, elektronik sigarayla, tabletle, bantlarla falan denemeyin, is tamamen irade meselesi, biraktim de ve birak, bir de sigara icen arkadaslarinizla bulusunca “merhaba”dan once “sigarayi biraktim ben” “destekleyin beni” “iyi arkadassan sigara teklif etmezsin bana (sakasina da olsa)” demek cok faydali, etraftan teklif olmayinca anliyosun ki, sen sigarayi birakmamissin, aslinda sen sigara icmiyorsun 🙂 ve zaten de icmeyeceksin, o yuzden ortamda rahatlaman saniyeleri aliyor ve birakmasi da bir o kadar kolay. Artik sigarayi biraktigima inaniyorum, aklima geldikce de kendimi motive edecek kucuk seyler buluyorum internetten, herkesin bi sigara birakma hikayesi var, severek okuyorum, yeniden aklima sigarayi hangi nedenlerle biraktigimi ve icmenin ne kadar gereksiz oldugunu tekrar tekrar hatirlatiyor bu yazilar, umarim bnmkini bi baska birakn arkadas okur.

 9. selam ben yaklaşık 15 yıldır sigara içiyordum bir kaç defa denedim fakat başaramadım bu tabi tamamen psikolojik ve 45 gün oldu sigarayı bırakalı şuan size yalan gelir sigaradan nefret ediyorum eger bırakmak istiyorsanız yemek,cay,arac kullanırken içmeyin sigara içenlerden birazda olsa uzak durun size yardımcı olabilmesi için bunları yapın iradenizin güçlü olması için kesinlikle aklınıza getirmeyin emin olun işe yaracaktır.

 10. 45 yaşındayım 30 yıldır içiyordum o adı batasıca sigarayı ilk defea denedim bırakmayı 20 gündür içmiyorum.allah birdaha bana nasib etmesin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir