Wellbutrin Sigara Tedavisi İçin İşe Yarıyormu

Wellbutrin Sigara Tedavisi İçin İşe Yarıyormu

sigara

sigara

Sigarayı bırakmak için kullanılan ilaçlar arasında wellbutrin gerçekten etkisi ve sigarayı bıraktırıcı özelliğiyle kendisini ispatlamıştır. Wellbutrin isimli ilaç aslında piyasaya bir antidepresan olarak sürülmüştü. Psikoanaleptik sınıfında bir ilaç olan wellbutrin, sinir sistemini uyarıcı etkisi nedeniyle özellikle aynı zamanda sigarayı bırakmak için de fayda sağlamaktadır. Wellbutrin kullananlar sigarayı halihazırda içmeyi sürdürürken kullanmalılar. Çünkü wellbutrin isimli ilacın etken maddesi olan bupropion maddesinin kanda belirli bir seviyeye ulaşması ile sigara içme isteği azalmaktadır. Yani wellbutrin kullanan sigara tiryakisi kişide sigaradan bir tür nefret etme hissi gelişmektedir.

Özellikle günde 1 paketten fazla sigara içen ve ağır içici (heavy smoker) olarak nitelendirilen sigara tiryakilerinde wellbutrin kullanımı ortalama 2-3 ayda gerçekten çok işe yarıyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu, wellbutrin, champix benzeri sigarayı bıraktırma etkisi olan ilaçların işe yaradığı konusunda kişi elbette güven duymalı. Ama bundan da önemlisi sigarayı bırakmak ve bıraktıktan sonra asla başlamamak için kesin bir biçimde niyetlenmelidir. Wellbutrin eczanelerde 150 mg ve 300 mg lık uzun salınımlı tabletler biçiminde satılmaktadır.

Wellbutrin neticede bir ilaç ve doktor kontrolünde kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki ilaçları kullanan, hastalıkları veya sağlık problemleri olan kişilerin wellbutrin kullanmadan evvel muhakkak doktor kontrolüne girmesi gerekmektedir. Bazı kişilerde iştah kapanıklığı ve zayıflama gibi yaygın bir takım belirtiler de verebiliyor. Ama siz kesinlikle zayıflama ilacı olarak wellbutrin kullanmayı denemeyin.

Depresyon veya diğer zihinsel hastalıklar için başka ilaç (monoaminoksidaz inhibitörleri, trisiklik antidepresanlar, risperidon, tiyoridazin, serotonin geri-alım inhibitörleri ve lityum içeren ilaçlar) alıyorsanız.

• Parkinson hastalığı için ilaç alıyorsanız (levodopa, amantadin veya orfenadrin).

• Sara (epilepsi) için ilaç alıyorsanız (karbamazepin, fenitoin, fenobarbiton).

• Başlıca kanser tedavisinde kullanılan siklofosfamid veya ifosfamid alıyorsanız.

• Başlıca felç gelişimini önlemek için kullanılan tiklopidin veya klopidogrel alıyorsanız.

• Bazı beta blokerleri kullanıyorsanız.

• Kalp ritmi düzensizlikleri nedeniyle bazı ilaçlar alıyorsanız.

• Sigarayı bırakmanıza yardımcı olması için nikotinli flasterler kullanıyorsanız

Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse Wellbutrin XL almadan önce doktorunuzla konuşunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir