Doğumdan sonra zayıflamak istiyorum kilo vermek için ne yapmalıyım

Doğumdan sonra zayıflamak istiyorum kilo vermek için ne yapmalıyım

Doğum sonrası kalan kilolar tüm hanımların baş belası ve derdidir. Hamilelik döneminde anneler karınlarındaki bebeklerinin sağlıklı bir biçimde büyümesi ve gelişmesi için her besin grubundan beslenmek ve faydalanmak zorunda oldukları için ister istemez kilo alıyorlar. Hamilelik döneminde oluşan fazla kiloların arkasında elbette kadınlardaki hormon düzeyi değişikliklerinin de büyük bir payı var. Ancak doğumun ardından da annelerin fazla kiloları ile birlikte bebeklerini emzirmek gibi bir sorumluluğu devam ediyor. Bir yandan bebeğin sağlıklı olması ve gleişiminin eksik kalmaması gibi bir sorumluluk altında ezilirken diğer yandan da moralinizi bozan şu fazla kilolardan bir an önce kurtulmak zorunda hissediyorsunuz kendinizi.

Zaten doğum sonrası dönemde biyolojik olarak depresyona yatkın olan yeni anneler bir de eski fiziklerine hemen kavuşamayınca iyice içlerine kapanıyorlar ve doğumdan sonra fazla kiloları kabullenerek depresif bir tavır sergiliyorlar. Böyle yapmanıza hiç gerek yok. Çevrenizde doğumdan 20 kilo fazla ile çıkıp 1 yıl sonra tekrar gördüğünüzde tığ gibi kalmış anneler mutlaka vardır. Peki bunu nasıl başarıyorlar. hamilelikte alınan kilolar hamilelikten sonra nasıl tekrar geri verilir?

Burada her şeyden önce kendi sağlığınız ve bebeğin sağlığını düşünmeniz gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. hangi zayıflama yöntemi denenirse denensin mutlaka doğal bir zayıflama sağlamalıdır. Doğal olmayan her türlü zayıflama yolu bizleri daha güç bir duruma sürükleyecektir. Peki bu durumda ne yapmalı:

Öncelikle gebelik dönemi kilolarının kalıcı kilolar olmadığını ve vücudunuzun normal günlük hayata döndüğünde kademeli olarak bu fazla kilolardan kurtulacağından emin olmalı ve moralinizi yüksek tutmalısınız.

Kilo almamak uğruna asla yeme içmeden kısmayın. Bebeğinizin beslenmesi aynı zamanda sizlerin süt üretimi yaparken kalori yakmanız anlamına gelir. Emziren bir anne ortalama olarak akranlarına göre 300-400 kalori fazlasına ihtiyaç duymaktadır. Zaten emzirmeden kesildikten sonra anneler otomatik olarak iştah kesilmesi hissi yaşayacaklar. O nedenle emzirme döneminde sütünüzün miktarını ve kalitesini düşürecek şekilde asla yemenizi kısmayın. Yediklerinizin hiç birisi size yaramayacak ve bebeğe süt olarak dönecektir bundan emin olun.

Diğer yandan bebeğinizin saatlerce uyuduğu ve bakımının pek te güç olmadığı ilk 6 ayda zayıflama egzersizleri yapmak için kendinize iyi zaman ayırabilirsiniz. Mesela ben 50. günden itibaren bir koşu bandı aldım ve 7 ay kadar koşu bandı ile ortalama günde 1 saat zayıflama egzersizleri yaptım. Doğumdan 13 kilo fazla ile çıkmıştım. Doğumdan sonraki 8. ayda hamilelik öncesi kiloma çoktan dönmüştüm. ve sadece 1 kilo fazlam vardı.

Diğer yandan bebeğin ek gıdalar başladığı 1 yaşından itibaren emziren anneler için özel olarak dizayn edilmiş diyet listeleri de uygulayabilirsiniz. Misal olarak emziren anne diyeti işinize yarayabilir.

Bu süre boyunca elma sirkesi zayıflama formülü de 1. aydan itibaren denenebilir. Şimdilik sizlere önereceklerim bunlar. Fazla kiloları olan kızlar buraya yorum yaparak sorular sorabilirsiniz. Sizlere cevap vermek sagligimiza.com ailesi için bir zevktir.

Comments
  1. yesim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir