Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Sigarayı Bıraktıktan 20 Dakika Sonra Neler Olur

Sigarayı bırakmak

Sigarayı bırakmak

Sigarayı bırakmak için asla geç kalmış sayılmazsınız. Şu anda bile sigarayı bıraksanız, sigarayı bırakmanın faydaları 20 dakika sonra vücudunuzda görülmeye başlayacaktır. Diğer yandan sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonrasında kandaki nikotin oranı sigara içilmeyen her 2 saate % 50 oranında azalmakta ve an basıncı normal sınırlara inmektedir. Nikotinin yan etkilerinden birisi de nabzın hızlanmasıdır. Sigara içilmediği takdirde nabız hızı normal seyrine dönmekte ve ekstremiteler adı verilen eller ve ayaklara daha fazla kan geldiği için bu organlar ısınmaktadır.

Sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra ise kandaki karbonmonoksit oranı normal seviyelerine düşmekte ve kanın oksijen taşıma sevisi hissedilir düzeyde yükselmektedir.

Sigarayı Bıraktıktan 2 Gün Sonra Neler Olur

Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra sigara içenlerde oldukça yüksel olan kalp krizi riski azalmaya başlar. 2 gün sonra ise nikotin bozduğu koku duyusu ile tat duyusu normal seyrine dönmektedir. Sigara alışkanlığının vücuda verdiği zararlardan bir tanesi de sinir hücrelerinde harabiyete yol açmasıdır. Sigara bırakıldıktan 48 saat sonrasında sinir uçlarındaki hasar vücut tarafından kendiliğinden tamir edilmeye başlamaktadır.

Sigarayı Bıraktıktan 2 Hafta ile 3 Ay  Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Sigarayı bırakmak sağlığımızı her yönüyle iyileştiren bir karardır. Fiziksel olarak tiryakilerin bedenlerinde oluşan yıkımın tamiri, sigarayı bıraktıktan sonra yıllar sürebilmektedir. Ancak vücudun kendisini onarması süreci, sigarayı bıraktıktan 2 hafta ile 3 ay sonrasında ortaya çıkmaktadır. Özellikle bağışıklık sisteminin kendisini toparlaması, akciğerlerin temizlenmeye başlaması ve damar sağlığının düzelmesi bu süreçte hissedilen iyileşmelerdir.

Sigarayı Bıraktıktan 3 Ay  ile 9 Ay  Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Sigarayı bıraktıktan sonra aylar geçtikçe fiziksel olarak vücudun kendini toparlama süreci devam eder. Nikotinin vücutta oluşturduğu bitkinlik giderek kaybolur ve kendimizi daha enerjik hissetmeye başlarız. Diğer yandan yürüme ve koşma gibi eylemleri daha kolay yapmaya başlarız. Damarların açılmaya başlaması nedeniyle dolaşım sistemi düzelir. Akciğerlerin oksijenlenme kapasitesi ortalama olarak % 25 artar. Sigaranın sağlığa zararlarından bir tanesi olan balgam, sinüzit ve faranjit gibi hastalıklar kaybolur.

Sigarayı Bıraktıktan 1 Yıl  Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Sigarayı bırakmanın fiziksel faydaları bu dönemde daha aşikardır. Sigara bırakıldıktan 1 yıl sonrasında koroner kalp hastalıklarına yakalanma riski sigara içenlere nazaran yarı yarıya azalır. Akciğerlerdeki bronşların büyük bir kısmı temizlenmiş ve eski işlevlerine geri dönmüştür.

Sigarayı Bıraktıktan 5-15 Yıl  Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Sigaayı bırakmanın uzun vadel faydaları gerçekten dikkat çekicidir. Sigara içenlerde görülen bir çok risk faktörü yok olur ve kişi sigara içmeyen birinin sahip olduğu ölüm  riskleri oranlarına düşer. Özellikle kalp damar hastalığı riski sigara içmeyen birisi ile aynı düzeydedir.
Comments
 1. Hamit Mercan
 2. mehmet
 3. benin icin dua edin
 4. mehmet
 5. muhammed
 6. hüseyin korkmaz
 7. muhammet altuntaş
 8. sezercik
 9. ali yilmaz
 10. ali ali
 11. sinan karaca
 12. kadir pek
 13. İlyas

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir