altın çilek meyvesi günde kaç tane yenmeli-altınçilek günlük kaç adet tüketilmeli

altın çilek meyvesi günde kaç tane yenmeli-altınçilek günlük kaç adet tüketilmeli

altın çilek zayıflatırmı-altın çilek hapı ve meyvesi ile zayıflama kilo verme

Altın çilek buu yılın flaş şifalı bitkisi. Tabi altınçileğe bu ününü kazandıran kişi, Sn. Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’dan başkası değil. Kendisinin inanılmaz yoğun iş temposunda vücuduna dinçlik vermek ve metabolizma dengesini korumak için altın çilek tükettiğine şahit olduk. Zaten televizyonlarda da hep mucize meyve olarak Attın çilek ten bahsediliyor. Peki bu altın çilek gerçekten zayıflatıyor mu. Yazımızda altın çilek zayıflatırmı onu öğrenip altın çilekle zayıflama ve kilo verme kürü nasıl yapılıyor öğreneceğiz.

Bir Güney Amerika meyvesi olan Türkiye’ye gelişiyle birlikte Altın Çilek adını alan ürün Türkiye’de ilgi göreceğe benziyor. Özellikle hanımların zayıflama konusundaki mücadelelerine son noktayı koymaya aday Altın Çilek için Mısır Çarşısı’nda Antep Pazarı’nda özel bir gösteri düzenlendi.
altın çilek
Güney Amerika’da yetişen ve bulunduğu ülkede tane hesabı satılan Altın Çilek getirildiği Türkiye’de 60 – 70 TL arasında satışa sunuldu.
İdeal bir zayıflama meyvesi olduğu ileri sürülen Altın Çilek dalından koparıldığı gibi yenmiyor. Kurutulduktan sonra tüketicinin hizmetine sunulan Altın Çilek özellikle ihtiva ettiği bol miktardaki lifler sayesinde şişman tüketicisini kısa sürede zayıflatıyor
İstanbul’da Mısır Çarşısı’nda Antep Pazarı’nda kilosu 60 TL’den satışa sunulan Altın Çilek’e ilgi hayli büyük.
Yerli yabancı kilolu hanımların rağbet ettiği çarşıdaki Çilek Show görülmeye değerdi.
altın çilek hapı
Altın çilek artık kilo vermek isteyenlerin gözdesi. Yüksek lifli özelliğiyle metabolizmayı hızlandıran çilek, içeriğindeki C, B1, B2 ve A vitaminleriyle de hastalıklara karşı siper oluyor

Güney Amerika’da İnka eriği (Physalis) adıyla anılan, Türkiye’de ise ‘altın çilek’ diye adlandırılan bu küçük meyve son dönemin en ilgi çeken zayıflatan besinlerinden birisi oldu.

Diyet ve Beslenme Uzmanı Banu Kazanç, birçok kişinin kendisine ‘hem gripten korunayım hem de diyet yapayım’ diyerek başvurduğunu belirterek, ‘Bu dönem bu tarz besinler çok öne çıkıyor, altın çilek de bunlardan biri. Hem metabolizmayı hızlandırıyor hem de içindeki birçok vitamin ve mineralle hastalıklarla savaşmanıza yardımcı oluyor’ diye konuştu.
Özellikle kış aylarına girdiğimiz bu dönemde bağışıklık sistemimize dikkat ederek kilo vermemiz gerektiğini belirten Banu Kazanç, gripten korunurken diyete nasıl devam edilebileceğiyle ilgili şu pratik önerilerde bulundu:
‘Yaptığınız diyetten sıkılmamak için, diyetinize yaban mersini, avokado, ahududu, brokoli, soya fasulyesi, salataya soya filizi, kereviz, uskumru, yulaf, ebegümeci ve altın çilek eklemeyi unutmayın. Çaylardan ise adaçayını ve yeşil çayı unutmayın. Günde 2 fincan adaçayı ve 2 fincan yeşil çay içmeniz iyi olacaktır.’

SAYISIZ FAYDASI VAR

Banu Kazanç biraz tatlı, biraz da mayhoş bir tada sahip olan altın çileğin, taze olarak tüketilmesinden çok kurusunu önerdiklerini, günde iki çorba kaşığı beslenmenin diyette yeterli olduğunu da söyledi. Kazanç, altın çileğin faydalarını şöyle anlattı:

– Günde 1 çorba kaşığı ara öğünde ve 1 tatlı kaşığı kahvaltıda tüketmenizde fayda var. Altın çileğin özellikle fayda sağladığı hastalıklar; kalp, zatürree, diyabet ve idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Altın çilek, C vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, A vitamini ve mineraller açısından çok zengin bir meyve olduğundan cilt için de çok faydalıdır, yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıp kan dolaşımını düzenleyerek kişileri kalp rahatsızlıklarından korumayı da amaçlar. Diyabetiniz yoksa reçelini de az miktarda tüketebilirsiniz. Bizim diyetlerde önermemizin en büyük sebebi, hem kalorisinin az hem de yüksek lif içermesi sebebiyle metabolizmayı da hızlandırması. Altın çileğin zaman içerisinde iyi tanınıp diyetlerin vazgeçilmezi olacağına inanıyorum.
Diyetisyen Kazanç, bu yıl diyetlere özellikle koyduğu diğer sebze ve meyveleri ise şöyle anlattı:

– Avokadonun metabolizmayı hızlandırdığı bir gerçek, içerdiği kaliteli yağdan dolayı insülin hormonunun salgılanmasını dengeliyor. Avokadoyu salatalarınıza 4 dilim ekleyebilirsiniz ya da sabah kahvaltısında; 1/2 avokadoyu ezip içine 30 gr. beyaz peynir koyup karıştırın. Bu karışımı 2 dilim ekmeğin üzerine sürün ve üzerine 1 tatlı kaşığı bal veya reçel dökerek yiyebilirsiniz.

– Brokoli metabolizmayı çalıştıran tokluk hissi yaratan mucizevi sebze. Zengin lif, vitamin, mineral içeriği metabolizmayı hızlandırıyor. Haftada 2-3 defa brokoli yemeyi unutmayın.

– Enginar zayıflamaya yardımcı, karaciğerin dostu sebzemiz. Enginar insülin dengesini en iyi ayarlayan sebzelerden biri. Bu sebeple zayıflamamıza yardımcı oluyor.

– Kabak lenf dolaşımını çok iyi sağlıyor. Vücutta oluşan şişlikleri önlüyor. Metabolizmayı hızlandırıyor. Diyet yaparken haftada 2-3 defa kendinize bol soğanlı, domatesli ve dereotlu kabak yemeği pişirin

– Yulaf çok güzel tokluk hissi yaratıp iyi bir bağırsak hareketliliğini sağlayan yiyeceğimiz. Kabızlığı önlediği için diyetlerde son derece önemli.

Comments
  1. zeliha
  2. bahadır
  3. binnaz gdk
  4. binnaz gdk
  5. Tijnn
  6. ŞEMSETTİN ODABAŞ
  7. Ayse

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir