Doğumdan sonra kilo vermek istiyorum ne yapmalıyım?

Doğumdan sonra kilo vermek istiyorum ne yapmalıyım?

doğumdan sonra zayıflamak

doğumdan sonra zayıflamak

Doğumun ardından hem yenidoğan bebek hem de anne için yepyeni bir süreç başlamaktadır. Anne için bir yandan doğumdan sonra zayıflamak için yapılması gerekenler gündeme gelmekte, bebek için ise bir an önce büyüme içgüdüsüyle beslenme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu durumda doğumdan önceki hamilelik döneminde ortaya çıkan fazla kilolar, bebeğin sütünün eksilmemesi uğruna çoğu zaman anne tarafından görmemezlikten gelinir. Belirli bir zaman dilimi sonrasında bu kilolar anneler tarafından kanıksanır ve hamilelikte alınan kilolar kalıcı hale gelir. Emziren annelerin sütün miktar ve kalitesini ayarlamaları hususunda bir takım acemilikler çekmesi doğaldır.

Bu acemilikler nedeniyle doğum sonrası ilk bir yıl içerisinde anneler dengesiz ve düzensiz beslenebilmektedir. Özellikle çevreden gelen süt yapan besinler önerileri kadınların kendilerini gereksiz yoğunlukla kalori ile yüklemelerine neden olabilmekte ve bu dönemde bırakınız kilo vermeyi, aynı zamanda doğum sonrasında kilo alma riski de ortaya çıkabilmektedir. Doğum sonrasında kilo almanın ve artışının en önemli nedenleri arasında yanlış beslenme alışkanlıkları birinci sıradadır.

Doğumdan sonra kilo vermek için ne yapılmalı?  

1. Yüksek kalori taşıyan yağlı ve karbonhidratlı işlenmiş gıdalardan mutlaka uzak durunuz. Atıştırmak amacıyla şekerleme, çikolata vb yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durunuz.

2. Bebeğin doğumdan sonraki ilk sekiz ay süresinde anne sütü ile beslenmesi önemlidir. Bu sürenin  ilk 6 ayında bebek  sadece anne sütüyle beslenmelidir.  Emziren annelerin kilo alması zorlaşmakta ve bu nedenle de en azından emzirme döneminde emziren annelerin kilo kontrolünü sağlamaları mümkün olabilmektedir. Emziren annelerin normal kadınlara nazaran günlük 300-400 kalori alımına daha ihtiyaçları olmaktadır. Yani normal bir kadın 1800 kalori ile yaşamını idame ettirirken emziren annenin günlük 2200 kaloriye ihtiyacı vardır. Bu fazladan ihtiyaç olan kalorinin önemli bir kısmı süt ile birlikte bebeğe ulaşmakta ve bebeğin enerji ihtiyacını karşılamaktadır.

3. Doğum sonrası zayıflamak için yapılması gerekenler arasında diyetisyenlerin sağlıksız buldukları şey, şok diyetler ve tek besin tipi diyet listeleridir. Bu diyet programları annenin beslenme düzenini bozduğu için hem süt kalitesini düşürmekte hem de annenin bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır.

4. Emziren annelerin öğün sayılarını 2 katına çıkarması gerekir. Kaliteli ve bol süt üretimi için  öğün sayısı 6 ya çıkarılmalı ve az ve sık beslenilmelidir.

5. Emziren annelerin hem metabolizma hızını artırmak hem de bol süt gelmesini sağlamak için günlük asgari  2 litre su içmeleri gerekmektedir. Bildiğiniz üzere metabolizma hızlandıkça vücut daha fazla yağ yakar. 6. Süt-yoğurt tüketimini ihmal etmeyin.  

7. Emziren annelerin özellikle kızarmış, kavrulmuş, aşırı kalorili şekerli besinlerden uzak durmaları gerekir. Bu tür yiyeceklerin süt üretimine pek bir faydası olmadığı gibi kilo almaya da neden olabilmektedir.

8. Beslenirken sebze, meyve, protein kaynakları, hayvansal gıdalar arasında bir çeşitlilik ve denge oluşturun.

9. Bir beslenme günlüğü oluşturun ve yediklerinizi bu günlüğe sürekli olarak kaydedin.

10. Bol miktarda günlük egzersiz ve esneme, pilates fitness hareketleri ile fiziksel aktivitenizi artırın.

11. Kilo vermek için aç kalarak zayıflamak, emziren bir annenin yapacağı en kötü tercih olacaktır.

12. Öğün zamanlarını dikkatlice oluşturun, gece saat 8-9 dan sonra birşey yemeyin ama bol sıvı tüketin ki gece bebeğiniz süt için uyandığında onu doyuracak kadar bir süt üretilmiş olsun. Ayrıca bol süt için bütün besin gruplarından dengeli tüketin.

13. Zayıflamak için gerekirse bir diyetisyenden veya beslenme uzmanından, doktordan profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Kilo vermek uğruna sağlığınızdan olmayın. “Mucize, 1 haftada 7 kilo, garantili zayıflama gibi” sözlere kanmayın. Unutmayın aldığınız kadar enerji harcıyorsanız kilonuzu koruyabilir, aldığınızdan fazla enerji harcarsanız kilo verirsiniz. Egzersizi düzenli olarak hayatınıza geçiremezseniz tüm çabalarınız geçici sonuç verir.

Comments
  1. Nuran

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir